Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Wege pasta z bobem do warzyw i na kanapki

Sezon na zielony, chrupiący bób powoli się kończy. Jeżeli jeszcze nie najedliście się go na zapas to koniecznie zamroźcie sobie kilka woreczków na zimę – będzie miłym wspomnieniem lata w trakcie jesiennych i zimowych wieczorów. Sama najchętniej jadam bób w całości, ze skórką, jak dodatek do sałatek albo samodzielną przekąskę. Ugotowany bób sprawdzi się również jako wege pasta do kanapek. Zobaczcie jak szybko i prosto ją przygotujecie.

Dlaczego warto jeść bób

Jak każda roślina strączkowa również bób jest świetnym źródłem białka roślinnego (ma go ąż 8g w w 100g). Do tego zawiera znaczną ilość kwasu foliowego, żelaza, magnezu, potasu i błonnika. Polecany jest kobietom w ciąży, osobom z podwyższonym cholesterolem (wiąże kwasy żółciowe w jelicie grubym), odchudzającym się. Nie powinni go jeść cukrzycy (ze względu na wysoki Indeks Glikemiczny po ugotowaniu) oraz osoby cierpiące na dnę moczanową.

 

Jak ugotować bób

  • młody, zielony bób gotuje się maksymalnie 10 minut od wrzucenia do wrzącej wody. Już po 6-7 minutach możecie skontrolować czy jest wystarczająco miękki
  • starszy, jasno beżowy bób będzie gotował się 20-25 minut
  • jeżeli zechcecie ugotować bób mrożony (o zaletach mrożenia owoców i warzyw na zimę przeczytajcie tutaj) to przed wrzuceniem go do wrzącej wody nie rozmrażajcie go – na ugotowanie będzie potrzebował około 15-20 minut

Po odcedzeniu przelejcie bób lodowatą wodą – zachowa wówczas swój zielony kolor. Bób, szczególnie młody, można jeść ze skórką, która zawiera dużo witamin.

Ponieważ bób i ciecierzyca są mdłe w smaku wyrazistości tej paście nadadzą cytryna, czosnek i przyprawy. Jeżeli lubicie ostre dania to nie szczędźcie sobie cayenne.

 

Wege pasta z bobem – składniki 

  • puszka ciecierzycy (200g) lub 100g suchej i ugotowanej
  • szklanka ugotowanego i wyłuskanego bobu
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • sok wyciśnięty z 1 cytryny
  • 1/2 łyżeczki kuminu
  • 1/3 łyżeczki pieprzu cayenne
  • 2-3 ząbki czosnku
  • opcjonalnie 1/4 szklanki lodowatej wody – jeżeli pasta będzie za gęsta dolewamy wodę

 

Wykonanie

Do miksera z ostrzem w kształcie litery S wrzućcie wszystkie składniki – ugotowaną i odsączoną ciecierzycę oraz bób, oliwę, obrany czosnek, sok z cytryny, przyprawy i zmielcie je na gładką, jednolitą masę.

Jeżeli wege pasta wyjdzie za gęsta możecie dodać do niej lodowatej wody – dzięki niej wyjdzie bardziej puszysta.

Pastę możecie przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku, przez kilka dni. Będzie świetnym dodatkiem do kanapek z warzywami (kiszonym ogórkiem, rzodkiewką, pomidorem) posypanych obficie świeżym koperkiem albo dipem, w którym możecie maczać pokrojone w słupki warzywa – ogórki, seler naciowy, paprykę czy marchewkę.

wege pasta

 

Podpowiedzi jak zrobić hummus, pastę z pietruszką czy czerwoną pastę pomidorową znajdziecie pod tym linkiem.