Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Akcesoria, które trzeba wziąć ze sobą na narty

Kompletowanie ekwipunku na narty nie jest tak prostą sprawą. Szczególnie jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę lub wracasz do niej po długiej przerwie. Artykuł ten pomoże Ci stworzyć niezbędnik narciarza, który zagwarantuje niezapomniany wypad!

Podstawowy sprzęt narciarza

Kompletne wyposażenie stanowi podstawę każdego wypadu na narty. Bez znajdujących się poniżej akcesoriów nie ma co myśleć o wejściu na stok. Nie tylko umożliwiają one jazdę, ale również czynią ją w pełni bezpieczną.

Aby nie dopuścić do uszkodzenia sprzętu podczas transportu, warto zaopatrzyć się w pokrowiec na narty i inne akcesoria takie jak:

  • kije,
  • rękawice,
  • gogle,
  • kask.

Kije narciarskie

Narty, kije i buty narciarskie to sprzęt, który kupujemy jako pierwszy. Ważne jest, by każdy z tych elementów był idealnie dopasowany. Narty przede wszystkim dostosuj do stopnia zaawansowania, wzrostu i wagi. Zakup kii także musi być przemyślany. Kupując kije narciarskie w sklepie Sportano zwróć uwagę na parametry takie jak długość, średnica i materiał wykonania. Dokonując zakupów przez internet, odpowiednią długość kija otrzymasz po pomnożeniu swojego wzrostu przez 0,7. Możesz także korzystać z tabeli doboru długości kijów narciarskich.

Dobre rękawice narciarskie

Praca rąk przy jeździe narciarskiej jest niezwykle istotna. Sprawia to jednak, że wystawiamy dłonie na działanie wiatru i mrozu. Istotne jest więc ich zabezpieczenie. Dobre rękawice narciarskie to takie, które zapewniają ciepło, nie ograniczając jednak przy tym swobody ruchów. Na wyjazd warto zabrać ze sobą także ze sobą drugą parę, cieńszych rękawiczek. Przydadzą Ci się one w drodze na stok.

Gogle narciarskie

Gogle narciarskie mają za zadanie chronić nasze oczy przed rażącym słońcem, oślepiającymi promieniami odbijającymi się od śniegu, a także drobinkami lodu i śniegu. Warto rozważyć zakup modelu z filtrem UV, który ochroni Twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Ułatwieniem będą również takie posiadające system ANTI-FOG, który chroni przed zaparowywaniem szkiełka. Jeśli jednak posiadany przez Ciebie model nie ma takiego systemu, możesz wspomóc się płynem przeciw parowaniu, który także powinien znaleźć się na liście akcesoriów niezbędnych na stok narciarski.

Kask narciarski

Nawet jeśli Twoja jazda na nartach jest na poziomie zaawansowanym, nie możesz lekceważyć niebezpieczeństw czyhających na stoku. To właśnie dlatego podczas każdego zjazdu na Twojej głowie powinien znajdować się kask. Choć obowiązek jego noszenia w naszym kraju mają wyłącznie dzieci do lat 16, zalecamy, aby dorośli również się w niego zaopatrzyć.

Wykonany z trwałych materiałów kask narciarski chroni najistotniejszą część naszego ciała przed urazami. Mimo swojej wytrzymałości zachowuje doskonałe właściwości elastyczne, przez co dobrze dopasowuje się do głowy – nie uciska ani nie obciera skóry.

Akcesoria-ktore-trzeba-wziac-ze-soba-na-narty

Pozostałe akcesoria, które warto mieć przy sobie

Wymieniony wyżej sprzęt stanowi podstawę wyposażenia ekwipunku miłośników jazdy na nartach. Warto jednak wspomnieć o produktach, które, choć nie niezbędne, zdecydowanie wpływają na komfort wypadu na stok. Na wyjazd na narty warto spakować ze sobą suszarkę, odzież termiczną – w tym również skarpety – pomadkę ochronną do ust oraz krem z wysokim filtrem UV. O ile zabieranie większości z tych wymienionych akcesoriów nie budzi pytań, o tyle krem z filtrem już tak. Po co nam w zimie taki produkt?

Słońce nie operuje wyłącznie w letnie dni. Choć niska temperatura może zapewniać nam poczucie braku działających na naszą skórę promieni słońca, w rzeczywistości nadal są one dosyć intensywne. A przynajmniej na tyle, by opalić naszą skórę. Wówczas niełatwo o odznaczającą się czerwoną przestrzeń na całej twarzy z wyjątkiem okolicy oczu, gdzie znajdowały się gogle.

Poznałeś już wszystkie najważniejsze akcesoria, które warto wziąć ze sobą na wypad na narty. Pamiętaj, by przed wyjazdem upewnić się, że każdy z nich został spakowany. Nie pozostało teraz nic innego, jak życzyć udanych i bezpiecznych chwil spędzonych na stoku!