Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Kolagen na zmarszczki – tabletki czy kolagen do picia?

Jeżeli pragniesz spowolnić proces powstawania zmarszczek, zadbaj nie tylko o odpowiednią pielęgnację, ale również zwróć uwagę na odżywianie. Być może najwyższa pora zwiększyć podaż kolagenu w codziennej diecie. Nie bez powodu rynek suplementów diety z kolagenem stale się rozrasta – coraz więcej badań dowodzi jego skuteczności w poprawie kondycji skóry. Niestety, liczne preparaty w różnych formach i o odmiennych recepturach stawiają konsumentów przed dylematami dotyczącymi wyboru. Dlatego też przychodzimy z pomocą, doradzając, jaki kolagen na zmarszczki zadziała najlepiej.

Czym jest kolagen i jak wpływa na skórę?

Kolagen to główny składnik tkanki łącznej w organizmach zwierząt. Występuje między innymi w skórze, ścięgnach, chrząstkach, kościach czy narządach wewnętrznych. Wzmacnia strukturę tkanek i nadaje im odporność na rozciąganie. Szczególne znaczenie ma to dla skóry, która składa się z kolagenu w ok. 80%. Młody organizm ma zdolność do samodzielnej syntezy kolagenu z aminokwasów dostarczanych wraz z pokarmem. Niestety, z wiekiem synteza kolagenu zmniejsza się. Średnio od 19-29. roku życia następuje spadek kolagenu w organizmie o 1,5% rocznie. Z tego względu można zaobserwować stopniową utratę gęstości skóry i zmarszczki, które się na niej pojawiają.

Ograniczenia w przyswajaniu kolagenu z diety

Jadłospis bogaty w białko (w szczególności w kolagen) dostarcza organizmowi aminokwasy niezbędne do ponownego tworzenia włókien kolagenowych w tkankach. Mowa przede wszystkim o glicynie, prolinie i hydroksyprolinie. Napotykamy jednak na 2 istotne ograniczenia:

 • Najlepsze źródła pokarmowe kolagenu rzadziej goszczą na naszych talerzach – to przykładowo żelatyna, skóry wieprzowe i drobiowe czy kurze nóżki. 
 • Naturalny kolagen ze spożywanych pokarmów jest wchłaniany jedynie w kilku lub kilkunastu procentach – wynika to z jego wysokiej masy cząsteczkowej (ok. 100-300 kDa). Podczas trawienia konieczne jest rozkładanie kolagenu na mniejsze peptydy i aminokwasy.

Jak działa suplementacja kolagenu na zmarszczki?

Przyswajalność kolagenu z suplementów diety może być znacznie wyższa, ponieważ mamy do czynienia z białkiem hydrolizowanym (pociętym na mniejsze fragmenty o masie cząsteczkowej 1-10kDa) lub liofilizowanym, któremu towarzyszą składniki wspierające syntezę kolagenu, na przykład witamina C. Po podaniu doustnym kolagen w formie suplementu diety dociera do jelita cienkiego. Tam jest wchłaniany do krwioobiegu – zarówno w postaci małych peptydów kolagenowych, jak i wolnych aminokwasów. Następnie sieć naczyń krwionośnych rozprowadza je w organizmie, trafiają między innymi do skóry właściwej. Udowodniono, że peptydy kolagenowe i wolne aminokwasy mogą pozostawać w niej nawet do 14 dni. 

Wpływ kolagenu na zmarszczki – badania naukowe

W 2017 roku opublikowano wyniki badania pt. Effects of Dietary Supplementation with Fish Scales-Derived Collagen Peptides on Skin Parameters and Condition: A Randomized, Placebo-Controlled, Double-Blind Study. Jego uczestnicy spożywali w ciągu dnia 20 ml kolagenu do picia o zawartości 3000 mg peptydów kolagenowych. Zaobserwowano u nich wzrost poziomu nawilżenia skóry i zmniejszenie zmarszczek okołooczodołowych.

Jakie są zalety i wady tabletek z kolagenem?

Zależnie od produktu tabletki z kolagenem mogą zawierać zarówno kolagen hydrolizowany, jak i liofilizowany. Ponieważ jednak mamy do czynienia z taką formą suplementu diety, warto rozważyć liofilizat, który nie jest rozpuszczalny w wodzie, ma natomiast nieco inne właściwości.

Zalety tabletek z kolagenem:

 • kolagen liofilizowany jest mniej przetworzony – proces suszenia przez zamrażanie, a następnie odparowywanie wody pozwala zachować jego oryginalną strukturę,
 • bioaktywne peptydy sygnałowe inicjują syntezę kolagenu, 
 • tabletki gwarantują szybkie, wygodne dawkowanie,
 • tabletki mogą zawierać więcej składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały, które wspierają zdrowie skóry.

Wady tabletek z kolagenem

 • mogą sprawiać dyskomfort osobom, które mają trudności w połykaniu,
 • kolagen liofilizowany charakteryzuje się niższą biodostępnością, może być trudniej trawiony,
 • kolagen liofilizowany występuje w mniejszych dawkach, dlatego nie przyniesie pożądanych rezultatów w regeneracji stawów.

Jeśli interesuje Cię polecany kolagen w tabletkach, sprawdź recenzję suplementu: https://magdalenajaglarz.pl/blog/pielegnacja-domowa/body-rebeauty-opinia/.

Jakie są zalety i wady kolagenu do picia?

Kolagen do picia wykorzystuje właściwości kolagenu hydrolizowanego, który charakteryzuje się dobrą rozpuszczalnością w wodzie. Ten rodzaj białka strukturalnego ma zarówno plusy, jak i minusy.

Zalety kolagenu do picia:

 • ze względu na niższą masę cząsteczkową może być lepiej wchłaniany przez organizm,
 • w mniejszym stopniu obciąża układ trawienny,
 • saszetki do rozpuszczenia w wodzie mogą mieć atrakcyjny smak,
 • na ogół zawiera więcej składników wspierających zdrowie stawów, na przykład hialuronian sodu, siarczan chondroityny, glukozaminę czy siarkę MSM.

Wady kolagenu do picia:

 • nie zawiera peptydów sygnałowych,
 • jest mniej aktywny od liofilizatu, dlatego trzeba przyjmować go w większych dawkach,
 • ze względu na obróbkę w formie hydrolizy (wyższy stopień przetworzenia) może powstawać z produktów niższej jakości.

Najpopularniejsze fakty i mity na temat kolagenu do picia znajdziesz w niniejszym artykule: https://magdalenajaglarz.pl/blog/lifestyle/kolagen-do-picia/

Podsumowanie

Obie formy suplementów diety z kolagenem dają efekty, jednak w nieco innych obszarach. Z tego względu dopasuj rodzaj kolagenu do własnych potrzeb. Jeśli interesuje Cię kolagen na zmarszczki, polecamy wieloskładnikowe preparaty z kolagenem liofilizowanym. Z kolei dla osób, które zmagają się z bólem mięśni i stawów, lepszą propozycję może stanowić kolagen do picia. Niekiedy to forma spożycia kolagenu ma kluczowe znaczenie (na przykład dla osób, które mają trudności w połykaniu tabletek) – wówczas poszukaj hydrolizatu o recepturze przeciwzmarszczkowej.

Materiał sponsorowany.