Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Szybki sernik dietetyczny w 15 minut – bez cukru i glutenu!

Ważnym smakiem, dzięki któremu z nostalgią wspominamy lata dzieciństwa jest sernik wypiekany przez babcię. Puszysty, słodki, serowy, z rodzynkami, czasem pokryty grubą warstwą czekolady. Pycha pojawiała się na stole tylko w święta, bo wymagała kosztownych składników, najczęściej trudno dostępnych w sklepach PRL, i była pracochłonna. Dziś podajemy przepisy na prosty i szybki sernik, na który nie musimy czekać do Bożego Narodzenia. Taki sernik to jest coś!

W sieci i książkach kucharskich dostępne są tysiące przepisów na sernik. To popularne ciasto deserowe, którego głównym składnikiem jest ser, ma setki odmian, rodzajów i smaków. Sernik jest tradycyjnym przysmakiem świątecznym, ale też wciąż przybywa przepisów, dzięki którym można go przygotować w ostatniej chwili, gdy nie mamy niczego słodkiego w domu, a niespodziewani goście już pukają do drzwi.

Szybki sernik z wiaderka

Sernik z wiaderka ma tę główną zaletę, że można go przyrządzić szybko. Jest tani i nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych. Aby przygotować ten smakołyk, potrzebujemy 1 kg sera twarogowego z wiaderka, 100 g masła, pięć łyżek mąki ziemniaczanej, pięć średnich jajek, 3/4 szklanki cukru oraz łyżkę cukru wanilinowego.

Na wstępie do sera twarogowego dodajemy jajka oraz roztopione masło. Wsypujemy cukier, cukier wanilinowy oraz mąkę ziemniaczaną, miksujemy całość aż uzyska gładką konsystencję. Następnie blachę (24×24 cm) wykładamy papierem, przelewamy do niej masę twarogową, a piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 st. C (grzanie góra/dół). Sernik pieczemy 40 minut, a później uchylamy drzwiczki piekarnika i pozostawimy ciasto do całkowitego ostygnięcia.

Masę serową na szybki sernik dietetyczny na bazie sera z wiaderka, jajek, masła, cukru, skrobi ziemniaczanej i kilku kropli olejku waniliowego przygotujesz zaledwie w 15 minut. Zamiast cukru można użyć erytrolu, który jako w 100 proc. naturalny został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za całkowicie bezpieczny. Nie zmienia smaku potrawy, a jego indeks glikemiczny jest zerowy. Czas pieczenia wynosi 1 godz. 20 minut. W recepturze nie ma mąki pszennej. Produkt jest bezglutenowy, przeznaczony dla wegetarian.

Szybki sernik bez spodu

Prosty w wykonaniu jest także sernik pieczony bez spodu, który powstaje w wielu domach na święta. Do tego sernika potrzebujemy: 1 kg zmielonego twarogu, cztery jajka, szklankę cukru, 100 g masła oraz po jednym opakowaniu budyniu waniliowego i aromatu waniliowego. Przyrządzanie sernika rozpoczynamy od utarcia żółtek z cukrem na puszysto, następnie dodajemy ser z wiaderka i łączymy składniki. Do masy wsypujemy budyń, wlewamy stopione, lecz już wystudzone masło, aromat waniliowy i znów całość mieszamy. Z białek ubijamy pianę, dodajemy ją do sernika, po czym delikatnie mieszamy ciasto. Blachę w piekarniku wykładamy papierem, wlewamy na nią masę i przez 50-60 minut pieczemy w temperaturze 170 st. C.

Szybki sernik na zimno na biszkoptach

Kulinarnym przebojem wielu pań domu jest sernik na zimno na biszkoptach z owocami (zimą świeże owoce możemy zastąpić owocami z puszki). Potrzebujemy do niego 1 kg sera twarogowego z wiaderka (do serników), 150 g śmietanki (30 proc.), 3/4 szklanki cukru pudru, dwie łyżki żelatyny, jedno opakowanie biszkoptów podłużnych, opakowanie galaretki owocowej o ulubionym smaku oraz puszkę owoców, np. brzoskwini.

Przyrządzanie sernika rozpoczynamy od przygotowania galaretki (do proszku dodajemy o 50 ml wody mniej niż w instrukcji), studzimy i wstawiamy do lodówki. Żelatynę zalewamy pięcioma łyżkami gorącej wody i mieszamy aż do rozpuszczenia. Następnie dodajemy dwie łyżki śmietany i dokładnie mieszamy. Następnie ser miksujemy z cukrem pudrem i pozostałą częścią śmietany, do żelatyny dodajemy stopniowo trzy łyżki masy serowej i za każdym razem mieszamy. Gotową żelatynę dodajemy do masy serowej, a całość dokładnie mieszamy.

Przepis na szybki sernik zwraca uwagę na to, aby formę (np. tortownicę) wyłożyć papierem do pieczenia. Najpierw na dnie układamy biszkopty, zalewamy je masą serową, a na wierzchu układamy owoce osuszone z nadmiaru soku. Całość zalewamy tężejącą galaretką i wstawiamy do lodówki na kilka godzin.

Szybki sernik z mascarpone bez pieczenia

Równie proste jest wykonanie malinowego sernika z mascarpone bez pieczenia. Aby przyrządzić taki smakołyk, potrzebujemy 500 g serka mascarpone, 250 g śmietany (30 lub 36 proc.), 150 g białej czekolady, ok. 100 g świeżych malin lub owoców jagodowych, jedną galaretkę o smaku malinowym.

Galaretkę zalewamy 1/3 szklanki wrzątku, mieszamy do rozpuszczenia i odstawiamy aż przestygnie. Następnie czekoladę rozpuszczamy w garnku z niewielką ilością wrzącej wody. Śmietanę ubijamy na sztywno, a pod koniec dodajemy serek mascarpone i galaretkę. Wyłączamy mikser, do masy wlewamy przestudzoną czekoladę, cały czas mieszając. Dno formy wykładamy papierem, rozsmarowujemy 1/4 masy i układamy na niej owoce. Dokładamy kolejną 1/4 część masy i układamy ponownie warstwę malin. Przykrywamy pozostałą masą, wyrównujemy i wstawiamy na kilka godzin do lodówki aż sernik się całkowicie zsiądzie.

Sernik z budyniem

Na blogach kulinarnych natknęliśmy się na ciekawy przepis na puszysty sernik z budyniem waniliowym. Do masy serowej potrzebujemy 1 kg twarogu mielonego, ok. 500 g zagęszczonego mleka słodzonego, 80 g miękkiego masła, pół szklanki cukru, łyżeczkę cukru z prawdziwą wanilią, sześć dużych jajek oraz 60 g budyniu śmietankowego. Ciekawostką jest spód otrzymany z herbatników (220 g) zblendowanych na pył i zmieszanych z roztopionym masłem (90 g). Sernik można podawać z polewą czekoladową uzyskaną po rozpuszczeniu czekolady na parze wodnej i zmieszaniu z małą ilością śmietanki kremówki.