Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Czy łączyć ogórki z pomidorami? Obalamy mity

Pomidory plus ogórki – jeść czy nie jeść? Oto jest pytanie. Ile razy słyszeliście o nie łączeniu tych dwóch warzyw? Czy wyjaśniono Wam dlaczego nie wolno tego robić? Jeżeli jesteście ciekawi skąd wziął się ten żywieniowy mit i czy rzeczywiście leży w nim prawda czytajcie dalej.

Będzie krótko i na temat.

Czym jest askorbinaza?

Wszystko zaczęło się od pewnego odkrycia, w którym to potwierdzono, iż askorbinaza – enzym obecny w ogórkach, utlenia witaminę C. A stąd była już prosta droga do okrzyknięcia sałatki z pomidorów i ogórków największym złem świata. Czy słusznie?

W tym miejscu przytoczę Wam kilka istotnych informacji o wspomnianym enzymie. Otóż askorbinaza:

  • występuje również w innych warzywach dyniowatych np. cukinii czy kabaczku
  • jest najbardziej aktywna gdy zawierające ją warzywa puszczą sok – czyli po kilkunastu minutach od przygotowania surówki
  • dezaktywuje ją kwaśne środowisko czyli np. skropienie surówki sokiem z cytryny lub sosem winegret

.

Ile witaminy C mają pomidory?

Czy w ogóle warto martwić się o jej utlenienie w tym konkretnym warzywie? Zdziwicie się ale w 100 g pomidorów jest zaledwie 14 mg witaminy C. Nawet jeżeli ogórek zdąży ją zniszczyć to i tak niewiele stracicie.

Dużo więcej witaminy C mają inne warzywa:

  • czerwona papryka – 91 mg
  • brukselka – 94 mg
  • szpinak – 64 mg
  • jarmuż – 120 mg
  • szczypiorek – 58,1 mg
  • natka pietruszki – 178 mg

Więc jeżeli się martwicie o utlenienie witaminy C przez ogórki to bardziej zainteresujcie się tym, aby nie łączyć ich z papryką, szpinakiem, jarmużem czy natką pietruszki. Albo skropcie surówkę czymś kwaśnym.

Ale przede wszystkim jedzcie warzywa na świeżo – jak najszybciej po ich pokrojeniu. Dodam tu jeszcze, że dla witaminy C najstraszniejsze nie są ogórki. Jest ona bardzo wrażliwa i utlenia się pod wpływem światła oraz tlenu.

.

Pomidory plus ogórki – jeść czy nie jeść?

Oczywiście, że jeść!

Toż to mega smaczne połączenie – niemalże symbol lata. Nie ma nic lepszego niż prosta surówka z pachnących pomidorów i świeżych ogórków.

Skropcie ją sokiem z cytryny albo winegret i pyszny dodatek do obiadu lub kolacji gotowy.

.

pomidory plus ogórki

.

O innych żywieniowych mitach przeczytacie pod tym linkiem.
.
.
.