Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Bieganie zimą – nie zapomnij o odpowiednim ubraniu

Jeśli lubimy biegać i nie wyobrażamy sobie zmieniać stylu życia wbrew pogarszającej się zimowej aurze, dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musimy z niczego rezygnować. Oczywiście zachowując zdrowy rozsądek i pamiętając, że nie można robić nic na siłę. Sprawdźmy, jak ubrać się na bieganie zimą.

Odpowiednie buty

Współcześnie rynek obuwia sportowego rozrósł się do nieprawdopodobnych rozmiarów, dzięki czemu uprawianie sportów w zimie stało się łatwiejsze i dostępne dla zwykłych ludzi. Zanim wybierzemy odpowiednie obuwie, upewnijmy się, czy posiada antypoślizgową, zwiększającą tarcie podeszwę dostosowaną do potrzeb nawierzchni pokrytej lodem i śniegiem. Dobrym rozwiązaniem są buty biegowe damskie do biegania zimą, zaprojektowane specjalnie, by dostosowywać się do pogarszających się warunków pogodowych.

Ubiór na cebulkę

Kiedy wychodzimy na zewnątrz, kierujemy się zasadą wpojoną nam w dzieciństwie, aby ubierać na siebie jak najwięcej. Tymczasem osoby uprawiające zimą sport na świeżym powietrzu wiedzą, że ten błędny nawyk może być przyczyną wielu chorób, od przeziębień po grypę. Podczas treningu nasze ciało generuje mnóstwo ciepła, co w połączeniu ze zbyt grubą warstwą odzieży sprawi, że szybko zgrzejemy się, spocimy, a w efekcie łatwiej o przemarznięcie i chorobę. Najlepiej ubierać się na tak zwaną cebulkę, z czego pierwsza warstwa powinna składać się z odzieży termoaktywnej, druga ogrzewającej, trzecia powinna chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Pamiętajmy, aby wychodząc na zewnątrz, czuć się lekko niedogrzanymi.

Bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna ma bezpośrednio kontakt ze skórą. Są to koszulki i podkoszulki oraz specjalnie zaprojektowane na zimę grube legginsy do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Taka warstwa, nałożona na ciało, odprowadzi pot na zewnątrz skóry, dzięki czemu będzie nam sucho, a w rezultacie ciepło.

Ciepła bluza

Drugą warstwę ubioru na cebulkę stanowi ogrzewająca i izolująca przed niskimi temperaturami bluza. Porządna bluza sportowa powinna nas grzać oraz nie krępować ruchów, być miła i przyjemna w dotyku. Takie właśnie dobre bluzy, z kapturem i bez, znajdziemy na https://nbsklep.pl/damskie/odziez/bluzy.

Porządna kurtka

Trzecią warstwą budującą naszą zimową zbroję przed temperaturami i opadami są kurtki. Zadbajmy, aby były wodoodporne i wodoszczelne. W ten sposób, założone na ciepłą bluzę, zapewnią nam dodatkową warstwę izolującą przed wiatrem, mrozem i wilgocią. Kurtka powinna mieć pojemne kieszenie, w których zawsze schowały jakiś drobiazg – klucze, portfel i telefon.

Rękawiczki i czapki

Pękająca, sucha, szorstka skóra? Jeśli chcemy tego uniknąć, koniecznie wyposażmy się w parę porządnych rękawiczek. To samo tyczy się ochrony twarzy. Skóra znajdująca się w tych obszarach jest delikatna, dlatego warto otulić ją warstwa ochronną na przykład w postaci kominiarki sportowej.

O czym jeszcze pamiętać?

Przed wyjściem z domu pamiętajmy, aby zabrać ze sobą zegarek z GPS, naładowany telefon z dostępem do internetu i plecak do biegania, w którym zemścimy termos z gorącą herbatą lub zupą. Pamiętajmy o okularach sportowych ze specjalnymi szkłami chroniącymi wzrok przed promieniami słonecznymi odbitymi od śniegu.

 

Artykuł przygotowany przez partnera naszej strony.