Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Dolegliwości w ciąży. Na co skarżą się przyszłe mamy?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, pełen radości i oczekiwania, ale również związany z różnorodnymi dolegliwościami. Przyszłe mamy często zmagają się z wieloma nieprzyjemnymi objawami, które mogą negatywnie wpływać na ich codzienne funkcjonowanie. Warto poznać najczęstsze dolegliwości ciążowe oraz sposoby radzenia sobie z nimi, aby wiedzieć czego się spodziewać i móc cieszyć się tym wyjątkowym okresem bez zbędnego dyskomfortu.

Skurcze łydek w ciąży

Bolesne skurcze łydek są częstą dolegliwością występującą u ciężarnych, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze. Przyczyną skurczów mogą być zmiany hormonalne, zwiększone obciążenie nóg oraz niedobory minerałów, takich jak magnez, wapń i potas. Skurcze najczęściej pojawiają się w nocy, zakłócając sen i powodując ból.

Aby złagodzić skurcze łydek, przyszłe mamy powinny pamiętać o regularnym spożywaniu produktów bogatych w magnez i wapń, takich jak orzechy, nasiona, mleko i przetwory mleczne. Ważne jest również picie odpowiedniej ilości wody oraz unikanie długotrwałego stania czy siedzenia. Delikatne rozciąganie mięśni łydek przed snem może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia skurczów.

Dowiedz się więcej o skurczach łydek! Przeczytaj artykuł: Skurcze łydek w ciąży. Skąd bierze się ból w łydkach u przyszłych mam?

Ból pleców w ciąży

Kobieta w ciąży, w jeansowej sukience i brązowych kowbojkach, spacerująca i trzymająca za rękę blond włosego synka ubranego w białą koszulę i ciemne jeansy.

Ból pleców jest jedną z najczęstszych i najbardziej oczywistych dolegliwości, na które skarżą się przyszłe mamy. Przyczyną bólu pleców w ciąży są przede wszystkim: zwiększone obciążenie kręgosłupa oraz zmiana środka ciężkości ciała. Nie bez znaczenia są również zmiany hormonalne zachodzące w kolejnych trymestrach ciąży. Ból pleców może być odczuwany na różne sposoby – od delikatnego dyskomfortu po silny ból utrudniający codzienne funkcjonowanie.

Aby złagodzić ból pleców, warto stosować kilka prostych zasad. Najważniejsze jest unikanie długotrwałego siedzenia lub stania w jednej pozycji oraz dbanie o prawidłową postawę ciała (tak, wiemy, że to trudne z dużym i ciężkim brzuszkiem!). Regularna aktywność fizyczna, taka jak spacery, pływanie czy ćwiczenia dla ciężarnych, może pomóc we wzmocnieniu mięśni pleców, a co za tym idzie – odciążyć kręgosłup i zminimalizować ryzyko wystąpienia bólów lub zmniejszyć ich natężenie.

Warto również korzystać ze specjalnych poduszek wspierających plecy i ułatwiających przyjmowanie wygodnej pozycji podczas odpoczynku. O unikaniu podnoszenia ciężkich przedmiotów chyba nie musimy wspominać, prawda?

Zgaga w ciąży

Zgaga, czyli uczucie pieczenia w przełyku, jest dolegliwością występującą u przyszłych mam, szczególnie w trzecim trymestrze. Przyczyną zgagi w ciąży jest przede wszystkim wzrost poziomu hormonów, które powodują rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku, co umożliwia cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Dodatkowo, rosnąca macica naciska na żołądek, co również sprzyja występowaniu zgagi.

Aby złagodzić objawy zgagi, przyszłe mamy powinny unikać spożywania dużych posiłków i jedzenia przed snem – lepiej jeść częściej i mniejsze porcje, a kolację spożyć minimum 3 godziny przed spoczynkiem. Warto również unikać tłustych, pikantnych i kwaśnych potraw, które mogą nasilać zgagę. Pomocne może być również uniesienie wezgłowia łóżka o kilka centymetrów i spanie na lewym boku – jedno i drugie zapobiegnie cofaniu się treści żołądkowej.

Mdłości i nudności w ciąży

Dwie kobiety w ciąży, ubrane w białe topy i jeansy, siedzą na łóżku i spoglądają na pizzę w pudełku. Przed nimi stoją miski z sałatkami warzywnymi.

Mdłości, zwłaszcza poranne, są jedną z najbardziej typowych dolegliwości ciążowych, dotykającą większość przyszłych mam w pierwszym trymestrze. Przyczyną mdłości są zmiany hormonalne, głównie wzrost poziomu hCG oraz progesteronu. Mdłości mogą występować o różnych porach dnia i niestety stosunkowo często towarzyszą im wymioty.

Aby złagodzić mdłości w ciąży, warto spożywać posiłki bogate w węglowodany, takie jak suchary, krakersy czy banany – stosując tę samą metodę, co przy zgadze: mniej i częściej. Unikanie tłustych i ciężkostrawnych potraw może również pomóc. Picie imbirowej herbaty lub spożywanie imbiru w innej formie (np. pysznych, imbirowych ciasteczek) może być skutecznym sposobem na złagodzenie mdłości. Ważne jest również regularne wietrzenie pomieszczeń i unikanie silnych zapachów, które mogą nasilać nudności.

Jeśli nudnościom w ciąży towarzyszą wymioty, należy bezwzględnie pamiętać o uzupełnianiu płynów w organizmie, aby zapobiec odwodnieniu.

>>Sprawdź kalendarz ciąży, by wiedzieć, czego się spodziewać w kolejnych miesiącach.

Jak spać w ciąży? Zapewnij sobie solidny nocny odpoczynek!

Sen w ciąży może być wyzwaniem ze względu na rosnący brzuch oraz opisane wyżej dolegliwości. Równocześnie jednak jest bardzo ważny dla przyszłej mamy – pozwala zregenerować siły, których w tym okresie organizm potrzebuje całkiem sporo.

Przyszłe mamy często zmagają się z trudnościami w znalezieniu wygodnej pozycji do spania. Najlepszą pozycją do spania w ciąży jest leżenie na boku, najlepiej na lewym, co poprawia przepływ krwi do płodu i nerek matki. Dodatkowo fizjologiczne ułożenie żołądka sprawia, że to właśnie na lewym boku, minimalizujemy ryzyko cofania się treści żołądkowych do przełyku i zgagi.

Aby zapewnić sobie komfortowy sen, warto korzystać z poduszek ciążowych, które wspierają brzuch, plecy oraz nogi. Takie poduszki maja najczęściej formę dużych i łatwych do formowania rogali, które przyszła mama może dostosować do indywidualnych preferencji. Unikanie spożywania dużych posiłków i picia napojów tuż przed snem może pomóc w zmniejszeniu ryzyka zgagi i częstego oddawania moczu w nocy.

Regularne ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga dla ciężarnych, również mogą pomóc w poprawie jakości snu. Ćwiczenia te nie tylko redukują stres i napięcie, ale także wzmacniają mięśnie, co przekłada się na lepszy komfort podczas snu. Regularna praktyka jogi pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała oraz łagodzi bóle pleców, co jest szczególnie istotne w zaawansowanej ciąży.

Podsumowanie

Ciąża to czas pełen wyzwań, ale również radości i oczekiwania. Przyszłe mamy mogą doświadczać różnych dolegliwości, takich jak skurcze łydek, ból pleców, zgaga, mdłości, trudności ze snem oraz nudności. Zrozumienie przyczyn tych dolegliwości oraz stosowanie odpowiednich metod łagodzenia objawów może pomóc w cieszeniu się ciążą i przygotowaniu do przyjścia na świat nowego członka rodziny. Regularne konsultacje z lekarzem oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących diety, aktywności fizycznej i pielęgnacji ciała są kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia przyszłej mamy.

Artykuł partnera.