Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Cukrzyca seniora – jak pomóc w walce z chorobą?

Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje nawet 3 miliony ludzi. W Europie jest już to ponad 64 miliony, w tym 33 mln kobiet powyżej 18. roku życia. Nadal tajemnicą pozostaje liczba pacjentów niezdiagnozowanych (szacuje się, że jest to nawet 120 milionów!).

Śmiało więc można uznać, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób XXI wieku. Ta występuje znacznie częściej u osób starszych, zwiększając tym samym ryzyko pojawiania się równie niebezpiecznych chorób współistniejących. Jak zatem pomóc seniorowi w diagnostyce i leczeniu?

Czym jest cukrzyca?

Z biologicznego punktu widzenia – cukrzyca (diabetes mellitus) jest chorobą metaboliczną, wyróżniającą się nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi. Wysoki poziom cukru wynikać może z zaburzeń w wydzielaniu hormonu, produkowanego przez trzustkę – tzw. insuliny. Często poprzedza więc ją insulinooporność, objawiająca się wysokim stężeniem hormonu zarówno na czczo, jak i po posiłku.

Zaburzenia w tym obszarze wynikać mogą z wielu czynników – od nieprawidłowej diety, przez warunki genetyczne, aż po otyłość.

Objawy cukrzycy

Cukrzyca jest szczególnie niebezpieczna ze względu na brak swoistych i wyróżniających się objawów. Wiele z nich interpretowana jest błędnie lub przypisuje się je innymi jednostkom chorobowym. Mowa tu o:

  • dużym pragnieniu,
  • zmęczeniu i senności po posiłku,
  • dużym apetycie,
  • osłabieniu,
  • częstym oddawaniu moczu.

Nieleczona cukrzyca może bardzo negatywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia. Szacuje się, że na skutek niewłaściwego leczenia czy braku trafnej diagnostyki zabija prawie 30. tysięcy osób w naszym kraju.

Diagnoza cukrzycy

Paradoks polega na tym, że diagnostyka cukrzycy jest niezwykle prosta i często bazuje na przypadkowości. Podstawową jednostką jest badanie laboratoryjne, polegające na pobraniu krwi na czczo.

Prawidłowe parametry krwi, tj.:

  • na czczo: od 60 do 100 mg/dl,
  • po jedzeniu: do 200 mg/dl.

Cena takiego badania zwykle nie przekracza 15 zł.

Cukrzyca u osób starszych

Naturalne procesy starzeniowe mogą przyczynić się obniżenia wrażliwości na insulinę. W efekcie czego dochodzi do zaburzeń jej wydzielania, a tym samym – do postępowania choroby. Lekarze wskazują więc, że ryzyko pojawienia się zaburzeń glikemii wzrasta wraz z wiekiem. Po 65. roku życia osiąga nawet 30% (zwykle jest to cukrzyca typu 2).

Nieleczona cukrzyca u seniora prowadzić może do bardzo niebezpiecznych objawów, a w skrajnych przypadkach – do zaburzeń i powikłań, które mogą negatywnie wpływać na jakość życia. Mowa tu o np. wystąpieniu miażdżycy czy zawału mięśnia sercowego. W skrajnych przypadkach dochodzi także do powikłań ze strony nerek czy układu nerwowego.

W jaki sposób możesz pomóc?

Leczenie cukrzycy opiera się przede wszystkim na redukcji masy ciała, aktywności fizycznej, prowadzeniu diety przeciwcukrzycowej i stosowaniu odpowiedniej farmakologii. Kluczowe jest także nadzorowanie i kontrolowanie poziomu cukru we krwi, tak aby w odpowiednim momencie wprowadzić terapię insuliną lub zawiadomić karetkę o koniecznej hospitalizacji.

Jeśli więc pragniesz pomóc seniorowi w walce z chorobą – wykaż się cierpliwością i troską. Porozmawiaj ze swoim bliskim czego potrzebuje w związku z diagnozą. Naucz go obsługi glukometru. Gdy to koniecznie – dostarcz książek i magazynów, które uzupełnią wiedzę w zakresie diabetyki i zaaranżuj spotkanie z dietetykiem, który ułoży dietę pod aktualne wyniki badań. Alternatywą dla tej opcji może być profesjonalny catering dietetyczny, który w swoim pakiecie ma posiłki dla cukrzyków.

Dostarcz seniorowi gadżetów, które zapewnią mu większe bezpieczeństwo. W tej roli idealnie sprawdzi się telefon dla seniora (tutaj) – dzięki któremu szybko wezwie pomoc lub zadzwoni do swoich bliskich – a także opaski SOS (link do strony). Te drugie powstały z myślą o zdrowiu, komforcie i bezpieczeństwie wszystkich starszych pacjentów. Wśród dostępnych funkcjonalności jest np. pomiar pulsu, lokalizacja GPS, przycisk SOS, który wezwie pomoc, gdy wystąpi hipoglikemia.

 

Wpis gościnny.