Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Najczęstsze przyczyny swędzenia nóg

Swędzenie nóg to problem, który może mieć różnorakie podłoże. Niestety często bagatelizujemy go, poprzestając na zwyczajowym pocieraniu lub drapaniu. W ostateczności sięgamy po kremy, balsamy lub maści. Tymczasem bez znajomości podłoża problemu trudno będzie usunąć jego skutek. Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny swędzenia nóg.

Jakie są najczęstsze przyczyny swędzenia nóg?

W tym artykule nie będziemy opisywać naturalnych przyczyn łatwych do ustalenia, jak bliski kontakt z pokrzywami lub ukąszenie przez komara. Skupimy się natomiast na przyczynach o charakterze zdrowotnym. Swędzenie nóg może bowiem być sygnałem, który wysyła nam organizm. Warto się nad tym problemem pochylić nieco głębiej.

Najczęstsze przyczyny swędzenia nóg:

  • Sucha i spierzchnięta skóra. Suchość skóry może być spowodowana wieloma czynnikami, począwszy od zbyt długiej kąpieli poprzez regularne stosowanie zbyt silnych lub źle dobranych kosmetyków, aż do odwodnienia. Także długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu o obniżonej wilgotności może skutkować suchością skóry i swędzeniem nóg. Jeśli skóra jest sucha i/lub swędząca, warto na wstępie ustalić, czy uda się znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Niepokojący może być problem z wyeliminowaniem suchości, bo może on świadczyć o poważniejszych problemach.
  • Reakcja alergiczna na kosmetyki, detergenty, niektóre pokarmy, ale też na składniki ubrań lub butów także może spowodować silne swędzenie. Warto się zastanowić, czy swędzenie nie pojawiło się po kontakcie z nowym elementem garderoby lub nowym kosmetykiem do kąpieli.
  • Choroby skóry to niemal klasyk, jeśli chodzi o przyczyny swędzenia nóg. Grzybica, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, to tylko niektóre z chorób, które mogą stać się przyczyną swędzenia. Do niesławnych „pewniaków” zalicza się też łuszczyca, szczególnie nieleczona.
  • Problemy naczyniowe rzadko kojarzone są ze swędzeniem nóg, tymczasem też mogą mieć swój udział w pojawieniu się tej przykrej dolegliwości. Częstym winowajcą są żylaki, niewydolność limfatyczna lub zakrzepica żył. Chociaż potocznie rzadko mówi się o tym, że żylaki swędzą, to warto i to mieć na uwadze.
  • Neuropatia, czyli choroba nerwów obwodowych, także może powodować mrowienie w nogach i swędzenie. W takim wypadku niezbędna będzie konsultacja neurologiczna.

Czy swędzenie nóg wymaga konsultacji z lekarzem?

Pytanie może wydać się błahe lub nawet śmieszne, jedna w rzeczywistości nie ma się z czego śmiać. Jeśli swędzenie nie ma charakteru incydentalnego i właściwie większość czasu spędzamy na uporczywym drapaniu nóg, smarowaniu ich tłustymi kremami lub łykaniu wapna w nadziei, że po nim nogi przestaną swędzieć, to sprawa nie wydaje się zabawna. W takim przypadku trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem i uczciwie opowiedzieć mu o objawach oraz swoich podejrzeniach.

Swędzenie nóg ma charakter zewnętrzny, dlatego często lekarzem pierwszego wyboru jest dermatolog (wizyta w ramach NFZ wymaga wcześniejszego skierowania od lekarza pierwszego kontaktu), ale przyczyn swędzenia może być na tyle dużo, że niewykluczona jest dłuższa wędrówka od gabinetu do gabinetu.

 

Artykuł gościnny.