Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Jaką żywność wziąć ze sobą na dłuższą wyprawę?

Jeśli lubisz zdobywać górskie szlaki, z pewnością wiesz, że dobre przygotowanie do drogi to podstawa. Wygodne buty, odzież na zmienną pogodę, pakowny plecak – to rzeczy, które należy ze sobą zabrać. Ważne jest jednak również to, aby pamiętać o pożywnym jedzeniu. To właśnie na żywności skupimy się w dzisiejszym artykule.

Obowiązkowo zabierz jedzenie

Niektórym może się wydawać, że na wyprawę wcale nie trzeba zabierać żadnego pokarmu, ponieważ wystarczy najeść się przed wyruszeniem w drogę. Nie jest to jednak prawda. Podczas kilku godzin marszu nasz organizm będzie potrzebował zastrzyku energii. Początkujący nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, co w skrajnych sytuacjach prowadzi nawet do zasłabnięć. To, że zazwyczaj nie jemy o danych godzinach niczego nie zmienia. Jeśli akurat w tym czasie odbywamy długą drogę i w pokonanie trasy musimy włożyć sporo wysiłku, to oczywistym jest, że potrzebne będzie nam dobre pożywienie.

Na jakie jedzenie postawić?

Kolejnym błędem jest zabieranie ze sobą nieodpowiednich przekąsek i napojów. Słodkie batony, chipsy czy napoje gazowane nie stanowią wartości dodanej. Nie zaspokoją uczucia głodu, nie dodadzą energii (lub dodadzą, ale na krótko), nie zaspokoją pragnienia. Może zdarzyć się, że podczas wysiłku poczujemy się wówczas gorzej, co dodatkowo utrudni dalszy marsz.

Klasycznym i zarazem sprawdzonym rozwiązaniem będzie wzięcie ze sobą smacznych kanapek, kabanosów, owoców czy zdrowych batonów bogatych w proteiny. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w sezonie zimowym batony z czekoladą mogą nas nieco rozgrzać. Jest to jednak dodatek, a nie główny posiłek, jaki powinniśmy ze sobą zabrać. Do picia najlepiej sprawdzi się zwykła woda, herbata lub napoje witaminowe, uzupełniające elektrolity.

Czym jest żywność liofilizowana?

Warto również pamiętać o jedzeniu liofilizowanym. Za tą dość trudną nazwą kryje się wysokiej jakości żywność, która jest bogata w składniki odżywcze. Podczas procesu liofilizacji z jedzenia usuwa się nawet 96% wody. Dzięki temu po takim wysuszeniu ma ono znacznie dłuższy termin przydatności do spożycia.

Żywność liofilizowana (czyli liofilizaty), to znakomita propozycja dla osób, które lubią smacznie zjeść nawet podczas górskich wędrówek. Są to zarówno przekąski, które możemy spożyć podczas marszu, jak i całe dania, które przygotujemy w łatwy sposób podczas biwaku. Jeśli wybieramy się w podróż na kilka dni i cały ten czas będziemy na łonie natury, to właśnie takie posiłki będą fantastycznym rozwiązaniem.

 

Materiał stworzony przy wsparciu partnera serwisu.