Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Jak powinna wyglądać dieta na obniżenie cholesterolu we krwi?

Masz podwyższony cholesterol? Wprowadź zmiany w swoim stylu życia i zadbaj o to, co jesz! Sprawdź, w jaki sposób komponować swój codzienny jadłospis, aby utrzymać „dobry” i „zły” cholesterol w odpowiednich proporcjach. Podpowiemy Ci również, jakie produkty zwiększające cholesterol należy ograniczyć. Przekonaj się, że wystarczy kilka prostych kroków, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz innych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Hipercholesterolemia – co to jest i skąd się bierze?

Czy wiesz, że podwyższony cholesterol to bolączka wielu Polaków? Ten problem może dotyczyć nawet ponad 60% dorosłych osób¹. Okazuje się, że większość z nas nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, dlatego warto regularnie wykonywać lipidogram, aby kontrolować poziom cholesterolu całkowitego we krwi, frakcji HDL, LDL oraz trójglicerydów.

Warto pamiętać, że hipercholesterolemia może być wynikiem m.in. niezdrowego stylu życia, palenia papierosów, przewlekłego stresu czy przede wszystkim niewłaściwej diety². W przypadku tego ostatniego czynnika warto utrzymywać prawidłową masę ciała, aby poprawić wyniki badań krwi. Poniżej znajdziesz kilka dietetycznych wskazówek dotyczących tego, co wybierać, a czego unikać, aby obniżyć cholesterol.

Dieta na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów – co jeść?

Aby zadbać o swój układ sercowo-naczyniowy, warto mocno ograniczyć spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych (ich źródłem są przede wszystkim tłuste mięsa, podroby, smalec, masło i śmietana) oraz zrezygnować ze spożycia wysokoprzetworzonej żywności, będącej źródłem szkodliwych tłuszczów o konfiguracji trans (ich źródła to margaryny piekarnicze, wyroby cukiernicze i czekoladowe, słone przekąski, posiłki typu fast food) oraz cukru, słodyczy i miodu.

Zamiast tego postaw na zdrowe tłuszcze roślinne (oliwę, olej rzepakowy, lniany czy krokoszowy). Zwróć także uwagę na ryby i oleje rybie, które są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Sięgaj po awokado, orzechy, pestki czy nasiona. Dla zdrowia serca warto jeść garść orzechów dziennie. Dodatkowo wybieraj produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu.

Postaraj się również, aby w Twoim jadłospisie zagościło więcej błonnika pokarmowego. Znajdziesz go np. w pełnoziarnistych produktach zbożowych (ryżu brązowym, grubych kaszach, płatkach owsianych i pełnoziarnistym makaronie czy pieczywie) oraz w nasionach roślin strączkowych, warzywach i owocach, których nie może zabraknąć w codziennym menu.

Powyższe wytyczne są zgodne z zasadami najzdrowszej diety świata, czyli diety śródziemnomorskiej. Jej stosowanie ma udowodniony i pozytywny wpływ na zdrowie³. Jeżeli nie masz pomysłów na posiłki, warto zasięgnąć porady dietetyka, który skomponuje dla Ciebie jadłospis pomocny w skutecznym obniżeniu cholesterolu i zadbaniu o zdrowie serca.

Żywność funkcjonalna ze stanolami roślinnymi – dlaczego warto ją spożywać?

W przypadku nieprawidłowego lipidogramu i w celach profilaktyki warto pamiętać o jeszcze jednym składniku w diecie. Aby utrzymać „zły” cholesterol w ryzach, warto codziennie spożywać żywność funkcjonalną ze stanolami roślinnymi*, dzięki którym w prosty sposób zadbasz o jego prawidłowy poziom we krwi. Stanole roślinne naturalnie występują dość powszechnie w produktach roślinnych, jednak ich ilość jest bardzo mała. Największe ilości znajdziesz w olejach, roślinach strączkowych, sezamie i innych nasionach.

Udowodniono, że wystarczy spożycie od 1,5 do 2,4 g stanoli roślinnych dziennie, aby obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL o 7-10 proc w ciągu 2-3 tygodni⁴. Właśnie dlatego warto postawić na produkty z ich dodatkiem, które mają korzystny wpływ na profil lipidowy. W tym przypadku sięgnij np. po propozycje od marki Benecol (napoje jogurtowe i margaryny do smarowania). Dzięki nim osiągniesz zamierzony efekt w postaci prawidłowych wyników lipidogramu w kilka tygodni i zatroszczysz się o swoje zdrowie. Przekonaj się o tym na własnej skórze. Powodzenia!

* Udowodniono, że estry stanoli roślinnych obniżają stężenie cholesterolu. Wysokie stężenie cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca.

Referencje:

¹ Kozłowska-Wojciechowska M., Cybulska B., Narkiewicz K. et al. Stanole roślinne – niedoceniany element diety w profilaktyce i terapii chorób układu krążenia na tle miażdżycy. Online: https://core.ac.uk/download/pdf/268452868.pdf. Dostęp: 30.03.2023.

² Czynniki powodujące wzrost poziomu cholesterolu. Online: https://benecol.pl/zdrowe-porady/czynniki-powodujace-wzrost-poziomu-cholesterolu/#5303a930. Dostęp: 30.03.2023.

³ Chudzińska M., Wołowiec Ł., Zukow W. et al. Dieta śródziemnomorska zalecana nie tylko w chorobach sercowo-naczyniowych. Online: https://zenodo.org/record/999004#.ZCVB-HZBzIU. Dostęp: 30.03.2022.

⁴ European Food Safety Authority. „Blood cholesterol reduction health claims on phytosterols can now be judged against EFSA new scientific advice. Online: https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can. Dostęp: 30.03.2023.

Artykuł dostarczony przez partnera strony.