Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Przed wyjazdem do Wietnamu | mini przewodnik

Jeżeli wybieracie się do Wietnamu z biurem podróży to większość z wymienionych w tym artykule punktów załatwi za Was organizator wycieczki. Jeżeli jednak, tak jak ja, samodzielnie organizujecie swój wyjazd, to przyda Wam to zestawienie przed wyjazdem do Wietnamu. Większość z opisanych spraw zorganizujecie  przez Internet.

Co załatwić przed wyjazdem do Wietnamu?

.1. Bilety lotnicze

BILETY Z POLSKI DO AZJI

Obecnie nie ma bezpośrednich lotów z Polski do Wietnamu. Możecie lecieć np. LOT’em do Azji np. do Singapuru i stamtąd do wybranego miasta w Wietnamie lub wybrać przesiadkę w Europie. Ja miałam plany na kolejne tatuaże w Bangkoku dlatego wybrałam lot do stolicy Tajlandii, z przesiadką w Wiedniu, z planem spędzenia kilku dni w moim ulubionym mieście czyt. Bangkoku. Już standardowo wybrałam linie zrzeszone w Star Alliance. Chciałam wykorzystać zebrane mile.

Jeżeli zależy Wam na stosunkowo tanim bilecie (tańszym niż 2500 zł za osobę w dwie strony) to szukajcie lotów z długą przesiadką (noclegiem) np w Dubaju lub Doha. Lub super promocji w innych liniach lotniczych. Ja z uwagi na krótkie urlopy zawsze wybieram loty „najkrótsze” licząc się z ich wyższą ceną.

BILETY LOTNICZE W AZJI

Między miastami w Wietnamie możecie przemieszczać się lokalnymi autobusami lub pociągami. W tym przypadku liczcie się z baaaardzo długimi przejazdami i najlepiej wybierajcie nocne kursy. Zaoszczędzicie na hotelowych noclegach a na miejsce dotrzecie o poranku kolejnego dnia.

Do wyboru macie również całą masę krajowych i międzynarodowych linii lotniczych, które obsługują loty między Hanoi na północy a Ho Chi Ming (dawniej zwanym Sajgonem) na południu a także turystycznych miejscowości m.in. Hue, Da Nang, Da Lat i innych. Bilety na te loty możecie kupić bez problemu przez Internet korzystając np. z portalu eSky. Zwracajcie uwagę na godziny pracy działów obsługi klienta i różnicę czasu między Wietnamem a Polską. Zimą będzie to +6 godzin.
.

.2. Noclegi czyli gdzie spać

O ile nie planujecie spędzić każdej nocy w autobusie lub pociągu to będzie Wam potrzebny nocleg. Wietnam ma bardzo bogatą bazę hotelową. Znajdziecie tu hostele za kilkanaście złotych za dobę jak również bardzo ekskluzywne hotele. Czyli dla każdego coś odpowiedniego.

Od ponad 6 lat wszystkie noclegi rezerwuję przez booking.com – dla wygody. Zawsze wybieram opcję bez przedpłaty czy nawet rezerwacji kwoty za nocleg na mojej karcie. Jest to szczególnie ważne gdy rezerwacja robiona jest na kilka miesięcy przed wyjazdem. Tak właśnie jest w moim przypadku. A jeżeli z jakiegoś powodu będę chciała zrezygnować z rezerwacji przed wyjazdem do Wietnamu to zrobię to bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
.
.
.

Booking.com

.3. Wiza

Przed wyjazdem do Wietnamu będziecie potrzebować wizy. Tak – obywatele naszego kraju muszą posiadać wizę do Wietnamu. Zresztą nie jesteśmy wyjątkiem. W skrócie – powinniście ją sobie zorganizować jeszcze przed wylotem a do wyboru macie kilka rodzajów wiz. Zależą one od długości pobytu oraz ilości przekroczeń granicy. Potrzebne będą Wam:

 • 1 zdjęcie paszportowe (gdy chcecie wyrobić wizę wbitą do paszportu w konsulacie w Polsce a 2 gdy będziecie wyrabiać promesę a wizę na lotnisku w Wietnamie)
 • paszport ważny przez 180 dni po planowanej dacie zakończenia podróży

ILOŚĆ PRZEKROCZEŃ GRANICY

Tu do wyboru macie:

 1. wizę jednokrotną – uprawniającą do jednego wjazdu/wyjazdu do Wietnamu w trakcie ważności wizy. Wybrałam właśnie ten rodzaj ponieważ miałam w planach dotarcie do Wietnamu przez lotnisko w Hanoi, przemieszczenie się lotem krajowym do Ho Chi Minh z stamtąd wylot do Bangkoku. W takiej sytuacji była mi potrzebna wiza 1-krotna
 2. wizę wielokrotną – ta pozwoli Wam na dowolną ilość wjazdów i wyjazdów w trakcie okresu ważności wydanej wizy. Jeżeli z Wietnamie chcecie wyskoczyć do Kambodży albo Laosu. A może na weekend do Bangkoku a potem jeszcze wrócić do Wietnamu to w takiej sytuacji niezbędna będzie wiza wielokrotna.

OKRES WAŻNOŚCI WIZY

Wizy do Wietnamu wydawane są na okres 30 dni lub 85 dni. Zadeklarujecie go przy składaniu wniosku o wizę.

WIZA/DOKUMENT UPRAWNIAJĄCY DO WJAZDU DO WIETNAMU

 1. Promesa + wiza wklejana na lotnisku w Wietnamie. Ta opcja polega na uzyskaniu zezwolenia na wjazd do kraju czyli promesy. Po wypełnieniu formularza i uiszczeniu opłaty 45 zł trzymacie ją mailem. Koniecznie ją wydrukujcie – będzie Wam potrzebna podczas wyrabiania wizy na lotnisku. Tylko UWAGA. Tym sposobem wizję możecie uzyskać jedynie na lotniskach w Hanoi, Ho Chi Minh i Danang. Za wizę na miejscu zapłacicie dodatkowo 25 USD. I uprzedzam – nastawicie się na stanie w kolejce po wizę (nawet 2-3 godziny). Co po długim locie może być niemiłym zaskoczeniem. No chyba, że dopłacicie 30 USD za „fast track”. Wtedy kolejkę możecie ominąć.
 2. Wiza wklejona do paszportu. W tej opcji wizę wyrabiacie w Polsce, w Ambasadzie Wietnamu w Warszawie. Wiza jest wklejana do paszportu. Zalet tego rozwiązania jest kilka – nie musicie stać w kolejce na lotnisku w Wietnamie, nie musicie pamiętać o zabieraniu ze sobą dodatkowych rzeczy (promesy, zdjęć paszportowych) a także pilnować miejsc wjazdu. Tym sposobem gwarantujecie sobie swobodne podróżowanie. Jedyne o czym warto pamiętać to o rodzaju wizy (1-krotna czy wielokrotna) i czasie jej ważności. Ja za taką wizę, wyrobioną za pośrednictwem biura AINA, zapłaciłam w sumie 405 zł.
  Od złożenia formularza przez stronę (tu podaję link) i dostarczenia paszportu do odebrania wbitej wizy czekałam 5 dni roboczych.
 3. e-Wiza – to opcja podobna do promesy i wizy wklejanej na lotnisku w Wietnamie. Szczegóły dotyczące e-wizy znajdziecie w poniższych linkach.

Wszystko o rodzajach wiz do Wietnamu znajdziecie pod tym linkiem. A jeżeli chcecie ułatwić sobie podróżowanie to możecie zamówić wizę do Wietnamu bezpośrednio w biurze AINA, które specjalizuje się w pośrednictwie wizowym.
.

.4. Szczepienia i choroby tropikalne

Przed wyjazdem do Wietnamu nie jesteście zobowiązani do wykonywania szczepień ochronnych. Podane poniżej szczepienia są zupełnie dobrowolne i będą zależały od planu Waszej podróży. Bo jeżeli macie w planach spacery po lasach i spływy kajakiem po Mekongu to może warto zainteresować się paroma chorobami, które mogą Wam się przyplątać. Jak już od ponad 10 lat regularnie szczepię się na poniższe choroby. Bo nigdy nie wiem jaki pomysł na podróżowanie wpadnie mi do głowy a wysoko cenię sobie bezpieczeństwo. Tym razem mam w planach kajaki i jaskinie w zatoce Ha Long i spływ kajakiem po Mekongu.

Moje aktualne szczepienia

 • żółtaczka typu A i B – te szczepienia zrobiłam ponad 10 lat temu
 • odra/różyczka/ świnka – dawkę przypominającą wzięłam w grudniu 2018 bo bardzo niepokojące jest to co się dzieje z zachorowaniami na odrę w Polsce
 • polio
 • tężec
 • dur brzuszny
 • błonica
 • krztusiec
 • cholera
 • szczepionki przeciwko pneumokokom i meningokokom

Niektóre z nich dają zabezpieczenie na całe życie. Inne trzeba odnawiać do kilka lat. I nie przerażajcie się ilością – część z tych szczepionek podawana jest w „pakietach” więc ilość zastrzyków nie jest taka duża. A szczepionkę na cholerę podaje się doustnie w formie płynu.

W sprawie szczepień polecam skontaktować się z lekarzem medycyny podróży, który poleci Wam szczepienia dedykowane dla regionu, do którego się wybieracie. A także uzupełni Żółtą książeczkę, którą warto zabrać ze sobą w podróż.

Inne choroby tropikalne

Niestety nie na wszystkie choroby tropikalne, które mogą Was dopaść w Wietnamie, istnieje szczepionka. Na malarię i dengę (roznoszą je komary) nie ma innego sposobu jak dokładnie wysmarować się preparatem na komary. Możecie kupić go już na miejscu. Dodatkowo polecam osłaniać skórę przewiewnymi ubraniami a jak ukąsi Was komar i dopadnie gorączka to bez zwłoki udajcie się do lokalnej przychodni na badania.
.

.5. Kontakt z Polską

Być może część z Was czytała o moich przygodach z bankiem podczas ostatniej podróży do Bangkoku. Jak to bank jednym celnym ruchem (ze względu bezpieczeństwa) zablokował mi wszystkie 3 karty (kredytowe i płatnicze). Uratowała mnie wtedy aplikacja VoIP na telefonie. Swój telefon szybko połączyłam do hotelowego WiFi i już z aplikacji (z polskiego numeru telefonu) zadzwoniłam do banku uzgadniając odblokowanie kart. Kilkunasto-minutowe połączenie z bankiem kosztowało mnie kilkanaście groszy. Do banku musiałam dzwonić później jeszcze raz. Dzięki aplikacji zaoszczędziłam sobie kilkadziesiąt a nawet kilkaset złotych dzwoniąc do Polski z numery polskiego numeru komórkowego.

.6. Ubezpieczenie podróży

Opieka medyczna w Azji może poważnie obciążyć Wasz budżet dlatego przed wyjazdem do Wietnamu zaopatrzcie się w ubezpieczenie. Możecie zrobić to w dowolnym biurze podróży. Sprawdźcie też czy któraś z Waszych kart debetowych lub kredytowych nie ma w sobie takiego ubezpieczenia. I przed wykupieniem koniecznie zapoznajcie się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia) – to pozwoli Wam poznać zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela a Wam odpowiednio zgłaszać ewentualne szkody i potrzeby.
.

.7. Co zabrać ze sobą?

Odpowiednie ubrania

Przed wyjazdem do Wietnamu sprawdźcie prognozę pogody dla miejsc pobytu. Zabierzcie ciepłe ubrania jeżeli w planach macie północ Wietnamu a wybieracie się tam tak jak ja w styczniu. W nocy temperatura potrafi spaść do kilku stopni powyżej zera a w dzień utrzymywać się na wysokości około 15 stopni. W tym samym czasie na południu kraju będą upały dochodzące do 30-kilku stopni Celsjusza.

Kosmetyki, lekarstwa

Jeszcze przed wyjazdem do Wietnamu możecie zakupić w Polsce preparat opalania z wysokim filtrem. Te dostępne na miejscu są drogie albo ze składnikami wybielającymi. Dla mieszkańców Azji opalona skóra nie jest pożądanym efektem przebywania na słońcu. Zabierzcie też ze sobą leki, które regularnie przyjmujecie. A resztę (kremy, chusteczki, papier toaletowy itp) swobodnie kupicie na miejscu.

przed wyjazdem do Wietnamu
przed wyjazdem do Wietnamu
przed wyjazdem do Wietnamu
przed wyjazdem do Wietnamu

.

.