Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Ból karku po przebudzeniu – kilka sposobów, aby temu zapobiec

Niezwykle często zdarza się, że po przebudzeniu pojawiają się dokuczliwe bóle karku, a także charakterystyczna sztywność. W takich sytuacjach przez pewien czas po przebudzeniu nie możliwe jest też swobodne poruszanie głową. Warto wiedzieć, skąd biorą się takie dolegliwości oraz jak sobie z nimi radzić.

Czym spowodowane są bóle i sztywność karku po przebudzeniu?

Sztywność karku, która pojawia się po przebudzeniu bardzo często wiąże się z dokuczliwym bólem, który promieniuje do głowy, szyi oraz barków, a także ramion i pleców. Tego typu dolegliwości są spowodowane mocnym napięciem mięśni, a także przeciążeniem kręgosłupa. Zwykle jest to wina spania w niewygodnej pozycji lub na nieprzystosowanym podłożu. Dodatkowe czynniki, które mogą wywołać poranny ból szyi to przeciąg, rozwijające się zmiany zwyrodnieniowe, czy praca w trakcie dnia w niewłaściwej pozycji.

Jak złagodzić poranny ból karku?

Aby poradzić sobie z porannym bólem karku, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim po przebudzeniu warto przeprowadzić gimnastykę, aby rozciągnąć poszczególne partie mięśni. Aby ból ustąpił, pomocny może się też okazać gorący prysznic oraz masaż. Warto jednak pamiętać, że jeżeli dolegliwość przez długi czas nie ustaje, konieczna może się okazać wizyta u specjalisty.

jak-zlagodzic-poranny-bol-karku.jpg

Właściwa pozycja snu – jaka jest prawidłowa?

Aby przeciwdziałać porannym bólom karku, bardzo ważną kwestią jest sen we właściwej pozycji. Specjaliści zdecydowanie najbardziej polecają wypoczywanie w pozycji na wznak. Takie ułożenie sylwetki pozwala na rozluźnienie wszystkich partii ciała, w takiej pozycji także krążenie i oddychanie nie jest w żaden sposób utrudnione. Leżąc w takiej pozycji, trzeba jednak pamiętać o tym, aby ramiona równo spoczywały na materacu, a poduszka była ułożona tak, aby podpierać głowę i szyję. Inną zalecaną pozycją jest sen na lewym boku. W ten sposób można odciążyć odcinek szyjny kręgosłupa. Bóle karku są często wynikiem spania na brzuchu.

Dobry materac – wybierz idealny

Oczywiście, aby przeciwdziałać porannym bólom karku ważne jest także dobranie właściwego materaca. Warto sięgnąć po produkty z linii Senna Materace. Są to materace bardzo wysokiej jakości, które umożliwiają komfortowy i afektywny wypoczynek bez żadnych dolegliwości bólowych. Kluczowe znaczenie ma twardość produktu. Stopień twardości powinien być dopasowany przede wszystkim do wagi użytkownika. Należy też wziąć pod uwagę wszelkie dodatkowe okoliczności jak np. problemy bólowe czy dolegliwości związane z układem ruchu.

Oczywiście bardzo istotny jest także rozmiar materaca. Nie powinien być on za mały, aby można było wygodnie się na nim rozłożyć. Osoby, które nie chcą lub nie mogą inwestować w nowe, dobrej jakości materace, mogą zdecydować się na zakup specjalnych materacy nawierzchniowych, które można położyć na stary materac lub np. na kanapę z funkcją spania i w ten sposób znacznie poprawić jakość wypoczynku. W łóżkach pojedynczych najlepiej sprawdzą się materace 80 x 200. Zależnie od swoich preferencji można wybrać modele piankowe, sprężynowe lub mieszane. Dla osób, które borykają się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi lub innymi problemami m.in. z kręgosłupem dedykowane są specjalne materace o statusie produktów medycznych.

Osoby cierpiące na poranne bóle karku powinny zwrócić szczególną uwagę na kolekcję Fit.4.Sleep Cool Breeze. Dostępne są tam materace piankowe, sprężynowe i nawierzchniowe najlepszej jakości, które bardzo dobrze się sprawdzą w każdej sypialni i zapewnią zdrowy, komfortowy wypoczynek.

Odpowiednia poduszka – ochrona karku, szyi i głowy

Dla komfortowego, zdrowego snu, bez porannego bólu oczywiście duże znaczenie ma także wybór odpowiedniej poduszki. Powinno się wybrać model, który ma dobre wypełnienie, nie jest ani za wysoka ani za niska. Poduszka powinna wypełniać przestrzeń między materacem a szyją i zapewniać oparcie. Zalecane są poduszki o wypełnieniu, które doskonale dopasowuje się do krzywizn kręgosłupa. Dobrze jest dodatkowo zadbać o wybór produktu chrakteryzującego się właściwościami antyalergicznymi.

Poranne bóle karku i szyi to bardzo częste dolegliwości. Poradzić sobie można z nimi poprzez umiejętny masaż, gimnastykę oraz gorącą kąpiel. Natomiast, aby przeciwdziałać tego typu dolegliwością należy pamiętać o właściwej pozycji snu, a także wyborze odpowiedniego materacu i poduszki. Produkty bardzo dobrej jakości ma w swojej ofercie marka Hilding. Warto się z nimi zapoznać i wybrać idealne rozwiązanie dla siebie. Bóle o poranku mogą znacznie utrudnić funkcjonowanie w trakcie całego dnia. Dlatego trzeba zadbać o to, aby zniwelować ból i rozluźnić mięśnie. W razie problemów, warto skonsultować wybór odpowiedniego materaca i poduszki z ortopedą, który z pewnością wskaże jaki produkt najlepiej się sprawdzi w przypadku podanych dolegliwości.

odpowiednia-poduszka-ochrona-karku-szyi-glowy.jpg

Artykuł sponsorowany.