Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Pasta z awokado: przepis na guacamole w 5 wariacjach

Pasta z awokado może z powodzeniem zastępować masło, od którego jest zdrowsze i mniej kaloryczne. Odważysz się spróbować tego zamiennika? 

Z artykułu dowiesz się:

  • na jakie okazje pasuje awokado,
  • jak rozpoznać dojrzałe awokado,
  • czym różni się awokado hass od zwykłego,
  • jak zrobić guacamole,
  • jakie są najlepsze przepisy z awokado w roli głównej.

Zobacz też: Awokado na 6 sposobów.

Niskokaloryczne i zdrowe awokado jest coraz bardziej popularne. Chętnie wybierają je osoby, które zrezygnowały ze spożywania mięsa oraz chcące zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Pozytywnych właściwości awokado jest naprawdę wiele, a jedzenie tego owocu przynosi szereg korzyści zdrowotnych, których nie sposób opisać w jednym krótkim tekście. Dzisiaj nie będziemy więc próbowali tego robić. Zamiast tego zapraszamy na przegląd najlepszych przepisów na pastę z awokado.

Pasta z awokado — idealna przekąska na każdą okazję

Awokado jest owocem egzotycznym rosnącym w gorącym klimacie tropikalnym. W Polsce można je kupić zazwyczaj jedynie w 5 odmianach, jednak w sumie jest ich więcej niż 27. Miąższ awokado jest nieco mdły w smaku i raczej nie spożywa się go samodzielnie w dużych ilościach. Można jednak sporządzać z niego doskonałe pasty, które po odpowiednim przeprawieniu zaskakują nawet największym smakoszy.

Dodatkowo, owoc awokado ma naprawdę wiele zalet. Z pewnością, jedną z nich jest wysoka zawartość kwasów Omega 3, których organizm ludzki potrzebuje do wielu procesów biologicznych. Dostarczanie ich jest niezbędne zwłaszcza dla osób stroniących od mięsa, a w szczególności wegan. Owoc sprawdza się także na diecie, a fit pasta z awokado to niezaprzeczalnie doskonała alternatywa dla tuczącego masła.

Pasta z awokado — idealna przekąska

Awokado i pyszne pasty przygotowane z tego owocu bez wątpienia nadają się na wszystkie okazje. Można je podawać na śniadania, do sałatek, a nawet na przyjęciach. Odpowiednio przyprawiona pasta to wyśmienity dip do nachosów i chipsów, a także doskonała samodzielna fit przekąska. Nie ma praktycznie okazji, gdzie nie pasowałoby egzotyczne i przepyszne awokado. Przekonaj się o tym, zapoznając się z poniższymi przepisami.

Jak wybrać dojrzałe awokado?

Polskie markety oferują zwykle dwa rodzaje awokado. Jedno z nich charakteryzuje się zieloną skórką, drugie natomiast jest ciemnofioletowe, a czasem wręcz czarne. Od odmiany zależy ocena stopnia dojrzałości danego owocu, co prezentuje tabelka poniżej.

Odmiana Kolor niedojrzałego owocu Kolor dojrzałego owocu Miękkość Smak
Fuerte Zielona Nieco ciemniejsza zieleń, pozbawiona plamek. Po naciśnięciu na owoc miąższ się ugina, jednak po chwili wraca na poprzednie miejsce. Delikatny i kremowy.
Hass Ciemny fiolet Fioletowo- czarny. Dość twarde. Orzechowy posmak.

Poza wymienionymi powyżej cechami warto również przyjrzeć się szypułce owocu. Po usunięciu z niej resztki łodyżki można ocenić stopień dojrzałości miąższu. Jeżeli środek szypułki jest zielony i bez plam, można kupić owoc bez obaw, że jest on przejrzały. Zbyt  jasny i twardy środek oznacza, że owoc nie jest jeszcze dojrzały. Można go nabyć w przypadku kiedy chce się spożyć go za kilka dni.

Jak wybrać dojrzałe awokado

Czym różni się awokado Hass od zwykłego?

Awokado Hass to wyjątkowa odmiana awokado, którą można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jest to również najczęstsza odmiana awokado, którą łatwo znaleźć w sklepach spożywczych, praktycznie przez cały rok. Jednak nie wszystkie awokado są takie same – oprócz standardowego awokado Hass o zielonej skórce, istnieje również kilka innych odmian, takich jak Fuerte, które posiada skórkę w kolorze fioletu i Keitt o skórce w barwie żółtej. To najczęściej uprawiane awokado na świecie, a jego nazwa pochodzi od Rudolpha Hassa, osoby, która jako pierwsza skomercjalizowała awokado w południowej Kalifornii. Standardowe awokado Hass zostało wyhodowane tak, aby było duże, odżywcze, łatwe do obrania i wykorzystania w przepisach. Awokado Hass jest pyszne samo lub w wielu różnych potrawach, takich jak sałatki czy kanapki. Ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych, awokado jest często określane jako superfood.

Jak zrobić guacamole? Pyszna pasta do kanapek krok po kroku

Wiele osób zastanawia się, co można zrobić z awokado. Najlepiej spożyć je w formie pasty, czyli guacamole. Ten przysmak można wykorzystać w wielu daniach, np. do tostów, bądź jako dodatek do sałatek. Jak zrobić guacamole? Wystarczy trochę chęci i kilka składników. Podstawowy przepis jest bowiem prosty i może go wykonać nawet dziecko. Gotowy?

Składniki:

  • dojrzałe awokado,
  • sok z limonki, ok. 3 łyżek,
  • sól.

Przygotowanie: 

  1. Zaczynamy od przekrojenia awokado na pół i wyjęcia pestki.
  2. Następnie łyżką drążymy miąższ i przekładamy go do miseczki.
  3. Dusimy go widelcem i natychmiast skrapiamy sokiem z cytryny.
  4. Dodajemy sól do smaku i mieszamy.
  5. Gotowe!

Powyższy przepis to oczywiście tylko podstawa. Do tak przygotowanego guacamole można dodać wiele składników wedle uznania. Najpopularniejszymi są kolendra, chilli, czerwona cebula, pomidor i papryka. Nie ma jednak przeszkód, aby eksperymentować i dodawać inne składniki, uzyskując nietuzinkowe i niecodzienne kompozycje smakowe.

Przygotowanie guacamole

Dietetyczna pasta z awokado do kanapek w 5 odsłonach

Pasty z awokado są niezwykłym dodatkiem śniadaniowym, powalającym przełamać rutynę i wprowadzić do diety wiele korzystnych substancji odżywczych. To doskonałe danie występuje w wielu odsłonach. Można je przygotować np. z czosnkiemtofuchilli oraz jajkiem. Takie pasty doprawione świeżą kolendrą oraz pieprzem z pewnością będą uwielbiane przez całą rodzinę.

Dietetyczna pasta z awokado na kanapkach

Pasta z awokado i jajkiem — ulubieniec każdej imprezy

Pasta z awokado i jajkiem to bezsprzecznie standardowa wersja śniadaniowa, lubiana przez każdego smakosza. Jej delikatna konsystencja oraz nietuzinkowy smak to sposób na udany poranek i dostarczenie potrzebnych składników odżywczych. Jak przygotować ten przysmak?

Składniki:

  • guacamole z jednego awokado,
  • 3 jajka,
  • 1 ząbek czosnku,
  • oliwa 1 łyżka,
  • nieco kolendry,
  • 1 łyżka majonezu.

Przygotowanie:

  1. Czosnek przecisnąć przez praskę i wymieszać z guacamole.
  2. Posiekać ugotowane jajka i dodać do guacamole.
  3. Całość przyprawić pieprzem i dodać siekaną kolendrę.
  4. Wymieszać z majonezem i oliwą.
  5. Smacznego!

Fit pasta z awokado — propozycja dla aktywnych i dbających o linię

Ten owoc to nie tylko idealna przekąska dla wegan, ale również dla osób dbających o linię. Dietetyczna fit pasta z awokado to doskonała alternatywa dla past wykonanych na bazie jajek. Ta przekąska jest odpowiednia dla wegan oraz całkowicie bezglutenowa.

Składniki:

  • guacamole z jednego awokado,
  • czosnek 1-2 ząbki,
  • pieprz.

Przygotowanie:

Guacamole wystarczy doprawić przeciśniętym przez praskę czosnkiem oraz pieprzem. Ten przepis może wydawać się banalny, jednak to pyszne zestawienie zaskakuje głębokim i pełnym smakiem.

Fit pasta z awokado

Pasta z awokado i tuńczyka — oryginalne połączenie w stylu Izraelskim

Nietuzinkowa pasta z awokado i tuńczyka z pewnością zasługuje na miano królowej śniadań. To Izraelskie danie zaskakuje kompozycją smakową i wprost idealną konsystencją. Jak sporządzić ten przysmak?

Składniki:

  • guacamole z jednego awokado,
  • 1,5 puszki tuńczyka,
  • 2 jajka,
  • 1/2 pęczka szczypiorku,
  • nieco kaparów,
  • pieprz.

Przygotowanie:

  1. Gotujemy jajka i blendujemy je. Następnie dodajemy do guacamole.
  2. Tuńczyka lekko rozdrabniamy i dodajemy do mieszanki.
  3. Dodajemy posiekany szczypiorek.
  4. Doprawiamy pieprzem.
  5. Smacznego!

Pasta z awokado i tuńczyka

Pasta z awokado i sera feta — wyśmienite połączenie z lekko słoną nutą

Pasta z awokado i sera feta jest polecana dla miłośników sałatek. Można ją wykorzystać w naprawdę wielu potrawach, których smak będzie dzięki niej pełniejszy.

Składniki:

  • guacamole z jednego awokado bez dodatku soli,
  • 75 g sera feta,
  • 1-2 ząbki czosnku,
  • pieprz do smaku.

Przygotowanie: 

  1. Do guacamole dodajemy ser feta pokrojony w kostkę i całość ugniatamy widelcem.
  2. Następnie wyciskamy czosnek przez praskę i mieszamy z pastą, później doprawiając pieprzem.
  3. Smacznego!

Pasta z awokado i sera feta

Pasta z awokado i orzechami — pożywna przekąska idealna dla wegan

Pasta z awokado i orzechami to rarytas kulinarny zarówno pod względem doskonałego smaku jak i właściwości odżywczych. Jej przygotowanie rozpoczyna się od stworzenia podstawowego guacamole.

Pozostałe składniki (na jedno awokado):

  • orzechy włoskie 100 g,
  • gotowane jajka 6 sztuk,
  • natka pietruszki jeden pęczek,
  • śmietana 2 łyżki.

Przygotowanie:

  1. Jajka gotujemy na twardo, a następnie mielimy żółtka. Dodajemy je do guacamole.
  2. Dodajemy posiekaną natkę pietruszki, rozdrobnione orzechy oraz śmietanę.
  3. Gotowe!

Pasta z awokado i orzechów na kanapki

FAQ

Jak rozpoznać, że awokado jest dojrzałe? 

Dojrzałe awokado jest dość miękkie, a jego skórka sama odchodzi od miąższu. Jest ciemnozielona, jednak nie za bardzo. Zbyt ciemny kolor oznacza, że owoc jest przejrzały.

Z czego robi się guacamole?

Podstawą guacamole jest awokado, limonka oraz sól. Ten klasyczny przepis można wzbogacić o inne składniki, takie jak chilli, kolendra, czy pomidory.

Jakie wartości ma awokado?  

Awokado zawiera witaminy: A, C, E, K, H oraz z grupy B. Jest także źródłem substancji mineralnych, takich jak wapń, miedź, żelazo, mangan, potas, czy fosfor.