Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Jaką wodę pić przy refluksie?

Nieprzyjemne dolegliwości z układu pokarmowego, takie jak uczucie pieczenia czy bólu za mostkiem albo w gardle, a także wzdęcia, nudności czy zgaga, to objawy, które mogą wskazywać na refluks żołądkowo-przełykowy. Jest to schorzenie, które dotyka wielu osób na całym świecie i polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, co podrażnia jego śluzówkę.

Dlatego choroba refluksowa wiąże się z dużym dyskomfortem i obniża jakość codziennego życia. Warto dowiedzieć się, jak przebiega diagnostyka i późniejsze leczenie, aby odzyskać lepsze samopoczucie i móc w pełni cieszyć się smakiem spożywanych posiłków.

pH z impedancją, czyli na czym polega diagnostyka refluksu?

Starannie przeprowadzona pH-metria z impedancją to nowoczesna metoda diagnozowania refluksu. Polega ona na wprowadzeniu przez nos (przy miejscowym znieczuleniu) sondy, która następnie przez 24 godziny wykrywa ewentualne zmiany w pH mogące wskazywać na refluks alkaliczny czy kwasowy. W trakcie trwania doby pacjent powinien funkcjonować w normalny sposób i nie rezygnować z posiłków, po których odczuwa nieprzyjemne dolegliwości. Ważne, aby notować wszystkie spożywane potrawy i napoje, nawet takie jak woda mineralna, a także czas pójścia spać.

Leczenie i dieta przy refluksie — o czym warto pamiętać?

O leczeniu refluksu decyduje przede wszystkim lekarz, który dobiera pacjentowi odpowiednie leki i monitoruje cały proces leczenia. Oprócz tego częstym zaleceniem jest zmiana dotychczasowej diety i niezdrowych nawyków żywieniowych. Najczęściej zaleca się ograniczenie spożywania wysoko przetworzonych, tłustych i smażonych potraw, ostrych przypraw, kofeiny i alkoholu, słodkich gazowanych napojów oraz dużych posiłków przed snem. Zamiast tego warto włączyć do codziennego jadłospisu warzywa, niskokwasowe owoce, chude białko, płatki owsiane oraz wodę. Jaką wodę pić przy refluksie, aby dodatkowo wspomóc proces leczenia?

nawodnienie-woda-zasadowa.png

Spożywanie dobrze dobranej wody na refluks może zmniejszyć dokuczliwość poszczególnych objawów i pozytywnie wpłynąć na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Warto wówczas zdecydować się na produkty o odpowiednim pH. Jaka woda do picia przy refluksie sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim alkaliczna, czyli o pH utrzymującym się na poziomie 8-10. Godnym uwagi przykładem jest Alcalia, która pochodzi z głębinowych źródeł, a jej zasadowość wynika z naturalnie zachodzących procesów. Ponadto wysokie pH potwierdza uzyskany przez nią certyfikat, dzięki czemu klienci mają większą pewność co do skuteczności jej działania.

Podsumowanie

W przypadku refluksu alkalicznego zmiana diety i nawyków żywieniowych, a także wybór odpowiedniej wody do picia, może znacznie pomóc w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów. Dlatego zastanawiając się, jaką wodę pić przy refluksie, warto sięgać po produkty o wysokim pH, pochodzące z zaufanych źródeł i od sprawdzonych producentów. Każdy nowo wprowadzony element diety warto również skonsultować z lekarzem prowadzącym. Duże znaczenie ma ponadto obserwacja własnego organizmu, w czym pomaga prowadzenie dziennika z zapisem spożywanych potraw i zmian w samopoczuciu.

Materiał promocyjny.