Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Jak zapobiec elektryzowaniu się włosów?

Elektryzowanie się włosów to problem, z którym często zmagamy zimą, ale nie tylko. Wiele kobiet skarży się na niesforność fryzury przez cały rok. Jakie są przyczyny elektryzowania się włosów i jak zadbać o pasma, aby stały się gładkie i bardziej zdyscyplinowane?

Dlaczego włosy się elektryzują?

Nasze włosy są naładowane jonami dodatnimi. Ten sam rodzaj ładunku unosi się w cząsteczkach kurzu w powietrzu oraz we włóknach tkanin. Gdy nasza fryzura napotyka te cząsteczki np. podczas noszenia czapki, zdejmowania swetra lub gdy przebywamy w ciepłym i suchym pomieszczeniu, cząsteczki zaczynają się od siebie odpychać, a włosy unosić do góry. Za najczęstsze przyczyny elektryzowani włosów uznaje się:

  • warunki atmosferyczne – suche powietrze, niska temperatura, wiatr, różnice temperatur,
  • stylizacja na gorąco – suszenie włosów gorącym powietrzem, stylizacja prostownicą lub lokówką bez termoochrony,
  • noszenie czapki i swetrów z golfem,
  • czesanie włosów plastikową szczotką lub grzebieniem,
  • niewłaściwa pielęgnacja – wysuszające kosmetyki i brak stosowania odżywki po myciu.

Jaki typ włosów najczęściej się elektryzuje?

Na zjawisko elektryzowania się najbardziej narażone są włosy suche i zniszczone, które nie posiadają odpowiednio nawilżonej warstwy zewnętrznej. Problem dotyka także włosów przetłuszczających się oraz świeżo umytej i wysuszonej fryzury, która nie została wzmocniona odżywką lub obciążona kosmetykami pielęgnacyjnymi.

Jak zapobiec elektryzowaniu się włosów?

Aby zapobiec elektryzowaniu się włosów, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja, obejmująca delikatne mycie i regularne nawilżenie włosów. Możesz także ograniczyć stylizację na gorąco oraz zmienić szczotkę na model z antystatycznym włosem. Zwróć także uwagę na jakość powietrza w domu oraz pamiętaj o płukaniu ubrań w płynach antystatycznych. Jeśli nosisz czapkę z syntetycznych materiałów, zamień ją na wełnianą – od razu zauważysz różnicę!

Pielęgnacja włosów z tendencją do elektryzowania

Na elektryzowanie najbardziej narażone są włosy suche i zniszczone. Jest to typ fryzury, która wymaga łagodnej, a równocześnie intensywnej pielęgnacji. Jej podstawą powinno być delikatne mycie włosów oraz stosowanie nawilżającej i wygładzającej odżywki po każdym umyciu głowy. Do mycia głowy wybieraj szampony pozbawione alkoholi i silnych detergentów, których formuła bazuje na wiążących wodę humektantach jak gliceryna czy panthenol i nawilżających emolientach roślinnych.

Po każdym myciu włosów stosuj odżywkę. Wśród polecanych przez nas produktów znajduje się Smoothing Conditioner. Wygładzająca formuła jest odpowiednia dla każdego rodzaju włosów, szczególnie tych, które wymagają zdyscyplinowania lub mają skłonność do elektryzowania się i puszenia. Neutralne peptydy z amarantusa wnikają w głąb włókien włosów i wiążą ich strukturę, dzięki czemu stają się bardziej elastyczne i sprężyste. Składnik pochodzący z siemienia lnianego zapobiega elektryzowaniu się włosów i chroni fryzurę przed czynnikami zewnętrznymi.

Artykuł sponsorowany.