Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Gastro książki dla foodies vol 3 – fotografia kulinarna

Marzec upłynął mi pod hasłem przygotowań do egzaminu (zaliczone), przygotowań do świąt (było ciężko ale dałam radę) oraz szlifowania warsztatu fotograficznego (tu czeka mnie jeszcze dużo pracy). Ale poza tym wszystkim konsekwentnie trzymałam się jednego ze swoich noworocznych postanowień czyli czytania minimum czterech książek w miesiącu (na razie sukces). Dzisiaj podzielę się z Wami opinią o książkach, których tematyką jest fotografia kulinarna – to one towarzyszyły mi w marcu.

I choć każda z nich jest o tym samym to jednak autorzy w odmienny sposób opisują podstawy oraz bardziej zaawansowane techniki fotografii żywności. Tym razem listę ułożyłam alfabetycznie według imion autorów.

 

Helene Dujardin, Ujęcia ze smakiem. Kulisy fotografii kulinarnej i stylizacji dań

To była ostatnia z zakupionych książek ale to właśnie ona przemówiła do mnie zrozumiałym językiem. Autorka, z pochodzenia Francuska, aktualnie mieszka w USA i tu zajmuje się profesjonalną fotografią potraw oraz prowadzeniem bloga Tartelette. W swojej książce Ujęcia ze smakiem krok po kroku prowadzi czytelnika przez podstawy fotografii – od ustawień aparatu, roli światła naturalnego, pracy przy świetle sztucznym aż do postprodukcji. Większa część książki poświęcona została przygotowaniom do sesji, kompozycji oraz stylizacji dań – i to dla tych opisów, uzupełnionych przepięknymi fotografiami, warto tą książkę mieć w swojej kolekcji.

informacje dodatkowe – miękka oprawa, 284 strony, cena od 44,50 do 59,00 zł

 

Matt Armendariz, Fotografia kulinarna dla blogerów

Tu autor (też bloger) postawił nacisk na szczegółowe wyjaśnienie czym jest głębia ostrości, balans bieli, praca ze światłem oraz na jakim sprzęcie warto pracować. Sporo jest tu porównań i przykładów ujęć mniej lub bardziej udanych. O postprodukcji pisze krótko ale za to udziela ciekawych porad na temat rekwizytów, fotografii w restauracji oraz radzeniu sobie z trudnymi potrawami takimi jak lody, zupy, mięso. Lekka i przyjemna książka. Polecam początkującym blogerom kulinarnym.

informacje dodatkowe – miękka oprawa, 195 stron, cena od 42,00 do 54,90 zł

 

Nicole S. Young, Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła

Autorka wyjątkowo lubuje się w dużych zbliżeniach i prezentacji szczegółów dania. Na wielu przykładach przedstawia sposoby na ujęcie idealne – choć do mnie jej stylizacje nie przemówiły. W książce są oczywiście rozdziały o podstawach fotografii kulinarnej – sprzęcie, oświetleniu, kompozycji i przydatnych rekwizytach ale spora jej część omawia obróbką zdjęć w Adobe Photoshop i to ją wyróżnia od pozostałych pozycji na mojej liście.

informacje dodatkowe – miękka oprawa, 285 stron, cena od 44,00 do 59,00 zł

 

Teri Campbell, Fotografia żywności od kuchni

Autorem tej książki jest zawodowym fotografem żywności z 25-letnim doświadczeniem w pracy z wieloma markami. Tu podstaw fotografii nie znajdziecie ale za to dużo techniki, danych dotyczących ustawień rekwizytów, oświetlenia i pracy w terenie czyli u klienta. Poszczególne działy opisują fotografowanie kanapek, lodów, napoi, pizzy, serów, czekolady, hamburgerów i steków czy produktów takich jak chipsy. Jeżeli potrzebujecie bardziej zaawansowanych informacji o fotografii kulinarnej to ta książka będzie dobrym wyborem.

informacje dodatkowe: miękka oprawa, 203 strony, cena od 37,50 do 49,90 zł

 

A ja aż zgłodniałam od czytania i recenzowania.

fotografia kulinarna