Wege pomysły na świąteczne potrawy 2023/2024
Wege święta Bożego Narodzenia? Ależ oczywiście! Wegańskie święta mają coraz większą liczbę wyznawców. Tradycyjne polskie smaki wigilijne i świąteczne można z powodzeniem wykorzystać przy pomocy wyłącznie produktów roślinnych. W sklepach dostępne są różne zamienniki dla większości pokarmów odzwierzęcych, a poniżej znajdziecie ciekawe przepisy. To mogą być pierwsze w waszym życiu święta bez problemów żołądkowych po odejściu od stołu. Wystarczy pamiętać o pewnych zasadach przy przyrządzaniu potraw, aby wege święta były udane.
Spis treści
Na wegańskich wigilijnych stołach nie brakuje pysznych ciast, roślinnych wersji rybnych potraw i przekąsek. Uwierz, że świąteczne posiłki wegańskie mogą smakować nie gorzej od klasycznych, a przy tym są dużo zdrowsze dla organizmu. Przecież kilkudniowe biesiadowanie przy bożonarodzeniowym stole wielu Polaków opłaca poważnymi problemami zdrowotnymi, czyli mdłościami, niestrawnością, zgagą, wzdęciami czy gazami. Po co się tak męczyć?
Wegańskie święta
Aby święta były zdrowe, wiele produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego można zamienić roślinnymi. Np. masło – oliwą, margaryną dobrej jakości lub masłem orzechowym, jajka – musem bananowym, purée dyniowym lub kleikiem z siemienia lnianego, śmietanę – śmietanką owsianą, sojową lub kokosową, mleko krowie – napojem sojowym, owsianym lub migdałowym.
Dietetycy radzą także, aby zamienić ser twarogowy do sernika na tofu, kaszę jaglaną lub nerkowce, miód wymienić na syrop z agawy, daktylowy lub klonowy, wywar mięsny na bulion warzywny doprawiony sosem sojowym i grzybami. Wędliny można zamienić na wędzone tofu, tempeh lub roślinne kiełbaski, a rybę zastąpią seler, boczniaki i bakłażan. Morski smak ryby zapewnią algi. Jakie mogą być dania wege na święta? Pyszne!
Wege Święta Bożego Narodzenia
Większość tradycyjnych wigilijnych potraw jest jarska. Weźmy czerwony barszcz oraz grzybową z uszkami. Możesz przygotować te zupy w wersji wegańskiej, gotując je na bulionie warzywnym. Wyrazisty smak barszczu uzyskasz dzięki zakwasowi z buraków, który bez większego trudu zrobisz samodzielnie. Jeśli dodasz do tego czosnek, ziele angielskie, liść laurowy i majeranek, otrzymasz wywar, który pamiętasz z domu rodzinnego!
Z kolei suszone lub mrożone grzyby to obowiązkowy składnik zupy grzybowej. Wzbogacą ją słodka marchewka, korzeń pietruszki, podsmażona na oliwie posiekana cebula oraz świeżo zmielony pieprz. Jeśli zupę grzybową podajesz z makaronem, zwrócić uwagę, aby był bez jajek. Barszcz sprawdza się też z ziemniakami oraz drobną kaszą jęczmienną. Do wyboru perłowa lub mazurska.
Wegetariańskie potrawy wigilijne
Polecamy dania bezmięsne na święta. Potrawy, które zawierają niewegańskie składniki można z powodzeniem przygotować w wersji roślinnej. Np. pierogi i uszka wigilijne z kapustą i grzybami są tradycyjnie przyrządzane przy użyciu masła i jajek, czyli składników niepożądanych w diecie wegańskiej. Wykonanie roślinnych uszek i pierogów nie jest trudne. Do farszu możesz użyć oleju rzepakowego, a do ciasta mąki, oleju, gorącej wody oraz soli. Farsz do pierogów przygotowujemy z soczewicy, pieczarek czy fasoli, a pierogi ruskie z naturalnego lub wędzonego tofu, gotowanych ziemniaków oraz podsmażonej cebuli.
Czym można zastąpić tradycyjnego wigilijnego karpia? W tym celu rekomendujemy rybę po grecku z kotletami sojowymi, plastrami tofu lub pieczonym selerem owiniętym glonami nori zamiast ryby. Kotlety sojowe czy tofu można obtoczyć w mące i usmażyć na rumiany kolor. Jeśli ma być wegańska Wigilia po grecku, to nie można zapomnieć o słoiczku koncentratu pomidorowego oraz paru łyżeczkach musztardy.
Wigilijne wege przepisy
Wege Wigilia nie może się obyć bez postnej kapusty z grochem. Potrzebujemy do niej 1 kg kapusty kiszonej, 30 dag grochu, trzy łyżki masła, dużą cebulę, łyżkę mąki pszennej, liść laurowy, ziele angielskie oraz sól i pieprz do smaku. Na dwie godziny przed gotowaniem płuczemy groch i moczymy w wodzie. Następnie gotujemy go do miękkości, ale tak, aby się nie rozpadł. Odcedzamy. Odciskami kapustę z nadmiaru soku i gotujemy do miękkości z liściem laurowym i zielem angielskim, po czym mieszamy z grochem.
Na zakończenie kroimy cebule w kostkę i smażymy do zeszklenia na dwóch łyżkach masła. Dodajemy do kapusty. Na pozostałej łyżce masła zrumieniamy lekko mąkę, zalewamy odrobiną zimnej wody, żeby ją zahartować i dodajemy do kapusty. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Wege sałatki na święta
Jaka sałatka wege idealnie pasuje na świąteczny stół? Raczej wypada podać ziemniaczaną w stylu niemieckiej Kartoffelsalat. Potrzebujemy do tego 1 kg ugotowanych ziemniaków, cztery duże ogórki kiszone, cebulę (najlepiej cukrową), dwie łyżki szczypiorku, słoik (300 g) majonezu, trzy łyżeczki musztardy oraz sól i pieprz do smaku. Ugotowane ziemniaki kroimy w większą kostkę, a ogórka i cebulę w drobną. Siekamy szczypiorek. Do warzyw dodajemy majonez z musztardą, solą i pieprzem oraz dokładnie mieszamy.
Jeżeli przygotowujemy świąteczne dania wege, to na stole nie może zabraknąć sałatki z gotowanych i pokrojonych w kostkę warzyw, takich jak marchew, seler, pietruszka, ziemniaki i świeży por z majonezem. Wiele osób dodaje pokrojone w kostkę jajka, jabłko oraz kiszonego ogórka. Ale wegańska sałatka świąteczna nie zawiera jajka. Wszystkie te warzywa miesza się z majonezem roślinnym (bez żółtek), który można kupić w sklepie lub bez większego trudu przygotować w domu. Całość doprawiamy solą i pieprzem.