Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Budapeszt – Gerloczy Cafe | na śniadanie | na lunch

Już tydzień minął od mojej wizyty w Budapeszcie. Muszę przyznać, że miałam szczęście i pogoda była dla mnie bardzo łaskawa. Na przekór prognozie, która przepowiadała deszcz, było przeważnie słonecznie i do tego ciepło. Po maratonie pierwszego dnia czyli zdobywaniu górskich szczytów po stronie Budy, kolejne dwa dni spędziłam już leniwie – wałęsając się po ulicach Pesztu. Jedną z wielu pozycji na mojej liście kulinarnych miejsc do odwiedzenia była polecana przez blogerów kawiarnia Gerloczy Cafe & Rooms de Lux. W promieniach porannego słońca przysiadłam na werandzie Gerloczy Cafe na późne śniadanie.


Gerlaczy Cafe, która nazwę przyjęła od ulicy na której się znajduje, zajmuje parter budynku z 1892 roku. To niewielkie ale bardzo przytulne miejsce – w środku skórzane ławy i krzesła, ciemne drewno, jasne tapety na ścianach, wysoki drewniany bar – klimat z przełomu XIX i XX wieku. Na zewnątrz już XX wieczna weranda z wygodnymi krzesłami i prostymi stolikami. W lecie stoliki wystawiane są dodatkowo na placyk przed kawiarnią – tworzy to iście paryski klimat w centrum Budapesztu. Gerloczy Cafe & Rooms de Lux to również butikowy pensjonat urządzony w paryskim stylu boho-chic polecany na romantyczny weekend czy nawet cały wynajmowany na wesela.

Gerloczy Cafe

 

Gerloczy Cafe

Ja byłam tu jedynie gościem na drugie śniadanie – z porannego menu, które już od 07:00 rano oferuje standardowe pozycje tj. omlety, croissanty, musli, tarty ale również fois gras z kaczki (ta pozycja jest obowiązkowa w menu każdej restauracji w Budapeszcie) wybrałam sałatkę owocową i croissanta. Do tego zieloną herbatę i oczywiście wino.

sałatka owocowa (950,00 HUF = około 13,70 zł), dwa mini croissanty (po 190,00 HUF każdy = około 2,75 zł), wino Laposa Olaszrizling – Rajnai Rizling Friss 2012/2013, Badacsony (650,00 HUF za 0,1L = około 9,40 zł) – wytrawne, mało owocowe (w kieliszku jest 0,2L)

 

Gerloczy Cafe

zielona herbata (850,00 HUF = około 12,30 zł)

 

Gerloczy Cafe

 

Wizyta w Gerloczy Cafe była dla mnie przyjemną przerwą w porannym spacerze i pozwoliła naładować mi akumulatory na kilka kolejnych godzin chodzenia po Budapeszcie. Na lunch miałam już inne plany ale może następnym razem wpadnę do Gerloczy Cafe na zestaw obiadowy – w godzinach 12:00 – 15:00 dwa dania są w cenie 1500,00 HUF (około 21,70 zł) a trzy za 1950,00 HUF (około 28,26 zł).A jak będę tu latem to wypiję lampkę wina, przy stoiku przed kawiarnią i chłonąć będę wieczorną atmosferę budapesztańskiej bohemy – o tak:)

informacje dodatkowe o Gerloczy Cafe:

dojazd – blisko stacji metra Astoria (czerwona linia – M2) lub stacji Ferenciek tere (niebieska linia – M3)

rezerwacja miejsc – możliwa i zalecana

płatność – gotówka, karty VISA, Mastercard, American Express

godziny otwarcia:
codziennie od 07:00 do 23:00

Gerloczy Cafe & Rooms de Lux – ulica (utca) Gerloczy 1, Budapeszt, V Dzielnica
tel: +36 1 501 4000

mapa dojazdu: