Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Książka kulinarna – Rewolucja Zielonych Koktajli | Victoria Boutenko

Inspiracją do napisania tego tekstu była jedna z czytelniczek, która po zobaczeniu moich zdobyczy z Targów Książki Kulinarnej zadała pytanie – kiedy pojawią się u mnie recenzje książek kulinarnych? Pomysł podchwyciłam i oto pierwsze podejście do przedstawienia Wam czytanych przeze mnie lektur, które są dla mnie motywacją, inspiracją, niekiedy po prostu rozrywką. Rozpoczynam od Rewolucji Zielonych Koktajli Victorii Boutenko, która wywarła bardzo duży wpływ na to co już od kilku miesięcy jadam na śniadania. Ostrzegam – recenzje będą subiektywne, niekiedy z dużą dawką emocji:)

 


Zastanawiacie się ile warzyw i owoców jecie w ciągu dnia? Czy są one stałymi składnikami Waszych śniadań, obiadów i kolacji? A może należycie do TYCH, którzy z obrzydzeniem odgarniają na brzeg talerza każdy listek pietruszki położony na kotlecie schabowym? Tak wiem – większości z nas nie nauczono, nie wpajano nawyków jedzenie warzyw i owoców. Nawet w Piramidzie Zdrowego Żywienia, promowanej przez ekspertów od jedzenia na całym świecie, której zasady wpajano nam już w szkole podstawowej, pierwsze i najważniejsze miejsce w diecie zajmują produkty zbożowe (po więcej informacji odsyłam Was do Instytutu Żywności i Żywienia).Na szczęście coraz częściej mówi się i pisze o zbawiennym dla naszego zdrowia wpływie warzyw i roślin zielonych a zbożowe produkty (proste węglowodany i gluten) obwiniane są za galopującą otyłość Amerykanów i Europejczyków.
Victoria Boutenko – autorka „Rewolucji Zielonych Koktajli” i promotorka witarianizmu – w metodyczny i bardzo logiczny sposób opowiada o swoich doświadczeniach ze spożywaniem wysoko przetworzonej żywności w Stanach Zjednoczonych, o ciężkich chorobach swoich dzieci i męża po tym jak przeprowadzili się do USA i żywili ogólnodostępnymi gotowymi potrawami ale przede wszystkim bardzo przekonywająco opisuje zmianę diety (w tym kontekście sposobu odżywiania się a nie sposobu odchudzania) na zieloną, z nieprzetworzonych warzyw i wraz z nią postępującą poprawę zdrowia i samopoczucia. W książce podane są również przykłady innych osób, które przeszły na „zieloną dietę” i odmieniły swoje życie.
Radykałem żywieniowym nie jestem i choć unikam produktów zbożowych i tych zawierających gluten to zdarzają mi się odstępstwo od przyjętych żywieniowych postanowień – np. jadam pierogi ruskie mojej Babci:) Ważne, że już od dzieciństwa istotnym elementem moich potraw są warzywa – za co dziękuję moim rodzicom. Rewolucja Zielonych Koktajli podsunęła mi pomysł na ułatwienie sobie życia o poranku przed pracą i zamiast szybkiego jedzenia śniadania, albo niekiedy omijania tego posiłku z braku czasu, przygotowywanie pełnowartościowych zielonych koktajli. Przygotowanie śniadania zajmuje mi kilka minut a raczę się nim w domu lub w drodze do pracy. Ważne aby do miksowanych w blenderze owoców lub warzyw dodawać zielone liście – szpinaku, pietruszki, sałaty, jarmużu a nawet pietruszki, rzodkiewki czy kalarepy – tak – też są jadalne:), zawierają witaminy i ważne dla nas mikroelementy a dodatkowo jeżeli zastąpicie nimi słodkie i wysokokaloryczne przekąski to pozwolą Wam zrzucić zbędne kilogramy i co ważne – utrzymać wagę.
W Rewolucji Zielonych Koktajli znajdziecie przepisy na koktajle warzywne i owocowe a na moim profilu na Instagramie moje autorskie wariacje na temat zielonych koktajli – kilka zdjęć wrzucam poniżej:
Rewolucji Zielonych Koktajli
Rewolucji Zielonych Koktajli

 

Rewolucji Zielonych Koktajli

 

Rewolucji Zielonych Koktajli

Rewolucja Zielonych Koktajli, Victoria Boutenko,

2010, Wydawnictwo PURANA,
157 stron,
cena około 32,00 zł
2 Komentarzy w dyskusji
“Książka kulinarna – Rewolucja Zielonych Koktajli | Victoria Boutenko”