Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Budapeszt – Grey Goose | mięso i gęsina

Nie myślcie, że będąc w Budapeszcie jem tylko ryby i owoce morza. Jakbym się uparła to bym jadła ale się uparłam i próbowałam też mięsa i zupy gulaszowej (no dobra – słodyczy też). Poświęciłam swą wątrobę, nerki i wagę w celach szczytnych bo blogowych – oby mi szybko wybaczyły tą kulinarną rozwiązłość. Wczoraj odwiedziłam Grey Goose, kolejne miejsce wypatrzone w trakcie spaceru a nie na blogach. Do wejścia zachęciłam mnie nazwa oraz ciekawa witryna – taka inna od stylizowanych na staro-węgierskie knajpy. Grey Goose w ofercie ma głównie mięso – zgodnie z nazwą przeważa tu gęsina.

Lokal jest sporych rozmiarów i razem z antresolą mieści kilkadziesiąt stolików. W porze lunchu był prawie cały zapełniony (zdjęcia robiłam wcześniej)

Grey Goose
Z menu wybrałam zupę gulasz oraz sałatkę z gęsią wątróbką. Na pozostałe pozycje (duszone, smażone, pieczone części gęsi oraz wołowiny czy cielęciny) jakoś nie miałam ochoty.
Na pierwszy ogień poszła zupa gulaszowa z makaronem (990,00 HUF = około 15,00 zł). Duża porcja dobrze doprawionej zupy z kawałkami miękkiej ,rozpadającej się w ustach wołowiny, z marchewką, pietruszką oraz ziemniakami – makaronu w niej nie było. Ale i bez niego zupa była całkiem smaczna.
Grey Goose
sałata z grillowaną gęsią wątróbką – Grey Goose Salad (2190,00 HUF = około 32,60 zł) z miksem sałat, zbyt dużą ilością kiełków fasoli mung, słodkim sosem balsamicznym (waniliowym) oraz zimną grillowaną wątróbką. Wątróbka w smaku i wyglądzie była tragicznie zła. I śmiem tu twierdzić, że nie do końca powodem była jej temperatura podania – bardziej moje kulinarne niedopasowanie. Gęsinie dawałam szansę kilka razy w życiu i nie ma znaczenia gdzie ją jadłam i jacy kucharze ją przygotowywali – jej smak i zapach do mnie nie przemawiają. Od dzisiaj mówię gęsinie pas!
Grey Goose

Smak dobrego gulaszu i obrzydliwej sałaty z gęsiną (ledwo ją tknęłam) zapijałam czerwonym winem. Villanyi Portugieser Tuffan Ede & Zsolt, 2012 (490,00 HUF za mały kieliszek = około 7,30 zł) – wytrawne, o niskiej kwasowości, smaczne oraz Szekszardi Kefrankos Takler Ferenc 2012 (530,00 HUF za mały kieliszek = około 8,00 zł) – wytrawne, wyraźne, głębokie – bardzo dobre.

Krótko podsumowując – miejsce jest ciekawe bo inne od węgierskich karczm, do tego w dobrej lokalizacji – blisko Parlamentu i rzeki Dunaj oraz z bardzo miłą obsługą (komunikacja w j. angielskim nie była dla niej problemem). Czy będę chciała tu wrócić? – może tylko na wino.

informacje dodatkowe o Grey Goose:

dojazd – niedaleko jest stacja metra Kossuth Lajos ter (linia M2), Parlament i Plac Szabadsag

rezerwacja miejsc – możliwa

płatność – gotówka, karta Mastercard

godziny otwarcia:
pon – śr – 09:30 – 00:00
czw – pt – 09:30 – 03:00
sob – 11:00 – 03:00
nd – 11:00 – 00:00

Grey Goose – ul. Nador utca 36 (róg z Garibaldi utca), Budapeszt, V Dzielnica
tel: +36 709 48 90 80

mapa dojazdu:

 


Wyświetl większą mapę