Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Jak prawidłowo dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem chronią przed przedostawaniem się promieni UV w głąb oka. To jeden z elementów profilaktyki takich chorób oczu, jak popularne zapalenie spojówek, ale także o wiele poważniejszych, jak skrzydlik, degeneracja plamki żółtej czy nawet czerniak.

Czym kierować się w doborze okularów przeciwsłonecznych oraz jak dbać o oczy latem, żeby zabezpieczyć nasze oczy stosownie do warunków nasłonecznieniowych? Oto co należy brać pod uwagę podczas zakupów, zdradza dr Victor Derhartunian z Kliniki Laserowej Korekcji Wzroku Swisslaser w Warszawie.

Wybór konkretnych okularów przeciwsłonecznych nie może być podyktowany jedynie ich atrakcyjnym wyglądem i/albo niską ceną. Aby soczewki w okularach naprawdę chroniły oczy przed promieniowaniem UV muszą mieć odpowiednio wysoki filtr oraz kolor adekwatny do potrzeb naszych oczu – w grę wchodzi zarówno sama barwa, jak i poziom przyciemnienia.

Nie bez znaczenia pozostają takie dodatkowe walory jak powłoka antyrefleksyjna czy filtr polaryzacyjny. O czym decydują poszczególne parametry?

Filtr UV

Im niższa wartość filtra, tym mniejsza ochrona. Promienie UVA mają długość od 400 do 315 nm, natomiast UVB od 315 do 280 nm. Jeśli sięgniemy po okulary przeciwsłoneczne z filtrem 400, będą one chronić nasze oczy przed oboma rodzajami promieniowania UV w 100%.

Kolor i stopień przyciemnienia soczewek okularowych

Najczęściej wybierane okulary przeciwsłoneczne, czyli te z czarnymi szkłami, wpuszczają do oka o wiele więcej promieniowania UV niż okulary ze szkłami o innych barwach. Jest to spowodowane faktem, że bardzo ciemne soczewki powodują silniejsze rozszerzanie się źrenic. Jeśli preferujemy czarne szkła, konieczne jest więc sięgnięcie takie z filtrem 400.

Soczewki w odcieniach brązowych i bursztynowych najlepiej zatrzymują światło niebieskie, odpowiedzialne za najintensywniejsze odczucie olśnienia (kiedy światło odbija się np. od wody albo od śniegu, a obie powierzchnie mogą odbijać nawet 85-95% promieni UV, odczuwamy nieznośne oślepienie i znaczny dyskomfort widzenia). Podnoszą też kontrast i nieco wyjaskrawiają kolory.

Szkła szare lub zielone (albo szarozielone) ułatwiają prawidłową ocenę odległości, choć nie każdy je toleruje, bo mogą sprawiać, że barwy wyglądają na przygaszone.

Soczewki żółte i pomarańczowe poprawiają kontrast widzenia w pochmurny dzień oraz wspomagają widzenie zmierzchowe.

Z kolei poziom przyciemnienia naszych soczewek uzależniamy od  poziom nasłonecznienia miejsca, w którym przebywamy najczęściej. Kolejne poziomy przyciemnienia wskazują na przepuszczalność światła:

  • 0 – od 80 do 100%
  • 1 – od 43 do 80%
  • 2 – od 18 do 43 %
  • 3 – od 8 do 18%
  • 4 – od 3 do 8%

Przy dużym nasłonecznieniu sięgamy po okulary z oznaczeniem 3 lub 4, przy średnim i małym wybieramy spośród modeli z oznaczeniem 0-1-2.

Okulary do zadań specjalnych – powłoka antyrefleksyjna i filtr polaryzacyjny

Okulary przeciwsłoneczne z powłoką antyrefleksyjną oraz soczewkami polaryzacyjnymi zalecane są dla kierowców, sportowców oraz wszystkich, którzy dużo czasu spędzają w pełnym nasłonecznieniu, nad wodą albo na śniegu.

Powłokę antyrefleksyjna zapobiega odbijaniu się światła od okularów, a tym samym od oczu, ale przepuszcza 100% światła, nie więc zmienia kontrastu i kolorów oglądanego obrazu. Z kolei filtr polaryzacyjny przepuszcza światło wybiórczo oraz eliminuje refleksy i odblaski, zwiększając kontrast widzenia i nie przekłamując kolorów.

Szkła fotochromowe – rozwiązanie dla osób noszących okulary korekcyjne

Jeśli na co dzień nosimy okulary korekcyjne i nie możemy ich zastąpić soczewkami kontaktowymi, warto zdecydować się na model ze szkłami fotochromowymi.

Dzięki specjalnym pigmentom, szkło soczewki fotochromowej samodzielnie dostosowuje się do intensywności oświetlenia. Trwa to od kilkudziesięciu sekund do kilku minut – im nowocześniejszy rodzaj fotochromu, tym szybciej się rozjaśnia.

Okulary fotochromowe można nosić przez cały rok i w każdych warunkach oświetleniowych – możemy mieć jedną parę okularów, która będzie nam służyła i jako okulary korekcyjne, i przeciwsłoneczne. Jest to szczególnie wygodne w przypadku osób z wysoką wadą wzroku.

Prawidłowo dobrane okulary przeciwsłoneczne chronią doraźnie przed tzw. ślepotą śnieżną i zapaleniem spojówek, które objawia się takimi uciążliwymi dolegliwościami, jak:

  • zaczerwienienie oczu,
  • ból, pieczenie, swędzenie,
  • światłowstręt,
  • łzawienie,
  • wydzielina spojówkowa, ropna, surowicza lub śluzowa.

Ale ta doraźna ochrona to tylko jedno z ich zadań, ponieważ w dłuższej perspektywie stanowią one element profilaktyki związanej z przeciwdziałaniem takim chorobom jak zapalenie rogówki, zaćma, degeneracja plamki żółtej oraz nowotwory.

Pamiętajmy, że okulary przeciwsłoneczne, choć traktujemy jako atrakcyjny dodatek do stylizacji, są przede wszystkim elementem profilaktyki chorób oczu, które mogą nie tylko zniweczyć przyjemność urlopu, ale także mieć o wiele poważniejsze skutki w przyszłości.

Kupujmy więc okulary w salonach optycznych albo u sprawdzonych sprzedawców, co do których mamy pewność, że oferują towar najwyższej jakości.

 

Artykuł partnera.