Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Oto pyszny przepis dla miłośników papryki!

Najlepszy obiad to taki, który jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Bogactwo witamin i minerałów to klucz do pełnowartościowego dania. Jedną z najpyszniejszych propozycji jest papryka faszerowana, która zasmakuje wszystkim miłośnikom tego warzywa!

Papryka faszerowana – niezbędne składniki

Żeby przyrządzić pyszny obiad, jakim jest papryka faszerowana kaszą gryczaną, trzeba przygotować:

  • 4 papryki w ulubionym kolorze;
  • 400 g mięsa mielonego z piersi indyka;
  • 150 g kaszy gryczanej;
  • dużą cebulę;
  • 3 ząbki czosnku;
  • marchewkę;
  • 4 łyżki oliwy z oliwek;
  • 3 łyżki przecieru pomidorowego;
  • sól, pieprz i słodką paprykę do przyprawienia;
  • ser red cheddar od Apetina.

Jak przygotować paprykę faszerowaną?

W pierwszej kolejności powinno się umyć papryki i usunąć z nich gniazda nasienne. Najlepiej w tym celu odkroić górną część warzyw z ogonkiem, a następnie dokładnie oczyścić ich wnętrza. Nie wyrzucaj jednak czapeczki, a pokrój ją w kostkę i wykorzystaj do przygotowania pysznego farszu.

Pokrój drobno cebulę i czosnek, a na grubych oczkach tarki zetrzyj marchewkę. Na dużej patelni rozgrzej oliwę z oliwek lub olej, a później podsmaż cebulę z czosnkiem, marchewką i kawałkami papryki. Smaż, aż cebula się zeszkli, a pozostałe warzywa nieco zmiękną. Następnie dodaj na patelnię mięso mielone i wszystkie przyprawy.

Całość podsmażaj do chwili, aż mięso będzie ścięte. W międzyczasie wstaw wodę i przygotuj kaszę gryczaną. Do patelni dodaj przecier pomidorowy i ugotowane ziarna, a następnie wszystko dokładnie ze sobą wymieszaj. W ten sposób otrzymujesz gotowy farsz, który możesz dowolnie doprawić.

Dodatkowo całość nabierze ciekawego głębokiego aromatu, kiedy podczas smażenia mięsa dodasz do niego np. 100 ml bulionu.

Rozgrzej piekarnik do 180°C z termoobiegiem. Na blaszce wyłóż papier do pieczenia i połóż wydrążone, puste papryki. Zanim zaczniesz je nadziewać, umieść je na około 10 minut w piekarniku, aby nieco zmiękły oraz odparowały wodę. Następnie wyjmij je z pieca i wypełnij ich wnętrza przygotowanym wcześniej nadzieniem. Ponownie włóż je do piekarnika na około 10 minut.

Po tym czasie wysuń blachę z pieca, a każdą paprykę obficie posyp serem red cheddar Apetina. Wsadź danie znowu do piekarnika i trzymaj je tam do momentu, w którym ser się rozpuści.

Po wyjęciu paprykę możesz podawać z sosem czosnkowym, a także ze snackami Apetina w kostkach np. z chilli. Taki smak idealnie połączy się z gorącym, esencjonalnym farszem.

Inne pomysły na obiad lub kolację z papryką

Faszerowana papryka to idealne danie do kulinarnych eksperymentów, ponieważ nadzienie da się przygotować na wiele sposobów – zarówno w wersjach mięsnych, jak i wegetariańskich. Do farszu warto wykorzystać wszelkie zalegające w lodówce warzywa czy grzyby np. pieczarki. Kaszę gryczaną świetnie zastąpią ryż lub kasza jaglana. Zamiast cheddara na wierzchu idealnie sprawdzi się także mozzarella Apetina.

Chrupiąca papryka doskonale smakuje w sałatkach. Warzywo pokrojone w kostkę można wymieszać np. z miksem sałat, kukurydzą z puszki, makaronem pełnoziarnistym, orzechami nerkowca i snackiem Apetina z suszonymi pomidorami. Sos najlepiej stworzyć na bazie wysokiej jakości oliwy z oliwek i suszonych ziół. Świetnie będzie smakować również mieszanka miodu z sosem sojowym i musztardą francuską.

Papryka w duecie ze snackami Apetina sprawdzi się także w greckiej picie. Wystarczy upiec ją samodzielnie lub kupić gotowe pszenne placki, a ich wnętrze wypełnić grillowanym kurczakiem, frytkami, cebulą, papryką i serkiem w kostce. Całość należy oblać sosem tzatziki i posypać przyprawą do dań kuchni greckiej. W ten sposób w kilka chwil można przenieść swoje kubki smakowe na wybrzeża słonecznej Hellady.

Poza tym warto wykorzystać paprykę jako element leczo lub rozgrzewającej, jesiennej zupy z ciecierzycą. Warzywo w kilku kolorach będzie smakowitym uzupełnieniem wiosennych kanapek czy zdrową przekąską do szkoły lub pracy. Wystarczy nieco kreatywności, by użyć w kuchni to cenne źródło witaminy C, żelaza czy potasu!

Wpis gościnny.