Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Czy można skutecznie walczyć z trądzikiem pospolitym?

Trądzik pospolity jest przewlekłą choroba skórną, której towarzyszy łojotok. W przypadku tej choroby pojawiają się liczne zmiany skórne w postaci zaskórników otwartych czy zamkniętych, krost, grudek czy nawet torbieli. Warto wiedzieć, że są różne sposoby na walkę z tym schorzeniem. Warto je poznać.

Czym jest trądzik pospolity?

Trądzik pospolity najczęściej pojawia się u ludzi młodych pomiędzy 11 a 30 rokiem życia. Jednak wbrew pozorom może dotykać nawet osób po 40 czy 50 roku życia. Wtedy mówimy o trądziku późnym. Trudno jednoznacznie powiedzieć jakie są przyczyny jego powstawania. W fachowej literaturze można przeczytać, że trądzik pospolity powstaje na skutek nadmiernej aktywności gruczołów łojowych czy też ich przerostu. Dochodzi do tego choćby na skutek zaburzeń hormonalnych. Kolejną przyczyną jest zaburzenie procesu rogowacenia przewodów wyprowadzających gruczoły łojowe. Może też dojść do nadkażenia bakteriami tlenowymi czy drożdżakami, które powodują wzmożoną produkcję, a także gromadzenie się łoju. Trzeba zdawać sobie sprawę, że trądzik może mieć ciężką postać kliniczną, w której występują torbiele powodujące powstanie dużych blizn. Może też dojść nawet do niebezpiecznej martwicy krwotocznej. Leczenie trądziku musi odbywać się oczywiście u lekarza dermatologa, który zaleci najlepszą terapię. W przypadku mniej nasilonych objawów można spróbować domowych sposobów. Trzeba jeszcze pamiętać jak ważna jest właściwa pielęgnacja.

Domowe sposoby na trądzik pospolity

Czasami domowe sposoby są niezwykle skuteczne i dzięki nim można uzyskać dobre efekty. Naturalne sposoby są bezpieczne. Warto np. spróbować maseczki drożdżowej. Wystarczy tylko przygotować pół kostki drożdży piekarniczych, rozgnieść je widelcem i zalać 4 łyżkami ciepłej wody. W kolejnym etapie wystarczy tylko wymieszać składniki i poczekać około 15 minut. Po tym czasie można już nałożyć maseczkę na twarz, a po kolejnych 20 minutach należy ją zmyć ciepłą wodą. Drożdże mają działanie przeciwzapalne, łagodzą też podrażnienia. Kolejnym skutecznym sposobem na walkę z trądzikiem jest maseczka z czosnku i cebuli. Należy poszatkować cebulę na małe kawałki, następnie zalać ją dwoma łyżkami ciepłej wody. Trzeba jeszcze dodać łyżeczkę cukru. Taką miksturę należy umieścić w lodówce na całą noc, a następnego dnia wystarczy ją nałożyć na skórę twarzy na około godzinę, a potem zmyć ciepłą wodą. Pamiętajcie, że w cebuli znajduje się duża zawartość chromu czy witaminy C, które są naturalnymi flawonoidami i mają silne właściwości bakteriobójcze. Czas przejść do czosnku. Tutaj wystarczy tylko przekroić ząbek, a następnie pocierać nim zmiany skórne. Należy też zadbać o właściwą przemianę materii, gdyż dzięki niej można usunąć z organizmu toksyny. Aby to zrobić wystarczy pić bratek polny.

Właściwa pielęgnacja kluczem do sukcesu

Nie zapomnijcie jeszcze jak dużą rolę w zwalczaniu trądziku pospolitego odgrywa pielęgnacja skóry, przy czym musi być ona przemyślana. Skórę należy przemywać tonikiem hipoalergicznym bez dodatku alkoholu etylowego. Ważne, aby w składzie miał cynk, który ma silne działanie przeciwzapalne i reguluje wydzielanie sebum. Twarz należy myć pianką bądź też żelem z dodatkiem cynku i aloesu. Wybierajcie też kosmetyki, które w swoim składzie mają niacynamid oraz witaminę C. Zamiast ciężkich podkładów, stawiajcie na kremy koloryzujące BB, które nawilżają, a przy tym zmniejszają widoczność porów i ich nie zatykają.

 

Materiał partnera.