Cukrzyca seniora – jak pomóc w walce z chorobą?
Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje nawet 3 miliony ludzi. W Europie jest już to ponad 64 miliony, w tym 33 mln kobiet powyżej 18. roku życia. Nadal tajemnicą pozostaje liczba pacjentów niezdiagnozowanych (szacuje się, że jest to nawet 120 milionów!).
Spis treści
Śmiało więc można uznać, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób XXI wieku. Ta występuje znacznie częściej u osób starszych, zwiększając tym samym ryzyko pojawiania się równie niebezpiecznych chorób współistniejących. Jak zatem pomóc seniorowi w diagnostyce i leczeniu?
Czym jest cukrzyca?
Z biologicznego punktu widzenia – cukrzyca (diabetes mellitus) jest chorobą metaboliczną, wyróżniającą się nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi. Wysoki poziom cukru wynikać może z zaburzeń w wydzielaniu hormonu, produkowanego przez trzustkę – tzw. insuliny. Często poprzedza więc ją insulinooporność, objawiająca się wysokim stężeniem hormonu zarówno na czczo, jak i po posiłku.
Zaburzenia w tym obszarze wynikać mogą z wielu czynników – od nieprawidłowej diety, przez warunki genetyczne, aż po otyłość.
Objawy cukrzycy
Cukrzyca jest szczególnie niebezpieczna ze względu na brak swoistych i wyróżniających się objawów. Wiele z nich interpretowana jest błędnie lub przypisuje się je innymi jednostkom chorobowym. Mowa tu o:
- dużym pragnieniu,
- zmęczeniu i senności po posiłku,
- dużym apetycie,
- osłabieniu,
- częstym oddawaniu moczu.
Nieleczona cukrzyca może bardzo negatywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia. Szacuje się, że na skutek niewłaściwego leczenia czy braku trafnej diagnostyki zabija prawie 30. tysięcy osób w naszym kraju.
Diagnoza cukrzycy
Paradoks polega na tym, że diagnostyka cukrzycy jest niezwykle prosta i często bazuje na przypadkowości. Podstawową jednostką jest badanie laboratoryjne, polegające na pobraniu krwi na czczo.
Prawidłowe parametry krwi, tj.:
- na czczo: od 60 do 100 mg/dl,
- po jedzeniu: do 200 mg/dl.
Cena takiego badania zwykle nie przekracza 15 zł.
Cukrzyca u osób starszych
Naturalne procesy starzeniowe mogą przyczynić się obniżenia wrażliwości na insulinę. W efekcie czego dochodzi do zaburzeń jej wydzielania, a tym samym – do postępowania choroby. Lekarze wskazują więc, że ryzyko pojawienia się zaburzeń glikemii wzrasta wraz z wiekiem. Po 65. roku życia osiąga nawet 30% (zwykle jest to cukrzyca typu 2).
Nieleczona cukrzyca u seniora prowadzić może do bardzo niebezpiecznych objawów, a w skrajnych przypadkach – do zaburzeń i powikłań, które mogą negatywnie wpływać na jakość życia. Mowa tu o np. wystąpieniu miażdżycy czy zawału mięśnia sercowego. W skrajnych przypadkach dochodzi także do powikłań ze strony nerek czy układu nerwowego.
W jaki sposób możesz pomóc?
Leczenie cukrzycy opiera się przede wszystkim na redukcji masy ciała, aktywności fizycznej, prowadzeniu diety przeciwcukrzycowej i stosowaniu odpowiedniej farmakologii. Kluczowe jest także nadzorowanie i kontrolowanie poziomu cukru we krwi, tak aby w odpowiednim momencie wprowadzić terapię insuliną lub zawiadomić karetkę o koniecznej hospitalizacji.
Jeśli więc pragniesz pomóc seniorowi w walce z chorobą – wykaż się cierpliwością i troską. Porozmawiaj ze swoim bliskim czego potrzebuje w związku z diagnozą. Naucz go obsługi glukometru. Gdy to koniecznie – dostarcz książek i magazynów, które uzupełnią wiedzę w zakresie diabetyki i zaaranżuj spotkanie z dietetykiem, który ułoży dietę pod aktualne wyniki badań. Alternatywą dla tej opcji może być profesjonalny catering dietetyczny, który w swoim pakiecie ma posiłki dla cukrzyków.
Dostarcz seniorowi gadżetów, które zapewnią mu większe bezpieczeństwo. W tej roli idealnie sprawdzi się telefon dla seniora (tutaj) – dzięki któremu szybko wezwie pomoc lub zadzwoni do swoich bliskich – a także opaski SOS (link do strony). Te drugie powstały z myślą o zdrowiu, komforcie i bezpieczeństwie wszystkich starszych pacjentów. Wśród dostępnych funkcjonalności jest np. pomiar pulsu, lokalizacja GPS, przycisk SOS, który wezwie pomoc, gdy wystąpi hipoglikemia.
Wpis gościnny.