Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Bistro wegetariańskie – czy opłaca się otworzyć własne?

Kuchnia wegetariańska cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Jest to widoczne szczególnie w przypadku restauracji, które coraz częściej albo specjalizują się w tego typu kuchni, albo wśród swoich menu mają osobną kategorię jedzenia. Wydaje się, że popyt na kuchnię wegetariańską, będzie rósł, w czym wiele osób dopatruje się znakomitej okazji do założenia własnego biznesu. Czy opłaca się otworzyć własne bistro wegetariańskie?

Własny biznes, czy szukanie pracy u kogoś?

Rynek pracy w zależności od miasta jest bardzo różny. Są miejscowości, takie jak, np.: Kraków, które są szeroko znane nie tylko, na naszej mapie, ale są również chętnie wybierane przez turystów z całego świata. Wiąże się to między innymi z dużo większą ilością różnego rodzaju lokali gastronomicznych, a posada kucharza lub szefa kuchni w Krakowie, jest dość często widoczna na różnego rodzaju portalach, z ogłoszeniami o pracę. Praca na wysokim stanowisku w znanej i lubianej restauracji, dla wielu wydaje się spełnieniem marzeń, są jednak tacy, którzy wolą zaryzykować i otworzyć własny lokal.

Oczywiście, miasto z Wawelem, to nie tylko restauracje, a ludzi do pracy potrzeba niemal w każdej branży, wystarczy jednak w wyszukiwarce wpisać: „praca Kraków„, aby przekonać się, że Królewskie Miasto stoi w dużym stopniu turystyką oraz biznesami, które są z tym związane.

Wydaje się, że założenie własnego bistro w dawnej stolicy Polski, jest dobrym pomysłem, jednak jakie realne koszty należy ponieść, aby móc myśleć o spełnieniu swojego marzenia?

Bistro wegetariańskie – jakie koszty należy ponieść?

Lokalizacja

Znalezienie odpowiedniego lokalu gastronomicznego jest pierwszy poważnym wyzwaniem, z jakim musi zmierzyć się przyszły właściciel bistro. Miejsce musi spełniać normy BHP, normy sanepidu, normy przeciwpożarowe. Oprócz tego musi mieć miejsce dla gości, miejsce przeznaczone na kuchnię, magazyn, w którym będziemy trzymać świeże produkty, należy również pamiętać o części socjalnej dla pracowników. W zależności od lokalizacji ceny mogą oscylować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, miesięcznie. Miejsce na bistro można wykupić lub wynająć, choć najczęściej się zdarza, że w przypadku bardzo atrakcyjnej lokalizacji w grę wchodzi tylko ta druga możliwość.

Produkty

Bistro wegetariańskie musi oferować świeże produkty, z których przygotowuje się potrawy. Produkty powinny pochodzić od sprawdzonych dostawców, którzy są nam w stanie dostarczyć je terminowo. Oczywiście, na początku naszej działalności musimy we własnym zakresie poszukać sprawdzonych dostawców, mogą być to sadownicy, producenci pieczarek lub rolnicy. W zależności od liczby klientów, nakłady potrzebne na zatowarowanie powinny wzrastać, a z czasem z dostawcami powinniśmy podpisać stosowane umowy, które pozwalają nam na długofalową współpracę. Ostateczne ceny produktów są uzależnione od zakupionej ilości oraz cen rynkowych.

Marketing

Początkowe koszty marketingu nie muszą wiązać się z gigantycznymi wydatkami. Założenie profilu w social mediach, wydrukowanie ulotek oraz plakatów lub wprowadzenie darmowej degustacji, to działania, które pozwalają zaistnieć u potencjalnego klienta, a których koszt powinien zamknąć się maksymalnie w kilku tysiącach złotych.

Wyposażenie bistra oraz pracownicy

Wyposażenie bistra może kosztować kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych. Warto również pamiętać, o możliwości leasingu sprzętu, np.: komputera. Ilość krzeseł oraz stolików jest uzależniona od wielkości lokalu. Dokładnie to samo dotyczy sprzętu potrzebnego do funkcjonowania kuchni. Lodówka przeznaczona do lokalu może zostać zakupiona lub wzięta w leasing.

Na początku prowadzenia działalności możemy sami pomagać w kuchni lub poprosić o pomoc znajomych, warto jednak pamiętać, że powinniśmy skorzystać z doświadczeń ludzi, którzy mają pojęcie o kuchni wegetariańskiej. Osoba z doświadczeniem będzie chciała godziwie zarobić, co wiąże się dla nas w dość dużymi kosztami. Dobra pomoc kuchenna oraz szef kuchni to osoby, które w przypadku gastronomii są warto naprawdę dużych pieniędzy. Nie warto na nich oszczędzać.

Może franczyza?

Wydaje się, że początkowa kwota, jaka musi zostać zainwestowana we własny wegetariańskie bistro, jest duża i może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Tak jest w istocie, choć trzeba uczciwe przyznać, że można zacząć od dużo mniejszej skali działalności oraz dużo mniej prestiżowej lokalizacji, dzięki czemu koszty uda się w znaczący sposób ograniczyć.

Jednym z rozwiązań, które wydaje się dla wielu osób optymalne jest franczyza. W zależności od miejsca, stworzenie wegetariańskiego bistro na licencji może wynieść od 200 do 500 tysięcy złotych. Przyjmuje się, że średni koszt otwarcia takiego bistra to ok. 2000-2500 złotych na 1 m² lokalu. Plusem franczyzy, jest to, że firma udzielająca licencji zapewnia całe know-how, od oceny lokalizacji, poprzez projektowanie lokalu na wyszkoleniu pracowników i pomocy w sfinansowaniu całości kończąc. Dla wielu osób, może być to główny argument, aby właśnie taki sposób działalności wybrać.

Bistro wegetariańskie, dobry pomysł na biznes?

Duża liczba osób marzy o własnym biznesie. Niestety, należy brać pod uwagę duże ryzyko z tym związane. Gastronomia jest specyficzną branżą, która wymaga wiedzy, cierpliwości oraz dużych nakładów finansowych. Jednym z rozwiązań, które oferuje rynek, jest franczyza, która choć kusząca, nie da przyszłemu przedsiębiorcy pełnej wolności. Założenie własnego bistra wegetariańskiego, w dobrej lokalizacji wydaje się dobrym pomysłem biznesowym, który ma szansę na sukces. Warto jednak pamiętać o ryzyku oraz posiadać poduszkę finansową, która może okazać się niezbędna w razie pierwszych problemów, prowadzenia własnej działalności.