Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Kac koktajl czyli ratunek o poranku

Zabawa była przednia – świetne jedzenie, ciekawe rozmowy i bardzo dobre wino. Tylko dlaczego ten poranek musi tak boleć? Jak już udało mi się ustabilizować błędnika a żołądek zaczął domagać się jedzenia dałam jemu oraz zmęczonej wątrobie ukojenie – kac koktajl z ostropestem. Powinien szybko postawić mnie na nogi.

Jeżeli będziecie w potrzebie zmiksujcie w mocnym blenderze kielichowym podane składniki. Lepiej nie używajcie wyciskarek do soków – pozbawiacie się cennego błonnika, który znajduje się w błonach owoców i warzyw. A to właśnie błonnik reguluje wchłanianie cukru w jelitach.

Kac koktajl składniki na 2 szklanki 

  • garść świeżego szpinaku lub jarmużu
  • sok z jednej cytryny
  • jeden banan
  • 250-300ml soku z jabłek (wybierajcie soki tłoczone z polskich jabłek)
  • 2cm świeżego imbiru – ja z lenistwa zawsze mielę go ze skórką
  • łyżka siemienia lnianego – koniecznie używajcie siemię w ziarenkach (mocny mikser zmieli je na pył)
  • łyżeczka ostropestu plamistego

Wsadźcie wszystko do blendera, zatkajcie uszy (bo przecież głowa boli) i po zmiksowaniu wypijcie szklankę lub nawet dwie – najlepiej na czczo. Jak możecie to idźcie dalej spać – sen jest najlepszym lekiem na kaca.

Ostropest plamisty

pomaga w regeneracji komórek wątroby a to ona najbardziej cierpi po upojnej nocy. Tylko nie używajcie go więcej niż płaską łyżeczkę dziennie bo detoks będzie zbyt silny i efekt może być nawet gorszy od samego kaca (jeszcze większe bóle głowy i niestrawność).

Siemię lniane

łagodzi podrażniony żołądek i jelita a do tego podkręca metabolizm więc pomaga w oczyszczaniu organizmu. Posiada dodatkowo kwasy omega3 – potrzebujemy ich do odnawiania błon komórkowych. Najlepiej do koktajlu dodawać świeżo zmielone ziarna (mocny blender zmieli je w koktajlu). Siemię lniane w postaci całych nasion nie jest trawione przez człowieka – można je moczyć i pić zawiesinę lub mielić i dodawać do koktajli, owsianek, wypieków. Siemię po zmieleniu utlenia się w ciągu około 20 minut dlatego tak ważne jest jego picie na świeżo.

.

Inne przepisy na zielone koktajle znajdziecie pod tym linkiem.

kac koktajl

kac koktajl

.
.