Kasza gryczana nie tylko na obiad – desery, wypieki, pomysły
Kasza gryczana to produkt spożywczy uzyskiwany z gryki, rośliny, uprawianej na całym świecie, a szczególnie popularnej w krajach wschodniej Europy, w tym w Polsce. Jest ceniona za właściwości smakowe, odżywcze i zdrowotne. Może być używana jako dodatek do zup, sałatek, jako bazowy składnik wegetariańskich kotletów lub jako samodzielne danie. Kasza gryczana, zwłaszcza niepalona należy do produktów najmniej przetworzonych. Dzięki obecności wysokowartościowego białka jest stosowana przez sportowców czy wegetarian.
Spis treści
Kasza gryczana jest bogata w składniki odżywcze. Są to m.in. węglowodany, białko, błonnik, witaminy i minerały oraz przeciwutleniacze. Dostarcza zdrowych węglowodanów złożonych, które są powoli trawione i dostarczają stałego strumienia energii. Jest doskonałym źródłem błonnika, co pomaga w utrzymaniu zdrowia układu pokarmowego, regulacji poziomu cukru we krwi i utrzymaniu uczucia sytości.
Kasza gryczana przepisy
Dowolny przepis na kaszę gryczaną to idealny pomysł na obiad, ale kasza sprawdzi się także na kolację oraz podczas domowego przyjęcia. Pyszny może być deser z kaszy gryczanej. W zasadzie ze względu na swoją uniwersalność to potrawa na każdą okazję. Wystarczy kasza gryczana przepis, odrobina fantazji w kuchni i odpowiedni dobór składników, aby wyczarować z kaszy posiłek, który zadowoli wszystkich zwolenników potraw mięsnych, jak i wegetariańskich.
Kasza gryczana biała przepisy
Kasza gryczana dzieli się na zwykłą (inaczej białą), czyli nieprażoną oraz prażoną, czyli paloną. Kasza biała ugotowana na sypko stanowić może dodatek do wszelkiego rodzaju zrazów, sosów i pieczeni. Używa się jej także do faszerowania drobiu i wyrobu kaszanki. Aby ją sporządzić, zagotuj dwie szklanki wody z łyżeczką soli oraz trzema łyżkami oleju. Do gotującej się wody wsyp szklankę kaszy gryczanej. Zamieszaj, aby kasza nie przylepiła się do dna garnka.
Kasza gryczana przepisy jak gotować
Gdy woda z kaszą zagotuje się ponownie, przykręć gaz (woda musi nadal bardzo delikatnie się gotować), nakryj garnek pokrywką i gotuj kwadrans. Nie mieszaj w trakcie gotowania. Po kwadransie wyłącz grzanie i zostaw kaszę na kolejne dziesięć minut, aby doszła i wciągnęła pozostałą wodę. Zdejmij pokrywkę i delikatnie mieszaj, aby odparowała. Pod hasłem kasza gryczana przepisy fit znajdziesz w sieci setki pomysłów, jak np. kasza gryczana na kolację odchudzanie lub kasza gryczana na odchudzanie przepisy.
Kasza gryczana niepalona przepisy
Kasza gryczana niepalona to taka, która nie została poddana prażeniu. Ma bladozielonkawy odcień i łagodny, lekko orzechowy smak. Natomiast kaszę paloną poddaje się krótkiej obróbce termicznej, czyli prażeniu, dzięki czemu nabiera brązowego koloru i goryczki oraz staje się bardziej orzechowa i wyrazista w smaku. Kasza gryczana nieprażona może być głównym składnikiem potraw lub dodatkiem do gulaszu mięsnego lub wegańskiego. Z niepalonej kaszy gryczanej przygotowuje się np. zakwas na barszcz biały.
Kasza gryczana niepalona przepis
Kaszę można również gotować na parze, co może pomóc zachować niektóre jej składniki odżywcze. Aby ugotować kaszę na sypko, można ją najpierw prażyć na suchej patelni przez kilka minut aż ziarna staną się złote, a potem ugotować. Aby urozmaicić smak i wartość odżywczą kaszy gryczanej, warto dodać do niej różne warzywa i zioła. Zwiększy to nie tylko wartość odżywczą dania, ale także doda różnorodności smakowej. Kasza gryczana może być świetnym, zdrowszym zamiennikiem dla ryżu czy makaronu w różnych przepisach szczególnie dla osób na diecie bezglutenowej.
Przepis na gołąbki z kaszy gryczanej i pieczarek
Do tej potrawy potrzebujesz 200 g kaszy gryczanej, 500 g pieczarek, dwie cebule, 8-10 liści kapusty włoskiej, trzy jaja, 250 ml śmietany 30 proc., dwie łyżeczki musztardy sarepskiej oraz olej do smażenia, pieprz, sól i natkę pietruszki.
Na wstępie ugotuj kaszę gryczaną według instrukcji na opakowaniu i wystudź. Cebule pokrój w kostkę, podsmaż na złoty kolor – połowę dodaj do kaszy, a pozostałą część przełóż do rondelka lub płaskiego garnka. Pieczarki pokrój w piórka, podsmaż – połowę dodaj do kaszy, pozostałą część dodaj do cebuli. Do kaszy dodaj jaja, pieprz, część posiekanej natki pietruszki, dopraw solą i pieprzem, po czym wymieszaj.
Farsz zawiń w sparzone liście włoskiej kapusty. Uformowane gołąbki z kaszą ułóż w garnku, podlej wodą i gotuj dwadzieścia minut. Do odłożonych pieczarek z cebulą wlej 500 ml wody, i duś kilkanaście minut. Następnie dodaj śmietanę, musztardę, resztę natki pietruszki i gotuj do uzyskania konsystencji sosu, dopraw solą i pieprzem. Ugotowane gołąbki przełóż do sosu i po kilku minutach podawaj.
Przepis na chleb z kaszy gryczanej
Aby sporządzić chleb z kaszy gryczanej, potrzebujesz 500 g kaszy niepalonej, 700 ml wody oraz łyżkę soli. Rozpocznij od opłukania kaszy pod bieżącą wodą, zalej ją 700 ml wody i odstaw na noc. Rano zamieszaj dokładnie kaszę i powtórz tę czynność jeszcze raz w ciągu dnia.
Wieczorem namoczoną kaszę wraz z wodą, którą kasza nie do końca wypiła, zmiksuj w blenderze z dodatkiem soli do konsystencji przypominającej gęstą śmietanę. Otrzymaną masę przelej do foremki wyłożonej papierem do pieczenia i odstaw na noc do wyrośnięcia. Rano wstaw wyrośnięte ciasto do piekarnika nagrzanego do 200 st. C i piecz godzinę w termoobiegu.
Upieczony chleb wyciągnij z formy i usuń papier do pieczenia. Pozostaw do całkowitego wystygnięcia, najlepiej na kratce, aby mógł swobodnie parować. Przechowuj w lodówce.