Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Smaczne i lekkie dania na Wielkanoc

Wielkanoc i Boże Narodzenie to najważniejsze święta Polaków. To wyjątkowy czas pełen rodzinnych spotkań i pysznych potraw. Święta skupiają wokół stołu rodzinę i bliskich sobie ludzi. Nieodłącznym ich elementem są wspólnie celebrowane posiłki. Jakie smakołyki przygotować na świąteczny stół? Wiele potraw przygotowuje się w oparciu o tradycyjne receptury, ale jest też miejsce na nowoczesną kuchnię. Co zrobić, aby Wielkanoc była nie tylko czasem radości, ale również kulinarnej rozkoszy?

Tradycyjne potrawy wielkanocne różnią się w zależności od regionu Polski. Wszystkie mają bogatą symbolikę. Jajko odzwierciedla triumf życia nad śmiercią, mięso jest symbolem dobrobytu i podobnie jak ciasta rodzajem nagrody za wytrwałość po okresie postu. Pieprz i sól wiążą się z sensem życia. Jedno co łączy polskie przepisy na Wielkanoc to tłuszcze nasycone i cukier, a przez to wysoka kaloryczność.

Co podać na świąteczny stół wielkanocny?

W Wielkanoc w Małopolsce jada się tzw. strząskę, czyli mieszankę wędlin i jajek z chrzanem i przyprawami zalaną wodą oraz octem. Górale podają chrzonicę, czyli zupę chrzanową z dodatkiem śmietany, kwaśnego mleka, jajek i kiełbasy. Śląsk słynie z takich regionalnych potraw, jak świąteczny żur, babka majonezowa czy święcelnik, czyli ciasta drożdżowego z kawałkami wędzonych wędlin.

W Wielkopolsce na stole wielkanocnym pojawiają się galarty z cielęciny z czosnkiem. Na Podlasiu serwuje się sękacze i paschę. Na Pomorzu i Kujawach na śniadanie wielkanocne często je się jajka sadzone na słoninie. Króluje baba drożdżowa oraz ciasto z marchwi. Natomiast na Kaszubach na wielkanocne śniadanie jada się prażnicę oraz zylc.

Co na Wielkanoc przepisy

Wszystkim Polakom Wielkanoc kojarzy się jednak z jajkami. Na stołach nie może zabraknąć jajek na twardo, do których warto podać sos tatarski, chrzan lub majonez. Świetnie smakują jajka faszerowane. Z ugotowanych jajek wyjmujemy żółtka, z których robimy masę, dodając podsmażone pieczarki, skropione limonką awokado, łososia, groszek, cukinię lub kozi ser. Taką mieszanką nadziewamy połówki białek, a całość posypujemy świeżymi ziołami.

W wielu polskich domach na wielkanocnym stole pojawia się pieczony pasztet, tradycyjnie robiony z różnych rodzajów mięs z dodatkiem ziół i zapieczonego w środku jajka. Inną uniwersalną potrawą jest sałatka warzywna z gotowanej marchewki, zielonego groszku, pora, selera, kukurydzy, jajek na twardo, czasem ogórków konserwowych i szynki. Wszystkie składniki miesza się z majonezem i przyprawia solą, pieprzem oraz chrzanem.

Co można zrobić na obiad wielkanocny?

Dania na Wielkanoc to żurek i barszcz biały. Jeśli chcemy uraczyć gości domowymi potrawami, powinniśmy pamiętać, aby 4-5 dni przed świętami wstawić zakwas na żurek lub biały barszcz. Zakwas na żur robi się z mąki żytniej, a na biały barszcz z pszennej. Na 6-8 porcji zupy wystarczy zakwas ze szklanki mąki pszennej graham i trzech szklanek wody.

Wywar gotujemy na kiełbasie oraz wędzonym boczku z dużą ilością włoszczyzny. Opcjonalnie możemy dodać kilka suszonych grzybów. Zupy nie zagęszczamy mąką, ale zabielamy niewielką porcją śmietany i okraszamy majerankiem. Tradycyjnie podajemy barszcz z gotowanymi jajkami, chrzanem, razowym chlebem, świeżo mielonym pieprzem, czasem z kiełkami.

Na drugie danie polecamy pieczony schab, pieczoną gęś lub kaczkę, schab w galarecie, marynowaną szynkę lub rolady mięsne. Wyjątkowym obiadem na święta jest schab nadziewany śliwkami i pieczony w sosie z dodatkiem czerwonego wina. Daniem nieco lżejszym może być zapiekanka z tradycyjną białą kiełbasą.

Wielkanocne dania w lekkim wydaniu

Ale potrawy wielkanocne nie muszą obfitować w tłuszcze nasycone i cukier, a przez to wyróżniać się wysoką kalorycznością, co może prowadzić do problemów gastrycznych w krótszej perspektywie i wyraźnej nadwagi w dłuższej. Zatem co lekkiego na Wielkanoc? Zamiast sałatki warzywnej z majonezem możemy podać pastę jajeczną z jajek, fileta z wędzonego pstrąga, jogurtu naturalnego, musztardy, soku z cytryny oraz odrobiny soli i pieprzu.

Ugotowane i obrane jaja rozdrobnij widelcem lub drobno posiekaj. Rybę pokrój na drobne kawałki. Następnie zmieszaj wszystkie składniki w misce. Dopraw solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Schłodź w lodówce. Pastę podawaj posypaną posiekanym szczypiorkiem lub koperkiem.

Wielkanocne dania w lekkim wydaniu powinniśmy wzbogacić przyprawami i ziołami. Wiele z nich przyspiesza procesy trawienne oraz wspomaga pracę wątroby i oczyszczanie organizmu z toksycznych substancji. W szybszym trawieniu wielkanocnych potraw może pomóc rozmaryn, bazylia, lubczyk, majeranek, jałowiec oraz cynamon. Procesy trawienne przyspieszają również kolendra, imbir, gałka muszkatołowa oraz oregano.

Co na Wielkanoc bez mięsa?

Lekkie dania wielkanocne nie muszą zawierać mięsa. Bez uszczerbku dla tradycji możesz obyć się bez aromatycznego żurku na zakwasie. Radzimy więc: zrezygnuj z białej kiełbasy, a bulion ugotuj tylko na włoszczyźnie.

Lekkie i zdrowe dania na Wielkanoc to nie tylko potrawy obiadowe. Przepisy naszych babć i mam nie należą do najzdrowszych, ale możliwa jest wymiana składników na wersje wegetariańskie. Aby sporządzić lekki mazurek wielkanocny, potrzebujesz 45 dag ksylitolu, 45 dag migdałów obranych ze skórki, trzy białka, 250 g pełnoziarnistej mąki, 250 g masła oraz olejek migdałowy.

Na wstępie połowę migdałów mielimy i ucieramy z ksylitolem, dodając mąkę, masło, białka i olejek. Pozostałe migdały siekamy i dodajemy do reszty składników. Całość mieszamy do uzyskania gęstej masy i wylewany na blachę pokrytą papierem do pieczenia. Pieczemy ok. 45 minut w temperaturze 170 st. C. Podobnych przepisów na lekkie ciasta na Wielkanoc jest dużo więcej, wystarczy dobrze poszukać w sieci.