Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Włosy wysokoporowate – jak o nie zadbać?

Posiadaczki włosów wysokoporowatych muszą poświęcić nieco więcej czasu i energii na ich odpowiednią pielęgnację. Przy trosce o dobre nawyki oraz dobór odpowiednich produktów do pielęgnacji i stylizacji, włosy wysokoporowate mogą prezentować się naprawdę zdrowo i pięknie.

Czym charakteryzują się włosy wysokoporowate?

Aby móc odpowiedzieć, czym są włosy wysokoporowate, trzeba pokrótce omówić temat budowy włosa. Łodyga włosa to część, która wystaje nad skórę głowy. Znajdują się na niej łuski zbudowane z keratyny. O tym, czy włosy są wysokoporowate, decyduje ich poziom rozchylenia oraz ułożenie. O włosach wysokoporowatych można mówić, jeśli łuski są dość mocno odchylone od łodygi i charakteryzują się nierównomiernym rozmieszczeniem. W takiej sytuacji nie chronią wnętrza włosa przed promieniowaniem UV czy też wnikaniem szkodliwych składników. Włosy wysokoporowate, z racji tego, że nie są w stanie zatrzymać substancji nawilżających na dłuższy czas, często są matowe, suche oraz pozbawione blasku. Już odrobina wilgoci może sprawić, że zaczną się puszyć, a fryzura ulegnie zniszczeniu.

Warto wspomnieć także o tym, że włosy wysokoporowate mają jedną, bardzo istotną zaletę. Otóż, są bardzo podatne na stylizację, układają się szybko i łatwo, nie wymagają też wspomagania profesjonalnymi kosmetykami do stylizacji.

Wysoka porowatość włosów to cecha, która z reguły uwarunkowana jest genetycznie. Nie wszystkie kobiety zdają sobie sprawę jednak z tego, że do jej rozwinięcia można doprowadzić także poprzez nieodpowiednie nawyki, takie jak zbyt częsta stylizacja z użyciem ciepła, nieprawidłowo dobrane produkty do pielęgnacji, a także przeprowadzenie inwazyjnych zabiegów fryzjerskich.

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate?

Posiadaczki włosów wysokoporowatych przy ich pielęgnacji powinny skupić się przede wszystkim na odpowiednim doborze kosmetyków. Przy tym typie włosa bardzo ważne jest, aby odpowiednio zadbać o jego delikatną strukturę – dlatego do pielęgnacji najlepiej sprawdzają się naturalne produkty, charakteryzujące się łagodnym działaniem. Bardzo ważne, by w ich składzie nie było miejsca dla alkoholi, detergentów oraz silikonów.

Włosy wysokoporowate mogą prezentować się zdrowo oraz wyróżniać się gładkością, nawilżeniem i blaskiem. Wystarczy w odpowiednich proporcjach dostarczać im emolientów, humektantów oraz protein. Te mogą być zawarte w różnego rodzaju maskach i odżywkach, które wzmacniają odporność włosa oraz zapewniają mu możliwość prawidłowego wzrostu.

W kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów wysokoporowatych powinny znaleźć się także emolienty, których zadaniem jest utworzenie na powierzchni włosa ochronnej tarczy. Umożliwi ona zatrzymanie we wnętrzu włosa składników odżywczych oraz wody, a jednocześnie sprawi, że nie dostaną się do niego szkodliwe substancje.

Włosy wysokoporowate a codzienne nawyki

Aby włosy wysokoporowate prezentowały się zdrowo i pięknie, warto zweryfikować swoje codzienne nawyki. Na co dzień najlepiej zrezygnować z suszarki i prostownicy – włosy o wysokiej porowatości najlepiej prezentują się, jeśli w procesie schnięcia są pozostawione same sobie.

Przy tym typie włosa lepiej unikać jest działania chemicznych substancji, które mogą wnikać głęboko w jego strukturę – mowa tutaj choćby o trwałej ondulacji czy farbowaniu. Z kolei bardzo pożądanym zabiegiem, który należy wykonywać regularnie, jest podcinanie końcówek. Pozwala to pozbyć się zniszczonych części włosa, a także nadaje fryzurze lekkości i zapobiega rozdwajaniu się końcówek włosów.

 

Wpis sponsorowany.