Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

PORADNIK | Sposób na gofry idealne

Tydzień temu pisałam Wam o śniadaniowych placuszkach i sposobach na ich szybkie oraz proste smażenie. Dzisiaj podpowiem Wam jak przygotować gofry idealne na równie szybkie i niebanalne śniadanie. W tekście, pod podanymi linkami, znajdziecie przepisy na gofry na słodko oraz w wersji wytrawnej.

Gofry idealne – niezbędne narzędzia

Niestety – bez gofrownicy się tu nie obędzie. Na szczęście najprostszą możecie kupić już za mniej niż 100,00 zł. Wybierajcie te o większej mocy – wtedy ciasto szybciej się usmaży. Na rynku dostępne są gofrownice o różnych kształtach (kwadraty, prostokąty, serduszka) oraz wielkości (na 2 czy 4 gofry). Tu wybór zależy już od Waszych preferencji.

Kolejnym przydatnym urządzeniem będzie blender kielichowy lub robot ręczny – do mieszania składników na ciasto. Kiedy przygotowuję rzadsze ciasto wybieram blender – tak jest zdecydowanie szybciej. Przy gęstszym cieście sprawdzi się robot.

.

Gofry idealne – jak przygotować ciasto?

.1. Warto trzymać się zasady łączenia mokrych składników z mokrymi oraz suchych z suchymi. Ja następnie do mokrych wrzucam suche i miksuję wszystkie razem do uzyskania jednolitej masy. Ciasto jest gotowe jak zaczyna puszczać małe bąbelki powietrza. To oznacza, że jest dobrze napowietrzone.

.2. Tak jak w przypadku placuszków również ciasto na gofry potrzebuje odczekać około 10-15 minut po zmiksowaniu. Dużo lepiej się wtedy smaży.

.3. Jeżeli Waszym zdaniem, z podanych przepisów (linki poniżej), wychodzi zbyt gęste ciasto to możecie rozwodnić je delikatnie mlekiem roślinnym. Ja osobiście lubię nakładać na gofrownicę gęstą masę – wychodzą z niej malutkie, nieforemne gofry. Wiadomo – dla uzyskania gofrów w pełnym kształcie niezbędne jest rzadsze ciasto.

.4. I jeszcze jedna uwaga do ciasta:

  • możecie przygotować je z mąki pszennej (pszenicy zwyczajnej) czy mąki orkisz (link) a także w wersji bezglutenowej
  • ciasto może być wegańskie – zamiennikami jajek są wtedy banan, jabłko, zmiksowane z wodą siemię lniane

.

Słodkie gofry – słodkie dodatki

Wiecie już, że w swojej kuchni cukru nie używam. Do słodzenia ciast wykorzystuję świeże lub suszone owoce a także karob (mączkę chleba świętojańskiego).

.

Dodatki w gofrach wytrawnych

Gofry wytrawne zastępują u mnie pieczywo i są świetnym uzupełnieniem warzywnych śniadań.

Nie obawiajcie się dodawać do ciasta:

  • suszonych ziół – bazylii czy oregano (link)
  • pikantnych przypraw – czarnego pieprzu, pieprzu cayenne, ostrej wędzonej papryki
  • kurkumy (link)

.

gofry idealne

gofry bananowe – słodkie

gofry idealne orkiszowe

gofry orkiszowe wytrawne

gofry idealne kurkuma

gofry z kurkumą – wytrawne