Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Zdrowe święta – 7 fit przepisów na Boże Narodzenie!

Boże Narodzenie to radosny czas spotkań z najbliższymi, ale również długie godziny spędzone przy suto zastawionych stołach. Wiadomo, że na wigilijnym stole powinno znaleźć się dwanaście potraw postnych. Pierwszego i drugiego dnia świąt możemy jednak serwować mięsne potrawy i tutaj czyha na nas wiele pokus. Co można przygotować dietetycznego na Święta Bożego Narodzenia, aby poczuć wyjątkowy klimat tych dni bez obaw, że utyjemy? Mamy takie sekretne przepisy.

Nawet jeśli odżywiamy się racjonalnie lub stosujemy dietę, której celem jest redukcja nadmiernej masy ciała, nie musimy pozbawiać się przyjemności smakowania tradycyjnych potraw. Do starych receptur możemy wprowadzić modyfikacje lub wykorzystać przepisy na fit potrawy świąteczne.

Świąteczne potrawy a odchudzanie

Bożonarodzeniowe potrawy możesz odchudzić, dzięki czemu poczujesz smak i aromat Bożego Narodzenia bez obawy, że po świętach zobaczysz na wadze kilka kilogramów więcej. Pamiętając o poniższych zasadach, możesz zmniejszyć kaloryczność potraw nawet o połowę w stosunku do tych ze sklepu lub sporządzanych według receptur naszych babć i matek.

Np. zamiast smażonego karpia postaw na pieczoną wersję ryby, śledzia w śmietanie lub w oleju zastąp marynowanym (w 100 g smażonej ryby jest 185 kcal i 10 g tłuszczu), a tradycyjny sernik z rodzynkami zamień na sernik truskawkowy na zimno. Dzięki temu jedzenie jak dawniej sprawi ci przyjemność, ale kaloryczność potraw gruntownie spadnie.

Tłuste mięso w pierogach i pasztetach możesz zamienić na chude, a majonez w sałatce zastąpić jogurtem naturalnym. Jogurt przyda ci się również do zabielenia zupy grzybowej. Pierogi możesz podać w formie gotowanej lub z pieca, ale nie smażone. Zrezygnuj z zagęszczania zup i sosów mąką. Czekoladowe polewy do ciast zastąp cukrem pudrem lub cynamonem, a zamiast soków i słodkich napojów zaproponuj gościom wodę. Pamiętaj, że we wszystkich recepturach możesz zmniejszyć ilość cukru.

Co dietetycznego na święta?

Co lekkiego na święta? Pomyśl, że 200 g ryby po grecku przyrządzonej w tradycyjny sposób ma ok. 300 kcal i aż 24 g tłuszczu. Dlatego zamiast obtaczać filety w mące i obsmażać je na oleju skrop je sokiem z cytryny, posyp solą i pieprzem i ugotuj na wywarze warzywnym. Przygotowując tradycyjną sałatkę warzywną, zastąp majonez jogurtem naturalnym. Jak obliczają dietetycy, na 100 g sałatki możesz zaoszczędzić ok. 30 kcal. Sałatkę dopraw musztardą, która doda potrawie smaku oraz posiada właściwości odchudzające.

Osobom, które nie wyobrażają sobie wieczerzy wigilijnej bez zupy grzybowej, radzimy przygotować ją bez kalorycznych klusek czy makaronu. Zupę możesz podać w towarzystwie chleba żytniego razowego. Nawet kutię odchudzisz! W tym celu użyj o połowę mniej bakalii niż zwykle, a zamiast miodu syrop z agawy. Do sernika warto wykorzystać niskotłuszczowy twaróg sernikowy lub samodzielnie zmielony biały półtłusty ser. Aby ciasto było mniej kaloryczne, można pominąć spód, cukier zastąpić erytrytolem i zrezygnować z kremowego serka lub śmietany.

Na świątecznych stołach w naszym kraju brakuje często warzyw. To błąd, gdyż są one nie tylko niskokaloryczne, ale zawierają dużo błonnika pokarmowego, dzięki któremu po świątecznych spotkaniach będziemy czuć się lekko. Dlatego jako dodatek do posiłków możemy podać marchew pokrojoną w słupki, łodyżki selera naciowego, pomidorki koktajlowe czy ogórki kiszone.

Fit przepisy na Wigilię

Na wstępie rekomendujemy przepis na barszcz wigilijny. Potrzebujemy do niego 40 g suszonych borowików, cebulę, 10 ml oleju rzepakowego, 1,5 l bulionu warzywnego, dwa ząbki czosnku, 2 kg buraków, pół korzenia selera, jabłko oraz ksylitol. Niezbędne będą również przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, sól, ocet winny, goździki, cynamon i gwiazdka anyżu.

Na wstępie zeszklij cebulę i czosnek na oleju, zagotuj bulion, dodaj suszone borowiki, kilka liści laurowych, ziele angielskie, pieprz, cebulę i czosnek. Buraki, seler i jabłko zetrzyj na tarce o grubych oczkach i dodaj do garnka. Dodaj także goździki, cynamon i anyż. Doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i gotuj jeszcze ok. 10 minut. Odstaw na godzinę, dopraw solą, pieprzem i ksylitolem.

Żaden barszcz nie będzie smaczny bez uszek. Do przepisu niezbędne są następujące składniki. Ciasto – 150 g mąki pszennej, 150 g mąki pełnoziarnistej, szczypta soli, 200 ml wrzącej wody i 30 g masła. Farsz – 40 g suszonych borowików lub podgrzybków, szklanka wody, cebula, 20 ml oleju rzepakowego oraz sól i pieprz.

Mąkę przesiej do miski, dodaj sól. Do gorącej wody włóż masło i roztop, stopniowo wlewaj do mąki, mieszając łyżką. Połącz składniki i wyłóż je na podsypaną mąką stolnicę. Zagniataj ciasto przez około sześć minut aż będzie gładkie i miękkie. Ciasto włóż do miseczki i przykryj folią. Suszone grzyby zagotuj w wodzie. Posiekana cebulę zeszklij na oleju, dodaj ugotowane grzyby, doprawi solą i pieprzem i duś razem około 2-3 minuty. Tak przygotowanym farszem możesz nadziewać rozwałkowane ciasto i formować uszka.

Co można przygotować dietetycznego na święta Bożego Narodzenia?

Co jemy w pierwszy dzień świąt? Jeśli nie potrafisz zrezygnować z potraw mięsnych, polecamy pulpety wołowe w sosie koperkowym. Potrzebujemy 100 g chudego mięsa mielonego, cebulę, jajko oraz przyprawy: sól, pieprz, majeranek i czosnek. Z podanych składników formujemy pulpety i gotujemy w wodzie lub na parze.

Do sosu koperkowego niezbędne są koperek, cebula, 5 g masła, 50 ml mleka 1,5 proc., sok z cytryny, sól, pieprz, gałka muszkatołowa oraz łyżeczka skrobi ziemniaczanej. Posiekaną cebulę zeszklij na maśle, dodaj sól i pieprz, następnie mleko i zagotuj. Dodaj koperek, gałkę muszkatołową i zagęść skrobią ziemniaczaną.