Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Czym kierować się przy wyborze bazy pod makijaż?

Skóra powinna być odpowiednio przygotowana do wykonania makijażu. Konieczne jest jej bardzo dokładne oczyszczenie, ale i nawilżenie, czy zmniejszenie widoczności porów skóry. Kosmetykiem, który pomoże przygotować skórę do nałożenia podkładu i pudru jest baza pod makijaż. Czym kierować się przy jej wyborze?

Dobierz bazę pod makijaż do cery suchej

Baza pod makijaż może przedłużyć jego trwałość, dzięki temu, że zapewnia długotrwałe nawilżenie, zapobiegając przed przesuszeniem skóry, a jednocześnie zmniejsza widoczność porów. W przypadku cery suchej problemem są widoczne na skórze rogowacenia. Baza pod makijaż do cery suchej przede wszystkim powinna mieć dobre właściwości nawilżające. Warto sięgnąć w tym przypadku po lekkie bazy rozświetlające i jednocześnie nawilżające. Sprawdzi się baza pod podkład żelowa, ale można sięgnąć także po silikonową. To właśnie silikon ma działanie wygładzające. W jej składzie może się znaleźć ponadto kwas hialuronowy, gliceryna, woda z ogórków czy aloes. Posiadaczki cery suchej sięgają również po kremy nawilżające pod podkład i nie jest to błędem. Jeśli krem jest odpowiednio dobrany do typu cery, to może stanowić dobrą bazę pod makijaż. Zawsze jednak trzeba pamiętać, aby dobrze się wchłonął przed sięgnięciem po podkład.

Czym powinna charakteryzować się baza pod makijaż do cery mieszanej i tłustej?

Cera mieszana i tłusta charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum. Należy zatem stawiać na jej matowienie, ale jednocześnie pamiętać o nawilżeniu, gdyż w przypadku pielęgnacji skóry trzeba dążyć do równowagi PEH. Primer do twarzy matujący w przypadku cery tłustej i mieszanej sprawdzi się najlepiej. Formuła pozbawiona olejków z matowym wykończeniem, zawierająca krzemionkę czy pudry będzie odpowiednia. Zawartość porowatych polimerów pomaga w absorbowaniu nadmiaru łoju. Dzięki temu makijaż może się prezentować perfekcyjnie nawet przez 6-8 godzin i to bez efektu świecenia. W składzie primera pod makijaż do cery ze skłonnością do nadprodukcji sebum nie może być silikonu. Może on zatykać pory, co prowadzi do pojawienia się większej ilości wykwitów skórnych. Najlepiej wybrać bazę pod makijaż wodną, która będzie zapobiegać niedoskonałościom.

Jak dobrać bazę pod makijaż do cery dojrzałej?

W przeciwieństwie do cery tłustej czy mieszanej cera dojrzała często ma skłonności do przesuszenia. Dlatego w tym przypadku sprawdzi się baza do podkład rozświetlająca, która nada skórze młodzieńczy blask. Należy przy tym unikać baz, które posiadają drobinki brokatu, gdyż one będą uwydatniać wszelkie niedoskonałości, bruzdy i zmarszczki. Baza do cery dojrzałej może mieć w składzie silikon, który ma działanie wygładzające i wypełniające zmarszczki. Może też zawierać pigmenty odbijające światło, które sprawią, że cera będzie wyglądać promiennie. Bardzo ważna jest też zawartość witamin, zwłaszcza witaminy młodości, czyli witaminy E. Należy pamiętać, że przed nałożeniem bazy trzeba gruntownie oczyścić skórę. Do tego celu świetnie sprawdzi się płyn micelarny, a także tonik przywracający skórze naturalne pH.

Jaka baza pod makijaż sprawdzi się do skóry wrażliwej?

Baza pod makijaż, która zawiera składniki niekomedogenne, czyli nieuczulające, jest odpowiednia do cery wrażliwej. Zresztą o tę właściwość należy zadbać także przy doborze innych kosmetyków potrzebnych do wykonania perfekcyjnego make upu, takich jak choćby zestawy do konturowania twarzy. Wracając jednak do kwestii bazy należy pamiętać, że nie musi być ona pierwszym kosmetykiem nakładanym po oczyszczeniu skóry. Można, a nawet warto najpierw zaaplikować krem z filtrem SPF, poczekać aż się wchłonie, a następnie sięgnąć po bazę. Z pierwszego kroku można zrezygnować, gdy baza zawiera filtr SPF. W przypadku cery wrażliwej może być to zarówno lekka baza o żelowej konsystencji, jak i kolorowa baza pod makijaż niwelująca niedoskonałości skóry.

Kiedy warto sięgnąć po kolorowe bazy pod makijaż?

Gdy występują cienie pod oczami, przebarwienia, popękane naczynka, to można dobrać kolorową bazę pod makijaż. Primer zielony będzie niwelował czerwone plamki, a także przebarwienia, a fioletowy – żółty koloryt skóry. Gdy cera jest ziemista, szara, warto wybrać różową, brzoskwiniową bazę pod podkład. Z kolei miętowa baza niweluje widoczność naczynek. Warto przy tym podkreślić, że powyższe problemy nie występują na całej skórze, dlatego bazę należy stosować punktowo, natomiast na pozostałe części twarzy użyć taką, która dopasowana jest do rodzaju cery, czyli ma właściwości rozświetlające, matujące czy też wygładzające. Takie primery do twarzy oferuje perfumeria Douglas i warto zapoznać się z jej szeroką ofertą.

Jak prawidłowo stosować bazę pod makijaż?

Przed nałożeniem bazy konieczne jest dokładne oczyszczenie skóry. Może być jednoetapowe lub dwuetapowe. W pierwszym przypadku można sięgnąć po piankę myjącą z kwasem hialuronowym i niacynamidem albo wybrać płyn micelarny, który zarówno dogłębnie oczyszcza, jak i pozostawia na skórze film ochronny. W przypadku dwuetapowego oczyszczania po zastosowaniu płynu micelarnego do demakijażu można sięgnąć po piankę myjącą, a następnie użyć tonik przywracający naturalne pH skóry. Po wchłonięciu kosmetyku można przystąpić do wklepania w skórę bazy pod makijaż. Nie należy nakładać zbyt dużej warstwy. Wystarczy ilość równa wielkości ziarnka grochu.  Najlepiej rozpoczynać od środka twarzy i kierować się na zewnątrz. Bazę najłatwiej nakładać palcami, kolistymi ruchami.

Baza pod makijaż dzienny powinna zawierać:

  • filtr SPF (jeśli go nie posiada, wcześniej nałóż krem nawilżający z SPF)
  • składniki nawilżające skórę (zapobiegają odparowywaniu wody i wnikaniu zanieczyszczeń)
  • składniki matujące (do cery mieszanej i tłustej) lub rozświetlające (do cery suchej, odwodnionej i dojrzałej)

Dobrze dobrana baza pod makijaż to gwarancja trwałości makijażu na wiele godzin. Nie warto zatem rezygnować z tego kosmetyku nie tylko w wieczorowym, ale i w codziennym makijażu. W przypadku makijażu wieczorowego należy pamiętać o dodatkowym zastosowaniu utrwalacza. Warto też wybrać bazę pod makijaż oczu, która jest dostosowana do potrzeby cienkiej skóry powiek. Dzięki niej cień nie będzie się osypywał, a jednocześnie makijaż będzie wyrazisty i nieskazitelny.

Materiał sponsorowany.