Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Jak rozpoznać objawy menopauzy?

Kobiety w dojrzałym wieku często skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości, które mogą wynikać z okresu menopauzy i zachodzących podczas niego zmian w organizmie. Warto wiedzieć, jakich objawów menopauzy można się spodziewać, żeby nie zignorować tych, które mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach, ani nie martwić się stanem własnego zdrowia podczas naturalnych procesów. Jak rozpoznać pierwsze objawy menopauzy, kiedy można się ich spodziewać i czy istnieje sposób, aby złagodzić ich przebieg?

W jakim wieku wchodzi się w okres menopauzy?

Chociaż menopauzą często określa się wieloletni okres w życiu dojrzałej kobiety, dokładnie oznacza ona moment, w którym kobieta przestaje miesiączkować. Zwykle dzieje się to między 50. a 53. rokiem życia, jednak warto wiedzieć, że zmiany hormonalne zachodzą stopniowo. Kiedy zaczyna się menopauza wiek kobiety może i zwykle jest nieco młodszy.

Początki menopauzy zwane perimenopauzą mogą zaczynać się już po 40. roku życia wraz z lekkimi objawami jak duszności czy ciągłe zmęczenie. Najczęściej z takimi objawami kobiety spotykają się w okolicach swoich 45. urodzin.

Warto wiedzieć, że po właściwej menopauzie, czyli ostatnim cyklu miesiączkowym dojrzałej kobiety, nadchodzi ostatni etap tego okresu życia, w którym poziom hormonów powoli się stabilizuje. Trwa on około roku i w tym czasie wciąż można odczuwać różnego rodzaju dolegliwości okresu menopauzy.

Jakie są pierwsze objawy menopauzy?

Podczas okresu menopauzy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych, które mają wpływ na różne obszary zdrowia. Objawy menopauzy są powodowane właśnie przez wahania hormonów. Jakich objawów można się spodziewać? Są to przede wszystkim:

  • uderzenia gorąca i nagłe duszności;
  • trudności ze snem, budzenie się o niestandardowych porach;
  • ciągła senność i zmęczenie;
  • trudności w koncentracji i zapamiętywaniu;
  • częste bóle głowy;
  • szybsze przybieranie na wadze;
  • obniżony nastrój i drażliwość;
  • wysuszona skóra.

Z czasem początkowe objawy menopauzy mogą przybierać na sile aż do czasu ustabilizowania się gospodarki hormonalnej organizmu. Jeśli nie wiesz, czy dolegliwości, z którymi się zmagasz, wynikają właśnie ze zbliżającej się menopauzy, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. Sprawdzi on Twój stan zdrowia, zleci kontrolne badania krwi, a także w razie potrzeby doradzi, jak ułatwić sobie przejście przez ten okres życia.

Czy można złagodzić objawy menopauzy?

Okres menopauzy często bywa porównywany do okresu dojrzewania – to czas, w którym w organizmie zachodzi wiele niezbędnych zmian, w tym przede wszystkim związanych z hormonami. Nie sposób ich zatrzymać, a towarzyszące im objawy, choć nie zawsze przyjemne, są całkowicie naturalne. Jeśli jednak któryś z objawów jest dla Ciebie szczególnie uciążliwy, istnieją pewne sposoby na ich złagodzenie.

Jeśli zmagasz się z trudnymi do zniesienia migrenami, długotrwałą bezsennością lub zmęczeniem, które utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, zgłoś się na konsultację lekarską. Możesz otrzymać receptę na odpowiednie leki lub wskazówkę, które suplementy zdrowia poprawią Twoje samopoczucie. Problemy typowo hormonalne warto skonsultować z ginekologiem.

Pamiętaj, że zdrowy tryb życia, zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna mają duże odzwierciedlenie w Twoim samopoczuciu i mogą ułatwić Ci przejście przez okres menopauzy. Nie zapominaj także o pielęgnacji osłabionej skóry, włosów i paznokci, które w wieku dojrzałym mogą mieć większe potrzeby.

Materiał reklamowy.