Azjatyckie pierożki gyoza z sosem
Pierożki gyoza wywodzą się z Chin, ale najpopularniejsza jest ich japońska odmiana. Zazwyczaj sporządzane są z cienkiego ciasta z nadzieniem, zwykle mięsnym, warzywnym lub mieszanką obu składników. Tradycyjnie gotowane są na parze lub smażone, a czasami także duszone. Podawane są najczęściej jako przystawka, choć mogą stać się daniem głównym, jeśli na talerzu znajdzie się ich odpowiednio dużo.
Spis treści
Pierożki gyoza występują w wersjach różniących się nadzieniem i grubością. Przygotować je można na wiele sposobów, m.in. gotować, parować czy smażyć na parze. Pierożki mogą być wypełnione warzywami dla wegetarian lub wieprzowiną dla osób mięsożernych. To, co wyróżnia pierożki japońskie od innych wersji, to sposób przygotowania. Ciasto na pierogi wykonane jest z mąki ryżowej. Japońskie pierożki zawsze są pieczone lub smażone na głębokim tłuszczu.
Azjatyckie pierożki na parze
Pierogi azjatyckie z warzywami na parze to doskonała propozycja na pyszny obiad. Przygotowanie potrawy nie powinno zająć więcej niż godzinę. Aby ją przyrządzić, potrzebujesz trzy szklanki mąki pszennej typ 500, cztery marchewki, pietruszkę, trzy cebule, 400 g kapusty pekińskiej, 140 g zielonego groszku, 60 g fasoli mung, 200 ml oleju roślinnego oraz sól, pieprz, sos sojowy i ostrą paprykę do smaku.
Na wstępie umieść w misce przesianą mąkę pszenną, wlej 240 ml ciepłej wody i dodaj sól, zagnieć ciasto, po czym odstaw je na pół godziny. Obierz marchew i pietruszkę, pokrój w słupki. Obierz cebulę i posiekaj w drobną kostkę. Poszatkuj kapustę pekińską. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę. Dodaj kapustę i wlej wodę, duś przez pięć minut.
Dodaj marchew i pietruszkę, podduś jeszcze przez pięć minut. Na koniec dodaj groszek, kiełki fasoli mung, dopraw sosem sojowym, solą, papryka ostrą i pieprzem.
Teraz rozwałkuj cienko ciasto i szklanką wykrawaj pierożki. Na środek każdego wyłóż farsz i zlep brzegi. Nadaj pierożkom kształt harmonijki, lekko zlepiając ciasto palcami. W garnku zagotuj wodę z solą i gotuj pierożki aż wypłyną na wierzch.
Domowe pierożki azjatyckie
Jedną z najpopularniejszych azjatyckich przekąsek są pierożki domowe dim sum. W zależności od kraju podania mają różne nadzienie. Czasem są z mięsem, z krewetkami lub z mięsem i warzywami. Azjaci smażą je na oleju lub gotują na parze. Mogą przybierać różne kształty, np. sakiewki, małych uszek.
Do ciasta na azjatyckie pierożki domowe z mięsem i warzywami potrzebujemy 130 g mąki pszennej, łyżkę oleju roślinnego, 100 ml wody oraz pół łyżeczki soli. Składniki niezbędne do farszu: 250 g fileta z kurczaka, 250 g cukinii, 80 g pieczarek, 40 g marchwi, 20 g pora, 15 g sezamu, łyżkę oleju roślinnego, dwie łyżki sosu sojowego, 1,5 łyżeczki chińskiej przyprawy o pięciu smakach, pół łyżeczki mielonego imbiru oraz sól i pieprz do smaku.
Na wstępie zagotowujemy wodę i odstawiamy na kilka minut. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy sól, olej oraz gorącą wodę. Wszystko mieszamy przez chwilę łyżką. Po około 2-3 minutach wyrabiamy ciasto ręką aż zrobi się jednolita gładka masa bez grudek. Ciasto zamykamy do szczelnego pojemnika lub zostawiamy w misce szczelnie przykrytej folią, żeby odpoczęło.
Wszystkie warzywa przygotowane do farszu myjemy, marchew obieramy, a z cukinii odkrawamy końce. Rozgrzewamy patelnię. Na tarce o dużych oczkach ścieramy cukinię. Dajemy na patelnię i podsmażamy z odrobiną soli i pieprzu. Marchew i pieczarki również ścieramy na tarce o dużych oczkach i dodajemy na patelnię. Całość podsmażamy ok. dziesięć minut.
Azjatyckie pierożki przepis
Filet z kurczaka kroimy w drobną kostkę i dodajemy na patelnię. Por kroimy w półplasterki i dodajemy na patelnię. Wlewamy sos sojowy i wszystko razem dusimy kolejne dziesięć minut. Dodajemy sezam, odrobinę suszonego imbiru oraz pół łyżeczki chińskiej przyprawy. Mieszamy i zdejmujemy z ognia, żeby farsz się ostudził.
Na deskę podsypaną mąką wyjmujemy ciasto na pierogi. Rozwałkowujemy je na cienki placek. Szklanką o średnicy około 8-10 cm wykrawamy koła. Na każde kółko układamy kulkę farszu. Sklejamy pierogi i odkładamy na deskę. W dużym garnku zagotowujemy ok. trzy litry wody z łyżeczką soli i odrobiną oleju. Na gotująca się wodę wrzucamy pierogi, lekko mieszamy i gotujemy 2-3 minuty od wypłynięcia na górę. Na rozgrzanym oleju podsmażamy pierożki z każdej strony na złoty kolor i podajemy posypane sezamem.
Pierożki gyoza z sosem
Gotowe ciasto na pierożki gyoza dostępne jest w dobrych sklepach spożywczych. Do przyrządzenia potrawy potrzebujemy ponadto 500 g mięso mielonego (wieprzowina, drób), dwa ząbki czosnku, łyżeczkę świeżo startego imbiru, małą cebulę, dwie łyżki świeżej kolendry, pęczek szczypioru, łyżeczkę sosu sojowego oraz chili do smaku.
Do mięsa dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, bardzo drobno posiekaną cebulę oraz szczypior, imbir i posiekane listki kolendry. Mieszamy i doprawiamy sosem sojowym i chili. Mięso odstawiamy na pół godziny, żeby smaki się dobrze połączyły. Łyżeczkę farszu nakładamy na środek każdego krążka z cienko rozwałkowanego ciasta. Sklejamy brzegi pierożka, lekko zwilżając wodą. Gotowe pierożki gotujemy na parze ok. 15 minut.
Do pierożków należy przygotować sos do maczania, który podkreśli ich smak. Potrzebujemy do niego 70 ml sosu sojowego, łyżeczkę drobno siekanej lub suszonej papryczki chili, dwie łyżeczki octu ryżowego lub jabłkowego, dwie łyżeczki brązowego cukru oraz łyżeczkę oleju sezamowego. Przepis można dowolnie modyfikować m.in. przez dodanie masła orzechowego czy pasty tahini.