Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

10 trików, jak skutecznie rzucić słodycze

Zjedzenie czekoladki, ciasteczka, batonika to popularny sposób na umilenie sobie dnia – niestety też bardzo niezdrowy. Ogólnie wiadomo, że nadmiar cukru szkodzi, a jednak wielu ludzi chętnie sięga po słodkie przekąski. Słodycze uzależniają, dlatego tak trudno jest pokonać ten nawyk. Czy to w ogóle jest możliwe? Jak skutecznie rzucić słodycze?

Słodkie złego początki

Słodki smak jest pierwszym smakiem, jaki poznaje człowiek. Mleko matki czy modyfikowane ma słodkawy smak, lekko słodkie są nawet wody płodowe. Nic więc dziwnego, że kojarzy się z poczuciem spokoju i bezpieczeństwa. Słodycze na krótką chwilę uwalniają w organizmie tzw. hormon szczęścia, czyli serotoninę. Błogi stan to pułapka, bo sprawia, że chce się go powtarzać, co szybko prowadzi do uzależnienia.

Wraz ze spożyciem cukru wzrasta poziom glukozy we krwi, uwalnia się natomiast insulina, która przekształca ją w glikogen i odkłada w formie tkanki tłuszczowej. Zbyt duża dawka cukru sprawia, że insulina nie nadąża z pracą, a produkująca ją trzustka przestaje prawidłowo funkcjonować. Taki stan zwiększa potrzebę sięgnięcia po kolejną słodycz, jednocześnie prowadząc do wielu chorób.

Spożywane pokarmy mają ogromny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, więc warto poświęcić im uwagę. Wiele cennych informacji można znaleźć między innymi na zywieniemaznaczenie.plCukry proste, szkodliwe tłuszcze i inne dodatki zawarte w słodyczach zwiększają ryzyko insulinooporności, cukrzycy typu II, rozwoju alergii i nowotworów, chorób nerek, serca, układu pokarmowego. Ponadto powodują nadwagę, przyczyniają się do powstania próchnicy, zmarszczek, osłabienia kondycji i spadku energii.

Słodyczom wstęp wzbroniony?

Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba całkowicie rezygnować ze słodyczy. Rządek czekolady od czasu do czasu czy kawałek ciasta na rodzinnej imprezie nie powinny poczynić większych szkód. Najważniejsze jest, aby znacznie ograniczyć spożywanie cukru, a wybór przekąski powinien być dobrze przemyślany. Warto też skorzystać z gotowych produktów, na przykład takich jak Diben DRINK.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym polecana jest przede wszystkim cukrzykom i osobom podatnym na tę chorobę. Według Światowej Organizacji Zdrowia cukier powinien stanowić maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania na energię, co odpowiada mniej więcej 10 łyżeczkom cukru. Według opinii wielu ekspertów jest to jednak za dużo. Trzeba pamiętać, że cukier to nie tylko słodycze. Cukier zawierają między innymi napoje, płatki, zupki błyskawiczne, sosy, a nawet jogurty i pieczywo. Poza tym należy wziąć pod uwagę różne czynniki, takie jak wiek, aktywność fizyczna, wzrost, waga itp.

slodyczom-wstep-wzbroniony.jpg

Cukier w diecie dziecka zdecydowanie nie powinien przekraczać 2 łyżeczek na dobę, co odpowiada 1 listkowi czekolady. Oczywiście słodycze warto zamieniać na zdrowsze przekąski i wprowadzić nawyk zdrowego żywienia od samego początku rozszerzania diety malucha. Dziecko szybko uzależnia się od słodyczy, co w połączeniu z brakiem ruchu jest pierwszym krokiem do otyłości i chorób, mających wpływ na jego dorosłe życie. Należy kształtować w dziecku dobre nawyki żywieniowe, przy okazji samemu się do nich stosując.

Jak rzucić słodycze? 10 sprawdzonych trików

Na szczęście istnieją metody na rzucenie słodyczy, a każdy powinien dobrać odpowiednią dla siebie. Przede wszystkim z uzależnieniem od słodyczy jest jak z każdym innym nałogiem – główną rolę odgrywa silna wola i szczera chęć zmiany. Jest też kilka sprawdzonych trików, które mogą pomóc.

  1.  Jedzenie słodyczy tylko raz w tygodniu nie jest dobrym pomysłem. Z dwojga złego lepiej jeść je codziennie, ale w rozsądnej ilości.
  2. Dobrze jest postawić sobie cel: lepsza kondycja, szczupła sylwetka itp. Odpowiednia motywacja to podstawa.
  3. Ważne jest rozpoznanie i kontrolowanie sytuacji, w których sięga się po przekąskę, np. podczas oglądania filmu, czytania książki czy pracy przy komputerze.
  4. Najlepiej zastąpić kalorycznego batona jego zbożową wersją, naturalnym jogurtem z domowymi owocami, sezamkami, orzechami itp.
  5. Nie należy przechowywać dużej ilości słodyczy w domu, a także szykować dla nich „specjalnej” szafki.
  6. Bardzo ważne jest wsparcie bliskich osób – warto podjąć wyzwanie razem z mężem lub dzieckiem.
  7. Dobrze jest włączyć ćwiczenia do codziennego grafiku. Nie muszą być długie czy wymagające, za to regularne.
  8. Sprawdzonym sposobem jest też poszerzanie wiedzy kulinarnej, przyrządzanie i próbowanie nowych potraw.
  9. Picie dużej ilości wody ma zbawienny wpływ na zdrowie. Nie tylko pomoże w walce ze słodkim nałogiem, ale wyreguluje wiele funkcji organizmu.
  10. Warto też sięgnąć po dostępne na rynku książki pomagające w rzuceniu słodyczy, a także nie wstydzić się poprosić o pomoc specjalistów.

Materiał sponsorowany.