Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Pędy groszku – hit letnich sałatek

Pędy groszku są najsmaczniejszą częścią rośliny. Wyjątkowo słodkie i soczyste sprawdzą się w roli zdrowej przekąski lub jako dodatek do kanapek, sałatek czy past kanapkowych na bazie jajek i twarożku. Bogate w witaminy A, B, C, E i K oraz w magnez, żelazo, potas i wapń, są naturalnym źródłem kwasu foliowego, który jest cenny szczególnie dla kobiet w ciąży. Zawierają dużą błonnika, który zapewnia poczucie sytości. Pędy groszku mają więcej witaminy C niż czarne jagody. To zaledwie 93 kcal na 100 g produktu!

Pędy to młode, delikatne wypustki rozwijające się z nasion groszku, które wyróżniają się charakterystycznymi „wąsami”. Coraz bardziej popularne w polskich jadłospisach są często umieszczane obok kiełków oraz innych mikroliści, takich jak rukiew wodna, roszponka czy rukola. Obecnie pędy groszku są produktem łatwo dostępnym w sklepach spożywczych i supermarketach. Można je spotkać w warzywniakach i sklepach z żywnością ekologiczną.

Pędy groszku – czy można je jeść

Pędy groszku wyróżniają się chrupkością oraz słodko-orzechowym smakiem. Sprawdzą się w roli zdrowej przekąski oraz jako dodatek do kanapek, burgerów, mięs, makaronów, sałatek i past kanapkowych na bazie jajek czy twarożku. Lista potraw, które można zaserwować z pędami groszku jest bardzo długa.

Nadają się do samodzielnego spożycia. Dodają smaku, wpływają na zwiększenie wartości odżywczych. Mogą być używane po obróbce termicznej (gotowane, duszone, dodatek do risotto czy zup), ale największe korzyści zdrowotnych mają spożywane na surowo. Aby zmaksymalizować ten efekt, zaleca się wybieranie produktów pochodzących ze sprawdzonych upraw.

Pędy groszku – skąd je wziąć

Dostępne w sklepach pakowane próżniowo pędy groszku są drogie oraz szybko tracą świeżość, a wraz z nią wszystkie swoje zalety. Dlatego najlepiej hodować je samemu. Wystarczy doniczka na parapecie lub skrzynka na balkonie w okresie wiosenno-letnim oraz nasiona groszku cukrowego. Rekomendowane są odmiany Premium, Oregon Sugar Pod i Bajka.

Nasiona wysiewamy na głębokości 4 cm, zapewniamy ciepło i wilgoć, przy czym lepiej je spryskiwać niż podlewać. Pędy groszku ścinamy po 10-14 dniach od wysiewu, gdy osiągną 8-10 cm. Najlepiej wysiewać je w tygodniowych odstępach w kilku pojemnikach, aby mieć je ciągle pod ręką w kuchni. Jeśli chcemy, aby pędy groszku były kruche i delikatne, możemy zasłonić je przed światłem. Jednak ograniczona fotosynteza oznacza mniejszą ilość substancji odżywczych.

Pędy groszku wartości odżywcze

Dlaczego warto jeść pędy groszku? Pędy groszku są bogatym źródłem witamin i minerałów, które są kluczowe dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Należą do nich witamina C (antyoksydant pełni ważną rolę w systemie immunologicznym),

witamina A (cenna dla wzroku), witamina K (niezbędna dla procesów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem układu krzepnięcia krwi), żelazo (kluczowe dla produkcji czerwonych krwinek i transportu tlenu), magnez (dba o prawidłową pracę serca i układu krążenia oraz właściwe napięcie mięśni), potas (ważny dla prawidłowej funkcji mięśni i nerwów) oraz wapń (korzystny dla zdrowia kości i zębów).

Pędy groszku są lekkostrawne i pobudzają trawienie. Ze względu na niski indeks glikemiczny, wysoką zawartość białka oraz błonnika są dobrym dodatkiem do diety odchudzającej. Antyoksydanty z pędów groszku (karotenoidy i flawonoidy) hamują procesy starzenia się skóry, działają przeciwzapalnie oraz wspierają profilaktykę nowotworową.

Pędy groszku – przepisy

Najlepsze są pędy groszku spożywane na surowo. Można je też błyskawicznie zblanszować we wrzątku z odrobiną cukru. Wśród najprostszych przepisów polecamy sałatkę z mango i pędów zielonego groszku. Do potrawy potrzebujemy owoc mango, kilka pędów zielonego groszku, chili, łyżkę soku z cytryny, łyżeczkę oliwy oraz ząbek czosnku.

Na wstępie drobno siekamy chili, a czosnek przeciskamy przez praskę. Sok z cytryny mieszamy z olejem, chili i czosnkiem. Obieramy mango i kroimy. Zielony groszek dzielimy na mniejsze kawałki. Na koniec mango mieszamy z sosem i dodajemy groszek.

Pędy po amerykańsku i chińsku

Z kuchni amerykańskiej pochodzi przepis na zupę tofu z pędami groszku i rzodkiewką. Do ugotowania tej potrawy potrzebujesz łyżeczkę oleju rzepakowego, dwa posiekane ząbki czosnku, łyżeczkę startego imbiru, 1 l bulionu z kurczaka lub warzyw, twarde tofu pokrojone w kostkę, szklankę pędów groszku, pięć rzodkiewek pokrojonych w cienkie plasterki, dwie szalotki pokrojone w cienkie plasterki, łyżeczkę oleju sezamowego, łyżeczkę octu winnego ryżowego oraz sól i świeżo zmielony czarny pieprz do smaku.

Na początku rozgrzej olej rzepakowy w rondlu na średnim ogniu, po czym dodaj czosnek i imbir. Wlej bulion i doprowadź do wrzenia. Zdejmij z ognia i w razie potrzeby odcedź. Dopraw solą i pieprzem. Podziel tofu, pędy grochu i rzodkiewkę do misek i polej bulionem. Można całość udekorować szczypiorkiem oraz skropić kilkoma kroplami oleju sezamowego i octu winno-ryżowego.

Polecamy smażone pędy groszku w stylu chińskim. Niezbędne składniki: łyżeczka oleju sezamowego, łyżeczka oleju sezamowego, łyżka świeżego imbiru, dwa ząbki czosnku, pół łyżeczki cukru, 600 g młodych pędów grochu, 1/4 łyżeczki sosu sojowego oraz dwie łyżki sosu ostrygowego

Na wstępie opłucz groszek w zimnej wodzie i lekko osusz. W dużym woku lub patelni na dużym ogniu rozgrzej oleje, dodaj imbir, czosnek i cukier. Wrzuć pędy, soję i sos ostrygowy. Smaż dwie do trzech minut aż pędy zmiękną i staną się delikatne.