Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Do jakiej cery przyda się krem nawilżający?

Właściwie każdy rodzaj cery potrzebuje kremu nawilżającego, bo dobre nawodnienie skóry opóźnia jej starzenie się. Poza tym skóra wygląda na bardziej wypoczętą i elastyczną, a także jest lepiej chroniona przez czynnikami zewnętrznymi. Czym jest krem nawilżający i komu się przyda?

Poznaj kremy nawilżające jako podstawę codziennej pielęgnacji skóry

Główne zadanie kremu nawilżającego to przed wszystkim ochrona skóry przed utratą wilgoci. Skóra, która ma za mało wody, trafi sprężystość i elastyczność i wygląda na zmęczoną. Zadanie kremu nawilżającego to dostarczenie specjalnych substancji wiążących wodę, redukujących odparowywanie wody, a także wpływających zmiękczająco na naskórek. Każdy rodzaj cery potrzebuje odpowiedniego poziomu wody i dlatego krem nawilżający to naprawdę podstawowa rzecz w kosmetyczce. Kremy w zasadzie różnią się między sobą dodatkowymi składnikami, jak substancje aktywne anti age lub na przykład matujące. Czasami jest potrzeba aby zamienić krem nawilżający na krem odżywczy, który z kolei daje skórze cenne lipidy. Ma to miejsce głównie w zimie, gdy niskie temperatury i wiatr to wyzwanie dla skóry twarzy. Krem odżywczy zimą można stosować tuż przed wyjściem z domu.

Co dokładnie powinien zawierać krem nawilżający?

Proporcje składników w takim kremie powinny być wyważone, a są to substancje wiążące wodę i emolienty. Pierwsze z nich powodują zatrzymanie wilgoci głęboko w skórze, a drugie tworzą warstwę na skórze, która zapobiega odparowaniu tej wody. Wymienia się tutaj kwasy tłuszczowe, fosfolipidy, wazelinę i parafinę. Wśród substancji wiążących wodę, mocne działanie ma kwas hialuronowy, który jest w stanie wiązać aż 250 cząsteczek wody. Często można go spotkać w dwóch odmianach w jednym kremie, jako wysoko cząsteczkowy i nisko cząsteczkowy kwas. Taki zabieg jest celowy, bo wtedy działa on jeszcze lepiej. Inne cenne substancje to witamina E, gliceryna lub arginina. Olejki roślinne i ekstrakty roślinne to sama natura i ich obecność świadczy dobrze o składzie kremu. Aloes, zielona herbata, woda termalna, masło shea, awokado, te składniki na pewno nie zaszkodzą, a są cenne dla skóry. Nie powinno się nigdy używać kremów ze sztucznymi barwnikami, parabenami czy alkoholem. Nowoczesna kosmetyka potrafi wiele zaoferować jeśli chodzi o kremy nawilżające.

Profilaktyka przeciwzmarszczkowa, a krem nawilżający

W przypadku młodej cery to kwas hialuronowy i substancje odżywcze będą wystarczające. Gdy przekroczymy 30 lat, dobrze jest jeszcze bardziej przyłożyć się do pielęgnacji i włączyć kosmetyki o nieco mocniejszym działaniu. Wtedy krem nawilżający przeciwzmarszczkowy to zdecydowanie dobry pomysł. Nie jest to przesada, bo takie kuracje można z powodzeniem zacząć po 25 roku życia. Substancje, które z wiekiem trzeba uzupełniać to głównie ceramidy i kolagen. Kremy przeciwzmarszczkowe na ogół zawierają substancje aktywne, witaminy i wybrane antyoksydanty. Znany jest retinol (witamina A) i niacynamid (witamina B3), które pozytywnie wpływają na procesy regeneracyjne w skórze i tworzenie się kolagenu.

 

Artykuł partnera.