Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Bakteryjne i grzybicze zakażenie pochwy – jak wybrać skuteczne globulki na infekcje intymne?

Świąd, pieczenie, upławy – to tylko niektóre z objawów infekcji intymnej, które to znacznie obniżają komfort życia kobiety. Czy dostępne bez recepty środki na grzybicę pochwy są skuteczne? Jak zapobiegać nawrotom infekcji intymnych?

Objawy infekcji intymnych, czyli kiedy sięgnąć po globulki dopochwowe bez recepty

Z dolegliwościami towarzyszącymi zakażeniu okolic intymnych wcześniej czy później będzie zmagać się niemal każda kobieta. Wiele z objawów często nawraca. Zdarza się to głównie po antybiotykoterapii, podczas zmian hormonalnych (ciąża i menopauza) czy stosowania antykoncepcji hormonalnej. Również cukrzyca, nadmierna suchość pochwy, dieta wysokowęglowodanowa, brak troski o higienę okolic intymnych, częsta zmiana partnerów seksualnych, korzystanie z basenu, sauny, noszenie obcisłej i nie przewiewnej bielizny oraz obniżenie odporności to czynniki predysponujące do infekcji intymnych.

Na jakie objawy najczęściej skarżą się pacjentki cierpiące na zakażenie pochwy i sromu?

  • świąd,
  • ból i pieczenie okolic intymnych,
  • pojawienie się wydzieliny w zmienionym wyglądzie, niekiedy o specyficznym zapachu (żółte upławy o rybim zapachu świadczą zwykle o infekcji o podłożu bakteryjnym),
  • nadmierna suchość pochwy, dyskomfort.

infekcja intymna2.jpg

Globulki dopochwowe – nawilżenie i profilaktyka

Drogi rodne kobiety kolonizuje wiele drobnoustrojów. Tworzą one naturalną barierę ochronną oraz zapewniają kwaśne pH. Kiedy równowaga flory fizjologicznej zostaje zachwiana dochodzi do rozwoju patogenów, które tworzą stan zapalny i odpowiadają za pojawienie się wielu nieprzyjemnych objawów związanych z infekcją intymną.

Nic więc dziwnego, że celem zwalczenia pierwszych objawów infekcji intymnej oraz w profilaktyce stosuje się kapsułki i tabletki dopochwowe zawierające szczepy bakteryjne z rodziny Lactobacillus. Przywracają one równowagę fizjologicznej florze bakteryjnej oraz kwaśne pH.

Na rynku istnieje wiele preparatów dopochwowych, które pomagają łagodzić objawy, gdy pojawi się grzybica pochwy. Leki bez recepty tego typu zawierają m.in. kwas hialuronowy, który naturalnie występuje na śluzówce dróg rodnych. Wiąże on wodę, dzięki czemu działa nawilżająco, a do tego regeneruje i łagodzi podrażnienia. Składnik ten często łączony jest również z innymi substancjami, np. propolisem o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Zastosowanie tego typu preparatu skutecznie łagodzi objawy związane z niepowikłaną infekcją intymną.

Podczas zakażenia warto zadbać o właściwą higienę okolic intymnych. Pomocny w jej utrzymaniu będzie płyn do higieny intymnej o odpowiednio niskim pH, działający dodatkowo kojąco, nawilżająco i przeciwdrobnoustrojowo. Sprawdzi się on również w przypadku nawracających infekcji intymnych.

Kobiety, które zmagają się z nawrotami stanów zapalnych dróg rodnych powinny obok okresowej, ale regularnej probiotykoterapii oraz stosowania płynów do higieny intymnej o niskim pH, podjąć działania mające na celu zniwelować ryzyko infekcji. Chodzi tutaj o noszenie przewiewnej i bawełnianej bielizny, ostrożne korzystanie z sauny, basenów i publicznych toalet, częstą zmianę podpasek podczas miesiączki oraz stosowanie prezerwatyw oraz lubrykantu podczas zbliżeń z partnerem.

Globulki dopochwowe przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne

Obecnie dostępne są również tabletki dopochwowe bez recepty, które wykazują wysoką skuteczność w przypadku grzybiczych i mieszanych infekcji intymnych. Substancje w nich zawarte to clotrimazol i fentikonazol. Zwykle stosuje się wysoką jednorazową dawkę leku. Chociaż po kilku dniach dopuszcza się jej powtórzenie. Natomiast w przypadku zakażeń typowo grzybiczych preferowane jest kilkudniowe leczenie z zastosowaniem niższych dawek danego preparatu. W przypadku wątpliwości co do stosowania leków oraz określenia rodzaju infekcji intymnej warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Fentikonazol występuje również w formie kremu. Lek ten można stosować zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Na infekcje o podłożu bakteryjnym sprawdzą się natomiast globulki dopochwowe bez recepty (https://www.aptekagalen.pl/leki-na-infekcje-intymne.html) zawierające polikrezulen.

Materiał dostarczony przez partnera strony.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.