Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Najlepsza marynata do karkówki na grilla

Marynowanie mięsa to tradycyjna technika kulinarna, dzięki której produkty spożywcze nabierają atrakcyjnego smaku. Możliwości kucharzy są praktycznie nieograniczone – od marynat pikantnych i intensywnych po delikatne, ziołowe i aromatyczne. Jednym z najbardziej popularnych produktów do marynowania jest karkówka. Aby była krucha i soczysta, wymaga moczenia w dobrze skomponowanej mieszance. Używane w marynacie składniki zmiękczają mięso, dzięki czemu mniej się kurczy na ruszcie.

Sekretem kruchej, soczystej i rozpływającej się w ustach karkówki jest mięso wysokiej jakości. Idealna karkówka na grilla nie powinna być zbyt szeroka i poprzerastana. Zdecydowanie lepszy jest mniejszy kawałek, gdyż jest wtedy duże prawdopodobieństwo, że pochodzi od młodego zwierzęcia. Ważnym elementem są widoczne po przekrojeniu mięsa przerosty tłuszczu. W karkówce dobrej jakości są one niewielkie, jasnoróżowe lub niemal białe, które wytapiając się, dodadzą mięsu soczystości i nie zdominują jego smaku.

Jaka marynata na grilla

Dysponując dobrym mięsem, łatwiej będzie przyrządzić soczystą, rozpływającą się w ustach karkówkę. Aby potrawa z grilla świetnie smakowała, wymaga użycia odpowiedniej marynaty. Moczone w niej mięso nie tylko będzie smaczniejsze, ale przede wszystkim znacznie łatwiejsze w obróbce. Karkówka to bardzo specyficzny kawałek mięsa, gdyż zawiera sporo tłuszczu, a jednocześnie jest zwarte i włókniste.

Marynatę do karkówki przygotowuje się zwykle na bazie oleju roślinnego, który jest bardzo dobrym nośnikiem smaku. Dodane do niego ulubione przyprawy spotęgują smak i aromat mięsa. Czas marynowania karkówki ma duże znaczenie. Nie bez powodu często wynosi kilka, a nawet kilkanaście godzin. Karkówkę przed grillowaniem zwykle trzymamy w marynacie w lodówce przez całą noc.

Różne składniki marynaty nie tylko dodają mięsu nowego smaku. W marynacie do karkówki nie może zabraknąć soli i soku z cytryny. Sól i kwas z soku rozluźniają mięso. Dzięki tym składnikom podczas grillowania karkówka traci mniej soków. Ocet, soki z cytrusów czy jogurt zawierają enzymy pomagające rozbić włókna mięsa. Dzięki temu staje się ono miękkie i delikatne.

Marynata do karkówki z grilla pomaga zapobiec wysuszaniu mięsa podczas obróbki termicznej. Sól i cukier zatrzymują wilgoć w karczku, co gwarantuje mu soczystość po zdjęciu z rusztu. Rozmaryn i gorczyca zawierają antyoksydanty, które spowalniają utlenianie się tłuszczy, przez co mięso będzie dłużej świeże i soczyste. Podobne działanie ma alkohol w składzie marynaty.

Jeśli jednak zbyt długo przetrzymamy mięso nad żarem, nie pomoże mu nawet najlepsza marynata do karkówki z grilla. Dlatego należy na bieżąco kontrolować stopień wysmażenia mięsa i zdjąć z ognia w odpowiednim momencie.

Najlepsza marynata do karkówki na grilla

Czas marynowania zależy z reguły od grubości kawałków mięsa oraz rodzaju przypraw użytych do marynaty. Według uznanych kucharzy, powinien on wynieść co najmniej dwie godziny. Najlepiej, aby mięso spędziło w marynacie 12 do 24 godzin, gdyż w tym czasie dokładnie wchłonie wszystkie składniki zalewy. Jednak nie należy trzymać w niej mięsa dłużej niż 48 godzin. Marynujemy zawsze w lodówce! Zabieg przeprowadzony w temperaturze pokojowej lub wyższej może prowadzić do rozwoju niebezpiecznych bakterii.

Dzięki marynacie mięso może być pikantne, delikatnie słodkie czy nawet kwaskowate. W zależności od wybranych przypraw zyska także całkiem inny zapach. Uwzględniając preferencje smakowe i styl gotowania, możesz zdecydować się na marynatę na bazie oleju, octu, soli, pieprzu oraz cukru lub miodu. Popularna ze względu na walory smakowe i łatwość przygotowania jest marynata na bazie jogurtu z dodatkiem ziół, soku z cytryny lub octu. Jogurt pomaga zmiękczyć mięso i nadaje mu delikatność, a dodatki zapewniają bogaty smak.

Uniwersalna marynata do mięsa na grilla w czym marynować karkówkę

Z sosu sojowego, cukru, oleju sezamowego, czosnku i imbiru możemy sporządzić marynatę orientalną, która nadaje mięsu wyrazisty smak. Cukier pomaga w karmelizacji mięsa na grillu.

Mieszanka ziołowa przygotowywana z czosnku, oliwy z oliwek, rozmarynu, tymianku czy szałwi to najprostsza marynata do karkówki, która nadaje jej wyjątkowy smak i aromat.

W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępne są gotowe marynaty, które dodajemy do mięsa. Producenci oferują bogaty wachlarz przypraw – od marynat płynnych po sypkie, do których wystarczy dodać oliwę lub olej. Kompozycje smakowe w gotowych marynatach są różne. Mogą to być m.in. mieszanki pikantne i klasyczne lub nawet inspirowane whisky czy piwem.

Marynata do karkówki na grilla – przepis

Aby sporządzić prostą marynatę, potrzebujesz 1 kg karkówki, cytrynę, cztery łyżeczki musztardy sarepskiej, trzy ząbki czosnku, cztery gałązki świeżego rozmarynu, dwie łyżeczki soli wędzonej, 1,5 łyżeczki papryki słodkiej, łyżeczkę papryki wędzonej, pół łyżeczki suszonego tymianku oraz sześć łyżeczek oliwy.

Na wstępie pokrój mięso na kawałki i każdy z nich rozbij tłuczkiem. Do miski wlej oliwę, dodaj musztardę i wyciśnij sok z cytryny. Całość wymieszaj trzepaczką, tak aby wszystkie składniki się połączyły i marynata miała płynną konsystencję. Obierz czosnek, a następnie przeciśnij przez praskę i dodaj do reszty składników. Gałązki rozmarynu podziel na części i również wrzuć do miski. Na koniec dodaj wszystkie sypkie przyprawy i ponownie wymieszaj.

Karkówkę przełóż do miski i wlej do niej przygotowaną marynatę. Upewnij się, że mięso jest dokładnie pokryte z każdej strony. Zamknij pojemnik pokrywką i włóż do lodówki. Po upłynięciu odpowiedniego czasu wyciągnij karkówkę z lodówki i pozostaw na kilkanaście minut aż osiągnie temperaturę pokojową. Wtedy nadaje się do smażenia.