Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Bezpieczne podróżowanie

Jak się przygotować do urlopu lub podróży służbowej aby zminimalizować stres? Co zabrać ze sobą aby ułatwić sobie życie w przypadku awarii, choroby, blokady karty płatniczej? O tym jak ogarnąć bezpieczne podróżowanie przeczytacie w tym krótkim poradniku.

Ideał nie istnieje

Chcemy aby każda nasza podróż była niezapomnianym i pozytywnym przeżyciem. Samolot wystartował o czasie i wylądował bezpiecznie – razem z naszym bagażem. Samochód dojechał na miejsce bez awarii. Karta płatnicza zadziałała podczas płacenia za kolację w uroczej restauracji nad brzegiem oceanu. Niestety podróżowanie nie zawsze jest taką sielanką i wie o tym każdy, kto kilka razy do roku rusza w podróż.

Bezpieczne podróżowanie w kilku krokach
.

.1. POZOSTAŃ W KONTAKCIE

Nie zliczę sytuacji, w których prosty i tani kontakt telefoniczny z krajem uratował mi tyłek. W Bangkoku kiedy mój bank zablokował wszystkie moje karty (płatnicze i kredytowe) i wisiałam 15 minut na infolinii żeby je odblokować. Czy w Wietnamie, kiedy zmożona chorobą przez 11 dni wypłakiwałam się siostrze przez telefon – za co należy jej się moje dozgonne oddanie (nie tylko za to).
.

Oczywiście wszystko to byłoby możliwe gdybym dzwoniła z polskiego numeru komórkowego – ale kosztowałoby majątek. Dlatego zawsze mam ze sobą (jako aplikację na telefonie) polski stacjonarny numer telefonu. Dzwoniąc z niego do Polski płacę jak za połączenia lokalne.
.

Wystarczy:

  1. założyć konto w usłudze FCN (formularz podaję poniżej) i pobrać aplikację Telefon FCN ze sklepu Google Play lub w Apple Store
  2. zweryfikować siebie jako abonenta (takie mamy przepisy – można to zrobić via wideo z Działem Obsługi Klienta, przesyłając skan dowodu lub weryfikując się w kioskach RUCH’u)
  3. na końcu wystarczy doładować konto – jego stan będziecie widzieć w aplikacji mobilnej

.

Załóż konto na platformie FCN i dzwoń do Polski po krajowych stawkach

.2. UBEZPIECZ SIĘ

Nigdy nie wiadomo co się wydarzy w podróży. Zaginie Wam bagaż, zepsuje się samochód, rozboli ząb albo tropikalna choroba położy Was do łóżka (szpitalnego). Na ubezpieczeniu podróżnym nie warto oszczędzać ale i nie jest to wysoki wydatek. No chyba, że w planach macie sporty ekstremalne w alpejskich górach lub pieszą wyprawę przez Amazonię. Wtedy ubezpieczenie będzie nieco droższe.

Sprawdźcie przy okazji czy Wasz bank nie zapewnia ubezpieczenia przy którejś z kart płatniczych/kredytowych. Mój zapewnia i to całkiem rozbudowany pakiet ubezpieczenia.

.3. ZASZCZEP SIĘ

W artykule o przygotowaniach do wypadu do Wietnamu wymieniłam listę moich standardowych szczepień, które już od ponad 10 lat regularnie odnawiam. Tylko część z nich daje odporność na całe życie a większość “dziecięcych” szczepionek już nie działa jak osiągamy wiek 30 lat. Nowością w 2018 była u mnie szczepionka na odrę. Okazało się bowiem, że w dzieciństwie miałam podaną tylko 1 dawkę. Dodatkowej nie wzięłam z powodu wyjazdu do Azji ale tego ci się ostatnio dzieje w Polsce i Europie.

Jeżeli interesuje Was lista szczepień, które warto odnawiać przed wyjazdem w podróż (nie tylko w tropiki) to na stronie Państwowej Inspekcji Sanitarnej znajdziecie listę szczepień zalecanych w podróży zagranicznej.