Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Budapeszt – Central Kavehaz | kawiarnia z historią

W każdym kraju, w każdym mieście są miejsca warte zobaczenia: pomniki, kościoły, pałace, budynki, ważne dla mieszkańców świadectwa historii i trwałości kultury. Na uwagę zasługują również najnowsze budowle – prezentujące dokonania inżynierii i technologii. Mnie dodatkowo interesują miejsca związane z jedzeniem – to one prezentują aktualne preferencje kulinarne mieszkańców oraz zgodnie z powiedzeniem „pokaż mi co jesz a powiem ci kim jesteś” pokazują kulinarny charakter miasta/ regionu/ kraju. Jednym z wielu lokali wartych zobaczenia w Budapeszcie jest Central Kavehaz (Central Cafe) otwarta w 1887 roku. Kawiarnia został odrestaurowana w 1999 roku i jest wierną repliką oryginału.

Central Kavehaz lub po prostu Central była ośrodkiem kulturalnym w Budapeszcie XIX i XX wieku. Z przerwami do 1993 roku spotykali się tu pisarze, poeci i wszelkiej maści artyści. Aktualnie Central jest miejscem przyciągającym głównie turystów, którzy chcą zobaczyć piękne wnętrze w styku wiedeńskim, napić się kawy czy herbaty, czy tak jak ja odpocząć przy słodkim ciastku choć chwilę w trakcie zwiedzania miasta.
Central Kavehaz
Central Kavehaz
 
Central Kavehaz do 11:45 oferuje śniadania np. gotowane kiełbaski, jajka, tosty francuskie, croissant czy brioche z dodatkami. Po porze śniadaniowej możemy zamówić dania kuchni węgierskiej – coś na obiad – gulasz, kaczkę, jagnięcinę, desery oraz oczywiście kawę. Ponieważ było jeszcze wcześnie zamówiłam croissanta z dodatkami (552,00 HUF = około 8,00 zł) oraz kieliszek Laposa Rizling (1050,00 HUF = około 15,20 zł). To była miła chwila odpoczynku.
Central Kavehaz
Wnętrze kawiarni Central Kavehaz rzeczywiście jest imponujące – wysokie, wielkie, bogato zdobione ściany i meble robią wrażenie. Renowacja nie zniszczyła ducha tego miejsca – czuć w nim historię, czuć aurę przesiadujących tu przez ponad 100 lat węgierskich artystów.

informacje dodatkowe o Central Kavehaz:

dojazd – stacja metra Ferenciek tere (niebieska linia – M3)

rezerwacja miejsc – możliwa choć lokal jest bardzo duży i z pewnością wystarczy miejsca dla przechodzącego w pobliżu turysty

płatność – gotówka, karty VISA, Mastercard

godziny otwarcia:
codziennie 08:00 – 23:00

Central Kavehaz (Central Cafe) – ul. (utca) Karolyi Mihaly 9, Budapeszt, V Dzielnica
tel: +36 1 266 2112

mapa dojazdu czyli jak trafić: