Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Kolagen – „białko młodości”. Czy warto inwestować w suplementy?

Kolagen to białko występujące w prawie każdej komórce organizmu. Nazywany jest „białkiem młodości”. Pełni wiele funkcji w organizmie – m.in. odpowiada za utrzymanie prawidłowego nawilżenia oraz elastyczności skóry, wpływa na pracę układu kostnego, trawiennego i krwionośnego, wspomaga też procesy metaboliczne. Dowiedz się więcej na temat jego suplementacji.

Jak powstaje kolagen i jaką pełni rolę w organizmie?

Kolagen tworzy nierozpuszczalne włókna, bardzo wytrzymałe na rozciąganie, które gwarantują skórze elastyczność oraz sprężystość. Jako białko budulcowe jest głównym składnikiem tkanki łącznej. Za produkcję kolagenu odpowiadają fibroblasty, elastyny ​​i fibronektyny – pełnia rolę belek nośnych w skórze.

Dzięki swoim właściwościom jest rusztowaniem dla narządów wewnętrznych. Fibroblasty syntetyzują kolagen i następnie go uwalniają. Kolagen stanowi około 30% wszystkich białek w ludzkim organizmie.

Kolagen pełni różne funkcje. Ma kluczowe znaczenie dla zachowania młodości skóry, a także dla utrzymania stabilnych kości, elastycznych stawów i zdrowych mięśni. Bierze aktywny udział w procesie gojenia ran, jest też odpowiedzialny za zdrowie stawów oraz stan chrząstek.

Czy warto suplementować kolagen?

Badania wykazują, że suplementacja kolagenem może przynieść nam wiele korzyści – m.in. odpowiada za utrzymanie elastycznej i gładkiej skóry, zwiększa gęstość masy kostnej i pozytywnie wpływa na objawy choroby zwyrodnieniowej stawów. Może mieć też korzystny wpływ na ścięgna oraz więzadła. Nie bez powodu jest określany jako „białko młodości”.

Organizm sam produkuje kolagen, ale zdolność ta spada po ukończeniu 30. roku życia. Z wiekiem zanika zdolność odtwarzania włókien kolagenowych i organizm nie jest w stanie uzupełnić ubytków.

Poza tym poziom kolagenu zależy też od stosowanej diety. Znajdziemy go głównie w produktach zwierzęcych – jednak niewiele osób na co dzień jada galaretki z nóżek lub kurzych łapek, golonki, skóry i ścięgna zwierzęce czy ryby w galarecie.

Piękna skóra, zdrowe kości oraz stawy

Rozwiązaniem będzie Nature Essence Collagen For Your Beauty od Nature Essence. Preparat zawiera m.in. hydrolizat kolagenu w proszku VERISOL ®, opatentowany i przebadany kolagen, który stanowi budulec włókien kolagenowych.

Poza tym w składzie znajduje się koenzym Q10, kwas hialuronowy, witamina C, witamina A (retinol), cynk oraz miedź. Starannie dobrane składniki pomagają utrzymać zdrową i gładką skórę oraz jej optymalną kondycję. Produkt pomaga zmniejszyć tkankę tłuszczową, zwiększa elastyczność skóry, włosów i paznokci, wzmacnia więzadła i ścięgna, a także poprawia stabilność i elastyczność kości.

Artykuł gościnny natureessence.ch/pl