Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Owoce dla niemowlaka – kiedy i jak rozpocząć wprowadzanie owoców do diety malucha?

Są zdrowe, pełne witamin i składników odżywczych, a przy tym niezwykle smaczne. Co warto wiedzieć, przed rozpoczęciem włączania owoców do diety swojego dziecka?

Jako  pierwsze stałe pokarmy wprowadzamy dziecku ugotowane i zblendowane lub rozgniecione na gładką masę warzywa. Dlaczego nie zaleca się zaczynać od owoców? Są słodkie i trudniej byłoby maluchowi zaakceptować smak warzyw, gdyby pojawiły się później w jego menu.

Kiedy zacząć podawać niemowlakowi pierwsze owoce?

Pierwsze stałe pokarmy maluch powinien dostać między 4-6 miesiącem życia. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym może to być 4. miesiąc, zaś dzieci karmione mlekiem matki lepiej, by przez pierwsze półrocze pozostały wyłącznie na piersi. Owoce zaczynamy włączać do diety dopiero po kilku zaakceptowanych warzywach. Kiedy to wypadnie? To kwestia bardzo indywidualna i nie należy ściśle trzymać się jakiegoś kalendarza, w którym dzień po dniu będą rozpisane kolejne nowe dania.

Teoretycznie owoce mogą się pojawić w menu po 2 tygodniach jedzenia warzyw, ale trzeba wziąć pod uwagę ewentualne nietolerancje i reakcje alergiczne. Dziś bardzo wiele dzieci cierpi na alergie pokarmowe, więc jeśli tylko pojawi się wysypka, bóle brzucha, trzeba się wstrzymać z kolejnymi nowościami i ten czas rozszerzania diety znacząco się wydłuża. Działajcie bez pośpiechu, we własnym tempie.

pierwsze-owoce-dla-niemowlaka-1.jpg

Kolejność i ilość pierwszych owoców w diecie maluszka

Najważniejszą zasadą jest rozpoczęcie od polskich, najlepiej sezonowych owoców, pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Jeżeli akurat jest zima lub masz dostęp wyłącznie do produktów marketowych, nie bój się sięgnąć po musy w słoiczkach.

Klasykiem jest oczywiście jabłko. Organizm zwykle dobrze je toleruje, a jego słodko-kwaskowy smak, dzieci szybko przyswajają. Idealnie sprawdzi się jabłko pieczone i rozgniecione na papkę. W dalszej kolejności wypróbujcie gruszkę, jagody, maliny, truskawki.

Zawsze zaczynaj od kilku łyżeczek dziennie tego samego owocu i w tym czasie obserwuj, czy nie pojawiają się żadne sensacje żołądkowe, wysypka, suche placki na skórze, rzadkie stolce itp.

pierwsze-owoce-dla-niemowlaka-2-1.jpg

Jak podawać niemowlakowi pierwsze owoce?

W pierwszym roku życia najbezpieczniej jest podawać wszelkie pokarmy w formie papki. Owoc w swojej naturalnej postaci mógłby wpaść dziecku do dróg oddechowych i wywołać tragedię. Tak naprawdę nawet kilkulatek potrafi się zadławić winogronem, dlatego na wszelki wypadek każdy rodzic powinien wiedzieć, jak w takiej sytuacji postępować.

Owoce możesz upiec, ugotować lub utrzeć na tarce, zblendować, a w razie potrzeby dodać odrobinę wody. Nigdy ich nie dosładzaj, są naturalnie słodkie.

Aby uatrakcyjnić karmienie, kup specjalną, kolorową miseczkę i sztućce dla dzieci o ergonomicznym kształcie. Gdy maluch będzie gotowy, pozwól mu na samodzielne próby jedzenia. To nie tylko mnóstwo frajdy, ale także nauka samodzielności i lekcja wiary w siebie.

Bardzo fajnie sprawdza się smoczek do owoców. Możesz do niego wrzucić borówki, truskawki lub inne miękkie owoce, a przez drobne oczka siateczki nie przedostaną się żadne większe kawałki. Wielu rodziców wykorzystuje również tego typu smoczki podczas ząbkowania, wkładając do środka np. mrożoną truskawkę czy arbuza.

Artykuł sponsorowany.