Zdrowe przekąski do szkoły
Dietetycy nie wątpią, że dzieci podobnie jak dorośli powinny spożywać pięć posiłków dziennie. Ich równomierne rozłożenie zapobiega uporczywemu głodowi oraz spadkom stężenia glukozy. W przypadku niskiego stężenia glukozy dzieci mają problemy z koncentracją i czują się ospale. W ciągu dnia należy więc zadbać o trzy główne posiłki, a pozostałe powinny występować w formie przekąsek. Jakie przekąski można przygotować dziecku do szkoły, a z jakich lepiej zrezygnować?
Spis treści
Aby zdrowo się odżywiać, człowiek powinien mieć trzy główne posiłki – śniadanie, obiad oraz kolację, w tym jeden na ciepło. Pozostałe posiłki powinny występować w formie zdrowych przekąsek. Odstępy pomiędzy posiłkami muszą być w miarę możliwości równe i wynosić około 3-4 godzin. Ułatwi to przestrzeganie ustalonego menu oraz zmniejszy chęć sięgania po niezdrowe słodycze lub dania fast food. Pamiętaj, że zbyt dużo przekąsek w ciągu dnia może skutkować przejadaniem i spożyciem nadmiernej ilości kalorii.
Przekąski do szkoły dla dzieci
Drugie śniadanie dla dziecka to ważny posiłek, który dostarcza energii na resztę dnia. Zdrowe przekąski do szkoły powinny być smaczne, odżywcze i sycące. Porcje dobieramy do liczby godzin, które pociecha spędza w placówce. Aby dostarczyć dziecku odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych, zadbaj o różnorodność. Przede wszystkim bazuj na naturalnej żywności, która zawiera duże ilości witamin i składników mineralnych. Do superfoods zalicza się m.in. owoce, warzywa, orzechy czy strączki.
Zdrowe przekąski do szkoły powinny bazować na wartościowych produktach bogatych w białka, dobrej jakości tłuszcze, węglowodany, błonnik, witaminy i składniki mineralne. Mogą być słodkie lub słone. Do zjedzenia w szkole możemy przygotować dziecku zupę, sałatkę, koktajl, orzechy, twarożek, owsiankę, pastę kanapkową, batonik bez cukru, świeże warzywa i owoce, jogurt czy kefir.
Łatwe zdrowe przekąski
W większości dużych sklepów można kupić warzywne przysmaki w postaci chipsów z suszonej marchewki lub buraka. Słodkie, zdrowe przekąski ze sklepu to wersje z jabłek i bananów. Chipsy przygotowuje się bez dodatku tłuszczu, więc są dużo zdrowsze niż tradycyjne chipsy smażone na niezdrowym utwardzonym oleju palmowym. Zadbaj o to, aby przekąski były sycące, dzięki czemu dziecko nie będzie podjadać między głównymi posiłkami. Sycące przekąski przyrządzane być mogą z takich składników, jak orzechy, pestki otręby czy płatki owsiane.
Doskonałym rozwiązaniem na zaspokojenie głodu w szkole mogą być owoce w postaci sałatki. Są przede wszystkim źródłem błonnika pokarmowego, który wydłuża uczucie sytości, zapobiega zaparciom i stanom zapalnym układu pokarmowego oraz poprawia metabolizm.
Owoce są zwykle produktami niskokalorycznymi, a jednocześnie źródłem witamin i składników mineralnych. Dobrym dodatkiem do owoców są orzechy. Połączenie błonnika pokarmowego pochodzącego z owoców oraz tłuszczu z orzechów zapewnia długotrwałe uczucie sytości.
Zdrowe jedzenie do szkoły
Drugie śniadanie do szkoły może być przygotowane w formie kanapek, które sporządzimy z pesto, serem i ogórkiem, pastą z awokado i pomidorami, pastą z bobu i jajkiem na twardo, twarożkiem z tofu, sałatą i rzodkiewką, masłem orzechowym i domową konfiturą, pastą jajeczną, szczypiorkiem i chudą wędliną albo z serem mozzarella, rukolą i suszonymi pomidorami.
Unikaj chipsów, krakersów, paluszków, fast-foodów, potraw typu instant, drożdżówek, ciastek, pączków, słodkich napojów gazowanych czy batoników i ciastek z dużą ilością cukru. Sposób żywienia dziecka w wieku szkolnym wpływa na jego rozwój i samopoczucie. W tym okresie dzieci kształtują swoje nawyki żywieniowe, które będą miały podstawowe znaczenie w przyszłym życiu.
Nie kupuj produktów z długą listą składników. Te, które zawierają cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, konserwanty, barwniki i duże ilości soli nie powinny być podawane najmłodszym.
Zdrowe snacki szkolne
Dzieci na ogół lubią jogurt naturalny z owocami i orzechami. Aby twój mały uczeń zabrał do szkoły zdrową przekąskę, włóż do lunchboxa jogurt, dodaj świeże owoce (jagody, truskawki kiwi), a także posiekane orzechy włoskie lub migdały. Taka kombinacja zapewnia porcję białka, witamin i zdrowych tłuszczów. Równie dobrze mogą to być racuszki z jabłkami, serek wiejski z suszonymi owocami i orzechami czy kanapka z pastą jajeczną, szczypiorkiem i chudą wędliną,
Do lunchboxu pokrój marchewki, ogórki, białą rzodkiew, seler naciowy i paprykę w słupki i podaj z domowym hummusem. To chrupiąca i pełna witamin przekąska, która dostarcza białka i błonnika. Dietetycy zalecają pasty kanapkowe z suszonych pomidorów i strączków oraz pełnoziarniste tortille z sosem jogurtowym, sałatą, pomidorami i awokado. Nie zapomnij o nawodnieniu dziecka. Poza przekąskami powinno ono zabierać do szkoły np. wodę z dodatkiem owoców, koktajl owocowo-warzywny czy herbatę owocową.
Przekąski do lunchboxa
Prostą przekąską do lunchboxa jest kanapka z hummusem i warzywami. Aby przygotować najlepsze kanapki do szkoły, potrzebujesz dwie kromki chleba pełnoziarnistego, cztery łyżki hummusu, pół szklanki mieszanych warzyw (np. ogórek, papryka i marchewka), ćwierć awokado, garść świeżego szpinaku oraz odrobinę soku z cytryny.
Na wstępie umyj i pokrój w cienkie plasterki lub paseczki ogórka, paprykę, marchewkę i awokado. Równomiernie rozsmaruj hummus i połóż warzywa. Zacznij od szpinaku, a następnie dodaj ogórek, paprykę, marchewkę oraz awokado. Skrop sokiem z cytryny. Rozsmaruj hummus na drugiej kromce i przykryj nią kanapkę.