Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Szkolny plecak – jak wybrać ten najlepszy?

Wybór plecaka do szkoły nie zaczyna się i nie kończy na decyzji w sprawie ulubionego koloru lub kształtu! Można śmiało powiedzieć, że będzie on towarzyszył dziecku co najmniej przez jeden rok szkolny. Właśnie dlatego podczas jego poszukiwań warto rozpatrzyć o wiele więcej niż kwestie estetyczne. Na co dokładnie trzeba zwrócić uwagę, aby plecak szybko nie wylądował w kącie? To niebagatelny wybór –może mieć duży wpływ na postawę i samopoczucie twojej pociechy. Zapoznaj się z naszymi najważniejszymi radami i wybierz wspólnie z dzieckiem najlepszy plecak!

Na co zwrócić uwagę na zakupach, gdy szukasz plecaka?

Szkolny plecak często jest szkolny wyłącznie z nazwy. Dziecko nosi go nie tylko pomiędzy lekcjami i zajęciami pozalekcyjnymi, ale także w drodze do i ze szkoły. Spędza z nim sporo czasu – nawet kilka lat! Jak wybrać model, który przez taki okres będzie wciąż zadbany i szybko się nie zniszczy? Najważniejsze kwestie do rozważenia to:

  • waga – powinna być jak najmniejsza, gdyż często sama zawartość plecaka będzie dość ciężka,
  • odpowiednia konstrukcja – najlepiej usztywniana, jeśli dziecko jest w fazie wzmożonego wzrostu, a jego kręgosłup wciąż się kształtuje,
  • rozmiar i pojemność – dostosowane do wzrostu dziecka, a także ilości podręczników i zeszytów, które musi nosić ze sobą do szkoły,
  • jakość wykonania plecaka – tu zwróć uwagę na użyte materiały, sposób ich zszycia, poszczególne elementy, takie jak suwaki i naszywane aplikacje.

Niektóre plecaki mają wspomniane usztywnienia, które pomagają w dbaniu o kręgosłup, stabilizują i wspierają go. Inne przypominają małe walizki – są wyposażone w rączkę i kółka. To dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz obarczać dziecka zbyt dużym ciężarem.

Dokładnie obejrzyj każdy plecak i sprawdź jego dodatkowe funkcje – kieszenie, przegródki, miejsce na butelkę itd. Pomyśl również o tym, czy ma to być wyłącznie plecak szkolny, czy też ma posłużyć w innych okolicznościach, o których więcej opowiemy w dalszej części tekstu.

Wygląd plecaka – czy jest najważniejszy?

Czyżby był to już koniec poszukiwań? Bynajmniej, poszukiwania dopiero się zaczynają! To moment, w którym trzeba pomyśleć jeszcze o wyglądzie plecaka – kolorze, wzorze, a nawet postaciach, które się na nim pojawią. Estetycznie może on być uniwersalny lub mieć kolorystykę, która jasno wskaże, dla kogo jest przeznaczony.

Na tym etapie zakupów zaangażowanie dziecka jest niezbędne – jeśli bez jego wiedzy kupisz plecak, którego nie będzie chciało nosić, szybko wyląduje on w kącie. Istnieje jeszcze jeden bardzo ważny argument za tym, żeby konsultować się z pociechą. Chodzi o komfort noszenia i odpowiednie dopasowanie do jej postury. Dobrze jest, aby dziecko zmierzyło plecak i zdecydowało, czy dany model jest dla niego wygodny.

Plecak plecakowi nierówny, czyli nieco o rodzajach plecaków

Plecaki szkolne to nie jedyny rodzaj dostępny w sklepach. Jeśli twoje dziecko potrzebuje bardziej uniwersalnego modelu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać takiego, który sprawdzi się też na inne okazje, na przykład:

  • plecak sportowy – o charakterystycznym designie, często z logo producenta – dziecko może z nim chodzić także na pozalekcyjne zajęcia sportowe,
  • plecak miejski – bardziej minimalistyczny, często wykonane ze skóry lub jej ekologicznych odpowiedników, po ten rodzaj częściej sięgają nastolatkowie i studenci,
  • plecak turystyczny – pojemny, poza szkołą może przydać się także na krótkie wyprawy.

Ten wybór będzie zależał od was – jeśli twój smyk ma już inne, mniejsze plecaki na co dzień, warto jest skupić się tylko na plecakach szkolnych. Wtedy zwróćcie uwagę na dodatkowe funkcje (np. odpowiedniej ilości kieszeni i komór) oraz wygląd odpowiadający dziecku.

Plecaki szkolne i nie tylko – szukaj ich w SMYKU!

Nie zapomnij, aby pozwolić dziecku wybrać taki plecak, jaki mu się spodoba! Będzie on używany przez dłuższy czas, dlatego powinien jak najbardziej odpowiadać gustowi pociechy. Obejrzyjcie wspólnie plecaki szkolne na smyk.com i poświęćcie dłuższą chwilę na wybór tego właściwego. Czekają tam na was setki modeli – od klasycznych, po te z nadrukami nawiązującymi do Minecrafta i filmów Marvela!

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.