Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Poradnik – jak nie przytyć podczas świąt?

Jak nie przytyć podczas świąt? Na szczęście są na to sprawdzone sposoby. Wystarczy trzymać się tych kilku zasad aby nie zakończyć świętowania z kilkoma dodatkowymi kilogramami, które później trudno będzie zrzucić.

Skutki świątecznego obżarstwa

W przepastnym internecie dokopałam się informacji, że przeciętny mieszkaniec Europy czy Ameryki Północnej zjada dodatkowo 3000 kcal podczas świątecznego dnia. Czyli jeżeli na co dzień Wasza dieta składa się z np. 2000 kcal to podczas Wigilii czy Świąt Wielkanocnych zjecie ich aż 5000 dziennie. To się może skończyć jedynie przybraniem na wadze, jeżeli nie przerobicie tych kalorii np. spacerując, jeżdżąc na łyżwach w zimie a na rowerze wiosną. Każda forma sportu będzie tu wskazania bo zniweluje skutki obżarstwa. Jest oczywiście jeszcze jedna rada jak nie przytyć podczas świąt -> nie objadajcie się nadmiernie.

Zrzucenie dodatkowych 2-3 kilogramów (a może i więcej) zajmie Wam dużo więcej czasu niż ich pozyskanie. Na 1kg wagi będziecie musieli spalić aż 7830 kcal a to zajmuje np:

 • 11h pływania
 • 23h jazdy na rowerze

Nie polecam przechodzenia na diety cud. Te mogą skończyć się odwodnieniem, zakwaszeniem organizmu, zwolnieniem metabolizmu i efektem jo-jo. Najbardziej skutecznymi sposobami na redukcję wagi są ćwiczenia oraz dobrze zbilansowana dieta.

.

Ile czasu zajmuje zrzucenie 1 kg?

Warto wiedzieć, że nasz organizm ma pewne ograniczenie w spalaniu (metabolizowaniu) własnej tkanki tłuszczowej i wynosi ono 69 kcal dziennie na każdy kilogram tkanki tłuszczowej. Dla przykładu:

 • osoba o wadze 100kg, która ma 35% tkanki tłuszczowej może spalić tygodniowo 16905 kcal co daje 2,2 kg tłuszczu
 • osoba o wadze 70kg i tkance tłuszczowej 10% ma tygodniowy limit spalania na poziomie 0,5kg tłuszczu.

Jeżeli spadek wagi jest wyższy może to oznaczać pozbywanie się wody oraz tkanki mięśniowej – a tego najczęściej nie chcemy.

Dla mnie pozbycie się dodatkowych 2kg to perspektywa ponad 2 miesięcy treningów i uważania na dietę.

To ja już wolę darować sobie obżarstwo podczas tych nadchodzących kilku dni świąt.

.

Jak nie przytyć podczas świat?

.

.1. Pijcie wodę przed jedzeniem

Szklanka niegazowanej wody mineralnej lub źródlanej, wypita na 20-30 minut przed posiłkiem, daje poczucie pełnego żołądka. Dzięki temu nie rzucicie się na jedzenie jak wygłodniałe wilki i będziecie mogli ze spokojem podejmować decyzje o tym ile i czego nałożyć sobie na talerz.

.

.2. Zasada ŻP albo ŻM

Znana nam wszystkim zasada jedzenia połowę albo po prostu mniej. Czyli jak pomyślicie o 6 pierogach – na talerzu niech wylądują trzy. To samo dotyczy się zup – lepiej zjeść pół talerza niż cały, do tego wystarczy 1 łyżka sałatki ziemniaczanej a nie dwie. I nie ma tu też mowy o dokładkach i podjadaniu pomiędzy posiłkami. Przećwiczcie to podczas najbliższych dni.

.

.3. Jedzcie powoli

Powyższą zasadę łatwiej będzie wprowadzić w życie stosując się również do zasady trzeciej. Powolne jedzenie i dokładne przeżuwanie daje czas naszemu organizmowi na wydzielenie soków trawiennych i wysłanie komunikatu do mózgu o sytości. A trawienie zaczyna się już w ustach. Ślina zawiera enzym amylazę, która rozpoczyna trawienie wielocukrów. Dajcie jej czas na zadziałanie – nie połykajcie łapczywie dużych kawałków jedzenia.

.

.4. Popijajcie wodą a nie słodkimi napojami

Słodkie napoje to dodatkowe, zupełnie zbędne kalorie. Lepiej pomiędzy posiłkami popijać wodą lub gorzką herbatą. Sami zobaczcie ile kcal czai się w niepozornej szklance (250ml):

 • coca-cola – 42 kcal
 • sok ananasowy – 125 kcal
 • sok jabłkowy – 105 kcal
 • sok pomarańczowy – 115 kcal

.

.5. Alkohol to też kalorie

No właśnie – nie zapominajcie o tym, że każdy kieliszek wina czy wódki też będzie wnosił swój wkład w te dodatkowe 3000 świątecznych kilokalorii:

 • 120ml białego, wytrawnego wina – 77 kcal
 • 120ml białego, półsłodkiego wina – 113 kcal
 • 120ml czerwonego, wytrawnego wina – 78 kcal
 • 120ml czerwonego, słodkiego wina – 128 kcal
 • 500ml piwa – 300 kcal
 • 50ml wódki – 120 kcal
 • 50ml ajerkoniaku – 136 kcal

.

.6. Zrezygnujcie ze słodyczy

W świecie idealnym poleciłabym Wam zupełną rezygnację ze świątecznych serników, makowców, czekoladek i innych słodkości. Już lepiej zjedźcie dodatkowego pieroga lub porcję śledzi. Bo to również przez słodycze święta są tak bardzo kaloryczne

 • 100g pierników to 380 kcal
 • 100g sernika wiedeńskiego to 290 kcal
 • 100g szarlotki – 233 kcal
 • 100g piernika z bakaliami – 341 kcal
 • 100g gorzkiej czekolady – 510 kcal

.

.7. Wstańcie od stołu

Nieustanne siedzenie przy śwątecznym stole bywa zgubne. Jedzenie macie podstawione pod sam nos więc trudno jest się oprzeć kolejnej dokładce ciasta czy sałatki z majonezem.

Odejdźcie od stołu pomiędzy posiłkami – nie będziecie wtedy podjadać. Najlepiej idźcie na spacer, do kina a jeżeli macie okazję to nawet na rower czy basen. Zróbcie wszystko żeby tylko nie przesiedzieć całych świąt z widelcem i łyżką w ręku.

.

I żeby nie było. Nie namawiam Was tu do liczenia kalorii podczas siedzenia przy stole. Namawiam za to do rozsądku i umiarkowania w objadaniu się świątecznymi specjałami oraz radzę jak nie przytyć podczas świąt.

Bo czy dla 2-3 dni łakomstwa warto przez kolejne X miesięcy walczyć z nadmiarem kilogramów zgromadzonych wokół brzucha czy w udach?

.

.
.
.