Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Czyszczenie zmywarki – dlaczego warto robić to często i bardzo starannie?

Zmywarka to jedno z tych urządzeń domowych, które zdejmuje z nas obowiązek wykonywania powszechnie nielubianej czynności: ręcznego mycia i wycierania naczyń. Niestety, zwolnieni z uprzykrzonego obowiązku zaczynamy żywić złudzenie, że zmywarka jest urządzeniem całkowicie samodzielnym i nie wymaga naszej uwagi. Tymczasem funkcjonalność zmywarki będzie na wysokim poziomie tylko wtedy, kiedy będziemy dbać o jej czystość. W przeciwnym wypadku stanie się ona źródłem przykrych zapachów i siedliskiem bakterii, a nasze naczynia nie będą lśniły czystością. Sprawdź, jak zadbać o swoją zmywarkę, by służyła Ci jak najdłużej.

Dlaczego należy regularnie czyścić zmywarkę

Regularne czyszczenie zmywarki to kwestia w równej mierze higieniczna, jak estetyczna.

Zabrudzenia gromadzące się na ściankach komory, w filtrze czy pod uszczelkami wokół drzwi stają się siedliskiem bakterii oraz nieprzyjemnego zapachu. Brudna zmywarka to całkowite zaprzeczenie idei urządzenia, które ma myć staranniej niż człowiek, przy okazji perfekcyjnie nabłyszczając naczynia np. ze szkła. Kiedy talerze, kubki czy garnki noszą wyraźne ślady resztek jedzenia, nie są starannie wypłukane i osuszone, praca zmywarki przestaje mieć sens.

Regularne czyszczenie zmywarki gwarantuje:

    • Perfekcyjne rezultaty mycia naczyń wykonanych z różnorodnych materiałów (ceramika, szkło, stal itd.). Zmywarka, która ma zatkane otwory w dyszach rozprowadzających wodę i pełen resztek filtr, będzie te nieczystości rozprowadzać także na talerzach czy szklankach – aż do momentu, w którym wymienione elementy zatkają się całkowicie i mycie stanie się niemożliwe.
    • Oszczędność energii: czysta zmywarka działa bardziej efektywnie, co może skutkować mniejszym zużyciem energii, zwłaszcza podczas długich cykli mycia.
  • Zapobieganie korozji oraz uszkodzeniom mechanicznym: jeśli na wewnętrznych elementach zmywarki gromadzi się osad z brudu, a w filtrze stoi mętna woda z resztkami jedzenia, może to prowadzić do korozji lub uszkodzeń.
  • Przedłużenie żywotności: czyszczenie zmywarki eliminuje nadmiar osadów, które mogą wpływać na działanie poszczególnych mechanizmów urządzenia, znacznie skracając deklarowany przez producenta okres bezawaryjnego funkcjonowania.

Otwarta zmywarka, wysunięte kosze, starannie umyte wnętrze

Często zdarza się, że bardzo zanieczyszczona zmywarka zaczyna przeciekać, nie odpompowuje do końca wody po ostatnim płukaniu naczyń i nie jest w stanie ich starannie wysuszyć. Zanim podejmie się decyzję o wezwaniu serwisu, warto we własnym zakresie przeprowadzić gruntowne czyszczenie zmywarki. Resztki pokarmowe potrafią zapychać poszczególne elementy konstrukcji, do których mamy dostęp, w tym rurę odpływową. Jeśli zmywarka jest wolnostojąca, można sięgnąć po instrukcję obsługi i podjąć próbę maksymalnie starannego jej wyczyszczenia.

Dowiedz się więcej o tym, dlaczego warto dbać o zmywarkę >>

Zmywarka z automatycznym programem czyszczącym

Jeśli używamy zmywarki w zabudowie i nie ma możliwości jej wysunięcia i dotarcia do wszystkich elementów konstrukcyjnych, które od czasu do czasu wymagają czyszczenia, dobrze wybrać model z automatycznym programem czyszczącym.

Jeśli nasz model zmywarki nie ma automatycznego programu czyszczącego, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby od czasu do czasu wybrać długi program myjący w wysokiej temperaturze i używając dostępnych detergentów, uruchomić tzw. pusty przebieg – wymyć samą zmywarkę. Takie odświeżenie dobrze wpływa na stan uszczelek i całego wnętrza.

Czym myć zmywarkę?

Przed przystąpieniem do mycia zmywarki należy ją opróżnićwyjąć wszystkie naczynia i sztućce oraz kosze z wnętrza urządzenia. Jeśli czyści się zmywarkę ręcznie, niezbędna jest miękka ściereczka i delikatny detergent – najlepiej przeznaczony specjalnie do tego typu urządzeń. Należy uważać, aby płyn czyszczący nie dostał się do wnętrza panelu sterowania ani żadnych elektronicznych podzespołów.

Zachowaniu zmywarki w dobrej kondycji służy używanie odświeżaczy, nabłyszczaczy i odkamieniaczy. Ważne są zwłaszcza te ostatnie, bo jeśli mamy twardą wodę wodociągową, może ona pozostawiać kamień na elementach zmywarki, co prowadzi do ich zniszczenia.

Częstotliwość czyszczenia zmywarki zależy od intensywności jej użytkowania oraz jakości wody. Na co dzień warto dbać o natychmiastowe usuwanie resztek jedzenia, które osiadają na dnie komory, a jeśli nie mamy do tego głowy, warto wyrobić w sobie nawyk wyjątkowo starannego opróżniania naczyń przed włożeniem do zmywarki. Co kilka tygodni należy przeprowadzić gruntowne czyszczenie, aby utrzymać zmywarkę w jak najlepszym stanie.

Kosz zmywarki, starannie nabłyszczone kieliszki do czerwonego wina

MachineCare – gdy zmywarka myje się sama

Dzięki funkcji MachineCare, obecnej w wybranych modelach zmywarek marki Siemens, możliwe jest regularne automatyczne (czyli uruchamiające się wówczas, gdy urządzenie tego potrzebuje) czyszczenie wnętrza zmywarki: usuwanie zanieczyszczeń i osadów z komory, filtra i innych elementów. Zmywarka, która „myje się sama”, to dobre rozwiązanie dla osób, które zapominają o okresowej konserwacji urządzeń domowych, a kiedy podejmują wreszcie czyszczenie i niezbędne prace konserwacyjne, jest już za późno – urządzenie uległo zniszczeniu.

Sprawdź, w których modelach zmywarek Siemens dostępna jest funkcja MachineCare >>

Artykuł partnera.