Oznaczenia na metkach, czyli jak prawidłowo dbać o tkaniny i ubrania
Z pewnością Tobie lub komuś bliskiemu zdarzyło się wyciągnąć z prania zafarbowane, skurczone bądź zniszczone ubrania. Powodem pielęgnacyjnej „wpadki” najczęściej jest nieczytanie i brak znajomości oznaczeń, umieszczonych na metkach odzieży. Zapoznawanie się z symbolami i stosowanie zaleceń producenta to dwie kluczowe kwestie, które pozwalają cieszyć się ulubionymi tkaninami przez imponująco długi okres.
Spis treści
Co się stanie, jeśli nie zastosujemy się do symboli na metkach ubrań?
Każda tkanina ma inne wymagania względem pielęgnacji, czyli kwestii takich jak pranie, suszenie, prasowanie oraz przechowywanie. Z tego względu warto mieć na uwadze, że zaniedbywanie wskazówek od producenta konkretnych wyrobów tekstylnych może wiązać się ze zniszczeniem ulubionych części garderoby, koców i innych produktów włókienniczych. Wśród najczęstszych uszkodzeń, do których dochodzi w wyniku niestosowania instrukcji w postaci symboli i oznaczeń, wymienić należy wyszczerbienia, utratę koloru, kurczenie, rozciąganie, zafarbowanie oraz zaciąganie materiału.
Trudno byłoby spamiętać wszystkie wskazania dotyczące pielęgnacji poszczególnych rodzajów tkanin. Na szczęście z pomocą przychodzą symbole prania na metkach. Jeżeli zastanawiasz się, jak odczytywać piktogramy znajdujące się na wszytych etykietach, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Metki na ubraniach a prasowanie
Prasowanie ubrań jest istotnym elementem dbałości o garderobę. Aby prawidłowo prasować różne rodzaje tkanin i zapewnić im odpowiednią pielęgnację, warto posiadać odpowiednie akcesoria do prasowania. W sklepie Biedronka Home można znaleźć różnorodne akcesoria dedykowane do prania, suszenia i prasowania, które pomogą w tym procesie. Ważne jest, aby przed prasowaniem sprawdzić metki na ubraniach i dostosować temperaturę żelazka do rodzaju tkaniny. Dodatkowo korzystanie z deski do prasowania z regulowaną wysokością oraz zabezpieczonych pokrowców może chronić ubrania przed przypadkowymi uszkodzeniami. Niezastąpione są również akcesoria takie jak pojemniki na wodę do żelazek parowych czy specjalne ściereczki do prasowania delikatnych materiałów.
Rozumienie etykiet, czyli pierwszy krok do zadbanych ubrań
Pragniesz zapomnieć o problemie skurczonych lub zafarbowanych ubrań wyciągniętych prosto z bębna pralki bądź suszarki? Rozwiązanie utrapienia jest naprawdę proste. Wystarczy zapoznać się z podstawowymi symbolami na metkach, a następnie poznać ich znaczenia. To niezastąpione wskazówki, dzięki którym pielęgnacja ulubionej odzieży stanie się znacznie prostsza i efektywniejsza niż zwykle.
Oznaczenia na metkach ubrań dzielą się na wskazówki dotyczące prania w domowych warunkach oraz czyszczenia chemicznego, czyli tego, które ma miejsce w pralni. Skupmy się najpierw na samodzielnym praniu, które codziennie wykonywane jest w każdym domu.
Symbole na metkach ubrań. Co oznaczają?
Właściwa interpretacja oznaczeń na metkach jest kluczem do cieszenia się z pięknej i trwałej garderoby, która może służyć nam przez długie lata. Tak samo sprawa ma się z wyrobami tekstylnymi używanymi w domu, takimi jak ręczniki, koce, narzuty, pościele czy prześcieradła. Ich prawidłowe pranie i suszenie pozwala na zachowanie miękkości, wspaniałego wyglądu oraz nienagannej jakości tkanin, bez potrzeby częstego wymieniania na nowe artykuły.
Jeżeli obawiasz się, że nie zdołasz zapamiętać znaczenia wszystkich piktogramów, doskonałym pomysłem jest wydrukowanie listy symboli i zawieszenie jej w łazience bądź domowej pralni, np. w postaci plakatu informacyjno-edukacyjnego. Może on stanowić wspaniały element dekoracyjny wnętrza, który przy okazji będzie niezwykle użyteczny dla wszystkich członków rodziny.
Rodzaje symboli i oznaczeń zamieszczanych na metkach
Co symbolizują oznaczenia na metkach ubrań? Najczęściej popełnianym błędem jest pranie tekstyliów w zbyt wysokiej temperaturze. Pierwszą kategorią symboli są zatem znaki wskazujące bezpieczną temperaturę, w której czyszczone ubrania i inne wyroby nie ulegną zniszczeniu.
Rekomendowana temperatura może być również wyrażona poprzez liczbę kropek, zamieszczonych w okienku przedstawiającym naczynie z płynem:
- Jedna kropka — pranie w 30°
- Dwie kropki — pranie w 40°
- Trzy kropki — pranie w 60°
- Cztery kropki — pranie w 90°
Następną grupą oznaczeń są piktogramy dotyczące stopnia ostrożności, jaki należy zachować w czasie sporządzania prania.
- Jedna pozioma kreska — wskazuje na konieczność prania z ostrożnością. Rekomendacją od producenta w tej sytuacji jest wybieranie delikatnego cyklu. Dodatkowo warto załadować bęben pralki tylko do połowy, natomiast wirowanie pominąć bądź ustawić najniższe z możliwych obrotów.
- Dwie poziome kreski — ubrania z takim oznaczeniem wymagają czyszczenia z ogromną ostrożnością, dla których dedykowany jest najłagodniejszy program, przykładowo do prania wełny. Inną możliwością jest włączenie prania ręcznego.
Poza wyszczególnionymi oznaczeniami, na metkach odzieży i pozostałych wyrobów tekstylnych umieszczane są inne symbole, które warto znać. Należą do nich:
- Symbol miski bez dodatkowych oznaczeń — prać w pralce
- Symbol przekreślonej miski — nie prać
- Symbol miski z dłonią — prać ręcznie
Inne symbole dotyczące prawidłowego prania i suszenia tkanin w domu
Na metkach lokowane są również symbole ukazujące koła, trójkąty oraz kwadraty. Jak je prawidłowo odczytać?
Instrukcje dotyczące wybielania przybierają kształt trójkąta.
- Pusty trójkąt — brak przeciwwskazań do używania odplamiacza lub wybielacza
- Przekreślony trójkąt — zakaz stosowania środków odplamiających i wybielających
- Trójkąt z symbolem CI — można chlorować
- Trójkąt z dwoma kreskami — można używać wybielaczy tlenowych
Wytyczne obejmujące prawidłowe suszenie, przedstawiane są zawsze poprzez figurę kwadratu. Jakie piktogramy możemy odnaleźć na metkach odzieży i innych tekstyliów?
- Kwadrat z kołem wpisanym w środek — można suszyć w suszarce bębnowej
- Przekreślony kwadrat z kołem wpisanym w środek — nie należy suszyć w suszarce bębnowej
- Kwadrat z czarnym kołem — suszyć na zimno
- Kwadrat z kołem i jedną kropką — można suszyć w suszarce, w niskiej temperaturze
- Kwadrat z kołem i dwiema kropkami — można suszyć w suszarce, w normalnej temperaturze
- Kwadrat z jedną pionową kreską — suszyć w pozycji pionowej
- Kwadrat z jedną poziomą kreską — suszyć w pozycji poziomej
- Kwadrat z dwoma poziomymi kreskami — ociekanie w pozycji poziomej
- Kwadrat z zaokrągloną linią na górze — suszyć w sposób naturalny, starannie zawieszone
- Kwadrat z trzema pionowymi kreskami wewnątrz — suszyć w pozycji pionowej, bez wirowania i wyżymania
- Kwadrat z dwoma kreskami w lewym górnym rogu — suszyć w cieniu
- Symbol wyżymanej, przekreślonej tkaniny — zakaz wyżymania
- Kwadrat z dwoma pionowymi kreskami — ociekanie
Na końcu znajdują się natomiast oznaczenia dotyczące prania chemicznego. Te z kolei ukazane są poprzez symbol koła, np. z literami wpisanymi w środek figury.
- Puste koło — można czyścić chemicznie
- Przekreślone koło — nie czyścić chemicznie
- Koło z symbolem W — czyścić na mokro
- Koło z symbolem A — nie ma przeciwwskazań do czyszczenia w każdym rozpuszczalniku
- Koło z symbolem F bądź P — czyścić na sucho w benzynie lub roztworze węglanu fluoru
Jakie symbole są stałe do określonego typu tkanin?
Poza wskazaniami do pielęgnacji odzieży na metkach umieszczane są również stałe informacje dotyczące rodzaju tkaniny. Dzięki nim można bez trudu szybko przeczytać skład materiału i zdecydować, w jakim programie wyprać wyrób tekstylny.
- CO – bawełna
- PE/PES – poliester
- VI: Viscoza — wiskoza
- SE: Seta — jedwab
- WS — kaszmir
- W — wełna
- WO/LW — wełna owcza
- WV — wełna jagnięca
- WK — wełna wielbłądzia
- WM — mohair
- MODAC — modakryl
- LI — len
- WP — alpaka
- NY — nylon
- EA — elastyn
- LY — lycra
- 100% PES — włókna w 100% z poliestrów
- 100% cotton — 100% bawełna
Metki na ubraniach. Podsumowanie
Metki na ubraniach i tkaninach często zawierają kluczowe informacje dotyczące pielęgnacji produktu. Zawarte na nich oznaczenia i symbole informują o tym, jak prawidłowo prać, suszyć, prasować, a nawet czy można stosować wybielacze. Dzięki właściwej interpretacji tych znaków możemy odpowiednio dbać o nasze ubrania, co przyczynia się do ich dłuższej trwałości. Ważne jest, aby regularnie odnosić się do tych oznaczeń, zwłaszcza w przypadku tkanin wymagających specjalnej troski, takich jak wełna. Dokładne zrozumienie symboli na metkach pozwala na prawidłowe grupowanie ubrań podczas prania, a także dostosowywanie procesu pielęgnacji do konkretnych potrzeb tkaniny.
Materiał promocyjny Biedronka Home.