Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Rzeczy, które warto wiedzieć o dodatkowym ubezpieczeniu auta

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem regulowanym przez ustawę, a jego zakres nie zmienia się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Inaczej wygląda to w przypadku dodatkowych polis komunikacyjnych, śród których znaczenie ma nie tylko wysokość składki, ale i proponowane świadczenia.

AC – co obejmuje?

Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne i możemy go zakupić w pakiecie z polisą OC, co często okazuje się świetnym rozwiązaniem. Decydując się na gotowy zestaw, warto spodziewać się zniżek z tego tytułu. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie dwa warianty tego dodatku. Podstawowy zakres ochrony będzie nas obejmował w opcji AC mini lub Smart Casco, natomiast pakiet rozszerzony znajdziemy w pełnym AC.

W odróżnieniu od OC dodatkowe ubezpieczenia nie mają identycznego zakresu ochrony w ofercie każdego ubezpieczyciela. Dokładne informacje dotyczące należnych nam świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Zazwyczaj jednak podstawowy pakiet AC obejmuje szkody powstałe w wyniku:

  • nagłych zderzeń z pojazdami, osobami trzecimi czy zwierzętami;
  • kradzieży auta lub części jego wyposażenia;
  • oddziaływań sił przyrody;
  • aktów wandalizmu.

W ramach autocasco szkody likwiduje się najczęściej na dwa sposoby: serwisowo albo kosztorysowo. Pierwszy wariant polega na rozliczeniu się towarzystwa z mechanikami, natomiast w drugim to właściciel zajmuje się kwestią naprawy pojazdu, a ubezpieczyciel jedynie sporządza kosztorys powstałych szkód i na tej podstawie wypłaca odszkodowanie.

Zakres ochrony ubezpieczenia assistance

Oprócz szkód na drodze mogą nas spotkać sytuacje mniej stresujące, ale jednak uniemożliwiające dalszą podróż. Wśród nich można wyróżnić zarówno brak paliwa, jak i zatrzaśnięcie kluczyków w samochodzie. Wtedy potrzebna jest szybka i skuteczna pomoc, która pozwoli na sprawny powrót na trasę. Z pomocą przychodzi zakres ochrony w ubezpieczeniu assistance (ASS).

W większości przypadków podstawowy serwis ASS jest dodawany jako bonus do obowiązkowego OC, jednak może warto pokusić się o rozszerzoną wersję. Darmowe świadczenie obejmuje zazwyczaj naprawę auta na miejscu wypadku, holowanie oraz usługi informacyjne. Natomiast w dodatkowym pakiecie znajdziemy także:

  • wymianę opon;
  • dostarczenie paliwa;
  • auto zastępcze;
  • naprawę pojazdu;
  • złomowanie samochodu.

Możemy również liczyć na pomoc przy otwarciu drzwi, jeżeli zgubimy lub zatrzaśniemy kluczyki w środku. W skrajnych przypadkach otrzymamy też nocleg dla kierowcy i pasażerów albo transport zastępczy do miejsca zamieszkania.

W jakie inne dodatki można ubezpieczyć siebie i auto?

Oprócz polisy OC, AC i ASS możemy zaopatrzyć się także w kilka innych istotnych pakietów. Nie należy zapominać o polisie NNW, aby bezpiecznie poruszać się po drogach. Warto ubezpieczyć poszczególne części auta, które pod wpływem nieprzewidzianych czynników mogą nas unieruchomić. Wśród dostępnych opcji mamy ubezpieczenie opon czy szyb, które znajdziemy na stronie: https://najtaniejuagenta.pl/o-ubezpieczeniu-szyb/.

 

Artykuł przygotowany przez partnera strony.