Truskawki w niezwykłych połączeniach kulinarnych – przepisy
Mało kto o tym wie, że truskawka powstała w Europie ze skrzyżowania amerykańskiej poziomki wirginijskiej z poziomką chilijską. Gatunek uprawiany jest przede wszystkim dla smacznych owoców, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. W uprawie występuje mnóstwo odmian, w tym powtarzających owocowanie czy pnących. Obecnie w Polsce rozpoczyna się sezon na truskawki gruntowe. Nie do wiary jakie egzotyczne potrawy można z nimi zrobić.
Spis treści
W okolicach majówki na straganach pojawiły się pierwsze truskawki krajowe. Ceny nie są niskie, ale wciąż spadają. Pierwszy wysyp truskawek z pola powinien nastąpić pod koniec maja lub na początku czerwca. Dla wielu z nas czerwone owoce to synonim rozpoczynających się wakacji. Truskawki z cukrem, z bitą śmietaną, dodawane do lodów lub letnich koktajli – coraz większy areał truskawek uprawiany jest do bezpośredniego spożycia.
Truskawki z zielonym pieprzem
Szaleństwo truskawkowe w Polsce obejmuje również egzotyczne potrawy z udziałem tych owoców. Najprostszy przepis to truskawki z zielonym pieprzem. Do przyrządzenia tej potrawy potrzebujesz 600 g truskawek, 20 g pieprzu zielonego marynowanego, 100 g cukru, 100 g bitej śmietany, pęczek świeżej mięty oraz wodę.
Na wstępie truskawki umyj i pokrój w cząstki. Na patelni przygotuj syrop z cukru i odrobiny wody. Dodaj kilka ziarenek zielonego pieprzu i zagotuj. Zdejmij z ognia i dodaj pokrojone truskawki, delikatnie mieszając przez około pół minuty. Truskawki w syropie przełóż do pucharków i udekoruj bitą śmietaną z gałązką mięty.
Truskawki z jagnięciną
Nawet w najlepszych restauracjach rzadkością jest jagnięcina z truskawkami. Zgodnie z tradycyjną polską recepturą, mięso podawane jest z musem jabłkowym, ale w sezonie truskawkowym, gdy ceny owoców spadną, jabłka wypada zastąpić… truskawkami. Potrzebujesz do tego udziec jagnięcy, łyżeczkę cząbru suszonego, po łyżeczce papryki słodkiej i ostrej (mielonej), cztery łyżki oleju oraz sól i pieprz do smaku.
Na początku przygotowujemy marynatę. Mieszamy wszystkie podane wyżej składniki i zaprawą nacieramy umyte i osuszone mięso, które owijamy folią spożywczą i odkładamy do lodówki na całą noc. Pół godziny przed pieczeniem wyjmujemy mięso z lodówki, przekładamy do rękawa do pieczenia i pieczemy około godzinę w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 st. C.
Po wyjęciu mięsa z piekarnika pieczoną jagnięcinę odstawiamy na kilka minut, by odpoczęła. Podajemy na gorąco z dodatkiem ziemniaków, kaszy lub ryżu. Nie zapomnijcie o musie truskawkowym. Aby go sporządzić, obieramy truskawki z szypułek, kroimy na pół i smażymy na rozgrzanej patelni bez tłuszczu aż staną się miękkie i zbrązowieją. Owoce zostawiamy przykryte folią do wystygnięcia, a następnie miksujemy. Mus jest smaczny również na ciepło.
Sałatka z truskawkami i grillowanymi szparagami
Do tej potrawy potrzebujemy piętnaście truskawek, sześć kulek mozzarelli, 30 g orzechów włoskich, pół pęczka zielonych szparagów, 200 g rukoli, cztery łyżki oliwy, sól i pieprz do smaku oraz sok z połowy cytryny. Na wstępie dojrzałe truskawki dokładnie opłucz i wysusz. Pozbądź się szypułek i pokrój owoce na pół.
Szparagi umyj i odetnij zdrewniałe końcówki. Część zblanszuj we wrzątku przez dwie minuty i zahartuj w zimnej wodzie. Te podaj w całości, a surowe pokrój obieraczką do warzyw na paski. Rukolę umyj i wysusz. Wymieszaj dokładnie składniki dressingu (oliwa, sok z cytryny, pieprz i sól). Następnie wymieszaj wszystkie składniki sałatki i skrop dressingiem.
Truskawki w chrupiącym karmelu
Do tego pysznego deseru potrzebujesz 300 g truskawek, szklankę cukru, trzy łyżki miodu oraz łyżeczkę soku z cytryny. Truskawki myjemy, oczyszczamy z szypułek, moczymy w ciepłej wodzie z dodatkiem części cukru i skrapiamy sokiem z cytryny. Przygotowujemy karmel, podgrzewając pozostały cukier w małym rondlu z niewielką ilością wody, a kiedy cukier będzie miał złocisty kolor, dodajemy miód i dokładnie mieszamy. Truskawki polewamy karmelem.
Truskawki z parmezanem
Tę prostą, ale smaczną sałatkę przyrządzisz z sałaty lodowej, 150 g truskawek, 20 g parmezanu lub grana padano, świeżo zmielonego czarnego pieprzu oraz trzech łyżek oliwy, łyżki octu balsamicznego i łyżki miodu. Sałatę lodową rwiemy na mniejsze części i wkładamy do szerokiego, głębokiego talerza.
Kroimy truskawki na pół, doprawiamy całość pieprzem, polewamy sosem otrzymanym z połączenia oliwy, octu i miodu, po czym posypujemy wiórkami tartego parmezanu. Do sałatki można wykorzystać gotowy sos balsamiczny ze sklepu. Sprawdzi się dodatek orzeszków pinii.
Szaszłyki z truskawkami, cukinią i halloumi
To niecodzienne połączenie owoców sezonowych z cukinią i halloumi możemy wypróbować na przyjęciach w ogrodzie. Potrzebujemy do tego 300 g sera halloumi, 250 g truskawek oraz niewielką cukinię. Marynatę sporządzimy z czterech łyżek oliwy, połowy łyżeczki płatków chili oraz soku i skórki z połowy cytryny.
Do miski wlewamy składniki na marynatę i dokładnie mieszamy. Kroimy cukinię i halloumi na kawałki. Wraz z truskawkami wkładamy je do miski z marynatą, mieszamy i odstawiamy na 20 minut. Moczymy w wodzie drewniane szpikulce. Rozgrzewamy grill. Naciągamy cukinię, halloumi i duże truskawki na szpikulce, po czym grillujemy około osiem minut, co chwilę odwracając, aby szaszłyki równomiernie się zrumieniły.
Szaszłyki można też przygotować na patelni grillowej lub w piekarniku z funkcją opiekania.